Çocuğun ayağının öne doğru değil içe dönük olmasına neden olan bir doğum kusurudur. Durum normalde doğumdan sonra tanımlanır, ancak doktorlar ayrıca doğmamış bir bebeğin ultrason sırasında çarpık ayağı olup olmadığını da söyleyebilir. Durum genellikle sadece bir ayağı etkilese de, her iki ayağın da etkilenmesi mümkündür. Çarpık ayak bazen germe ve destek ile düzeltilebilir, ancak ciddi vakalarda ameliyat gerekebilir. Çarpık ayak her 1000 canlı doğumdan birinde görülür. Bilinmeyen nedenlerden dolayı çarpık ayak, erkeklerde kızlardan daha sık görülür.

Çarpık Ayak Belirtileri Nelerdir?

Çocuğunuzun bu durumu varsa, ayağı keskin bir şekilde içe dönük olacaktır. Bu, ayak parmakları diğer ayağına doğru bakarken, topuklarının ayağının dışındaymış gibi görünmesini sağlar. Ağır vakalarda, ayakları baş aşağı görünebilir. Çarpık ayaklı çocuklar yürürken sallanır. Çarpık ayak rahatsız gibi görünse de çocukluk döneminde ağrıya veya rahatsızlığa neden olmaz. Bununla birlikte, çarpık ayaklı çocuklar daha sonraki yaşamlarında ağrı yaşayabilirler. Çarpık ayak sendromu olan çocukların etkilenen bacaklarında daha küçük bir baldır olabilir. Bu bacak, diğer bacağa göre biraz kısa olabilir.

Nasıl Oluşur?

Bu durumun kesin nedeni henüz tam olarak bilinememektedir. Ancak ailede bu duruma sahip kişiler varsa çocukta da bu durumun görülebilme olasılığının arttığı belirtilmektedir. Ayrıca, hamilelik sırasında sigara ve içki içen annelerin bu duruma sahip bir çocuk doğurma olasılığı daha yüksektir. Çarpık ayak, spina bifida gibi konjenital iskelet anormalliklerinin bir parçası olarak da ortaya çıkabilir.

Teşhisi

Çocuğunuzun doktoru, fizik muayene yaparak, çocuğunuzun ayağını inceleyerek çarpık ayağı teşhis edecektir. Ayrıca, bir ultrason kullanarak doğmamış bebeğinizdeki çarpık ayağı teşhis edebilirler. Ayağı içe dönük gibi görünüyorsa, çocuğunuzun çarpık ayağı olduğunu varsaymayın. Bacağını veya ayağındaki kemikleri etkileyen diğer şekil bozuklukları da ayaklarının anormal görünmesine neden olabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Çarpık ayak için iki etkili tedavi yöntemi germe ve cerrahidir. Ağır çarpık ayak vakalarında cerrahi kullanılır ve erken tedavi yöntemi olarak germe kullanılır.

Germe ile Manipülasyon

Doğumdan kısa bir süre sonra ve çocuğunuz yürümeye başlamadan önce, doktorunuz çocuğunuzun ayağını hizaya getirmek için nasıl manipüle edeceğinizi ve gerdireceğinizi size gösterecektir. Normal bir pozisyonda kalmasını teşvik etmek için ayağını her gün uzatmanız gerekecektir. Bu çok hafif vakalarda yapılır.

Ponseti Yöntemi

Diğer bir germe tekniği ise Ponseti yöntemi olarak adlandırılır. Ponseti yöntemi, çocuğunuzun etkilenen ayağını yerine oturttuktan sonra alçı yerleştirmeyi içerir. Doktorunuz alçıyı belirli aralıklarla değiştirecektir. Bu aralıklar, çocuğunuzun durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu yöntem, çocuğunuzun çarpık ayağı düzeltilene kadar tekrarlanacaktır. Doğumdan sonra buna ne kadar erken başlanırsa, sonuçlar o kadar iyi olur.

Fransız Yöntemi

Başka bir manipülasyon tekniğine Fransız yöntemi denir. Fransız yöntemi, alçı kullanmak yerine çocuğunuzun çarpık ayağına yapışkan bant uygulamayı içerir. Doktorunuz muhtemelen çocuğunuz 6 aylık olana kadar bu tedaviye devam edecektir.

Çocuğunuzun çarpık ayağı bir gerdirme yöntemiyle düzeltilirse, ayağını düzeltilmiş pozisyonda tutmak için üç yıla kadar her gece bacağına bir atel yerleştirilecektir.

Ameliyat

Çocuğunuzun çarpık ayağı gerdirme yöntemlerine cevap vermiyorsa, ayağın düzeltilmesi için ameliyat gerekebilir. 

Randevu ve Bilgi Formu