Bebeğinizi ne kadar sıkı giydirirseniz giydirin ellerinin soğuk olduğunu fark edebilirsiniz ve bu durum sizi endişelendirebilir. Bebeğinizin ellerinin soğuk olması genel olarak endişelenmenize neden olacak bir durum değildir. Bu yazımızda bebeklerin ellerinin neden soğuk olabileceği ile ilgili nedenleri sizler için yazdık. 

Bebeklerin Ellerinin Soğuk Olmasının Nedenleri

Sıcaklık regülasyonu

Elleriniz daha sıcak olduğu için bebeğinizin ellerini olduğundan daha soğuk hissedebilirsiniz. Bebeklerin vücut ısısı, yetişkinlerden daha yüksektir. Ancak yine elleri ve ayakları, yetişkinlerden daha soğuk olabilir. Temel olarak, bir bebeğin vücut sıcaklığı, bir yetişkininkinden daha sıcaktır. Ancak küçük boyutları nedeniyle kendilerini ısıtamazlar veya sıcaklıklarını hızlı bir şekilde düzenleyemezler. Bütün bunlar bazen sıcak vücut; soğuk eller ve ayaklar anlamına gelir. Bu nedenle, sıcak bir evde bile bebeklerin size rahat gelenden bir kat daha fazla giydirilmesi gerekir.

Aktivite seviyesi

Bebek hayatı çok fazla uyumak, beslenmek ve sindirmek demektir. Uyumak ve uzanmak, bebeğinizin günün büyük bir bölümünde hareket etmediği veya kendini zorlamadığı anlamına gelir. Bu elbette bir bebek için tamamen normal ve sağlıklıdır. Ancak bu durum soğuk ellere yol açabilir. Bu hareket eksikliği normaldir ancak bebeklerin ellerine, ayaklarına, kollarına ve bacaklarına daha az kan gitmesine neden olur. Bebeğiniz uyanık kalma saatlerini oynayarak ve keşfederek geçirmeye başladığında, etrafta dolaşmak ellerinin ve ayaklarının ısınmasına yardımcı olacaktır.

Kan dolaşımı

Kan vücudun her yerine oksijen taşımakla kalmaz, aynı zamanda ısı da taşır. Yeni doğanlar ve 3 aylıktan küçük bebekler hala yeni kan dolaşım sistemlerine sahiptir. Bu, bir bebekte kalpten, ellerden ve ayaklardan en uzak bölgelere daha az kan (ve ısı) gittiği anlamına gelir.

Bazı yenidoğanların ellerinde ve ayaklarında o kadar az kan akar ki bu bölgeler mavi görünür.  Bu çok yaygın duruma akrocyanosis denir. Bebek doğduktan sonra genellikle saatler veya günler içinde geçer.

Ateş

Küçük çocuğunuzun ateşi varsa, 38°C’nin üzerinde ise, elleri ve ayakları soğuk olabilir. Bunun nedeni, yeni kan dolaşımı ve bağışıklık sistemlerinin vücutlarının başka yerlerindeki mikroplarla savaşmakla meşgul olmaları olabilir. Bu, ısıyı eller ve ayaklar gibi dış kısımlardan uzaklaştırabilir. Ateş, bebeğinizin vücudu yükselen ateşi dengelemeye çalışırken titremeye ve düşük sıcaklıklara da yol açabilir. Bebeğinizin hasta olabileceğine dair diğer işaretleri arayın ve fark ederseniz doktorunuzu arayın:

 • Kırmızı yüz,
 • Sarımsı cilt veya gözler,
 • Yüz veya göğüs veya vücutta sıcak kuru cilt,
 • Daha az idrar,
 • İshal veya kabızlık,
 • Uyku hali veya çok fazla uyumak,
 • Çok ağlamak,
 • Genellikle daha telaşlı veya sinirli olmak.

Diğer nedenler

Bebeğinizin elleri soğuksa ve ayrıca vücudunda mavimsi dudaklar veya mavi benekler (lekeler) varsa, kan dolaşımı zayıf olabilir. Mavi dudaklara veya cilde neden olan bazı durumlar zararlı olabilir. Bunlar şunları içerir:

 • Kalp sorunları,
 • Akciğer veya solunum problemleri,
 • Kan dolaşımı sorunları,
 • Enfeksiyonlar.

Bebeğimin elleri soğuksa ne yapmalıyım?

Bebeğiniz üşüyor gibiyse giysi katmanını artırın.

Bebeğinizin vücut ısısını artırmak için bebeğinizi göğsünüze yaslayın ve kendi sıcaklığınızla ısıtın. 

Oda sıcaklığını kontrol edin ve seviyeyi bebeğinizin üşümeyeceği şekilde ayarlayın. 

Ateşi olup olmadığını kontrol edin. Bebeğinizin ateşi varsa, doktora başvurmanız yararlı olacaktır.

Randevu ve Bilgi Formu