Pişik genel olarak, bebeğinizin alt kısmında parlak kırmızı bir deri parçası olarak görünen yaygın bir iltihaplı deri (dermatit) biçimidir. Bebek bezi döküntüsü olarak da bilinen pişik, genellikle ıslak veya seyrek olarak değişen çocuk bezleri, cilt hassasiyeti ve sürtünmeyle ilişkilidir. Genellikle bebekleri etkiler, ancak düzenli olarak bebek bezi takan herkes durumu geliştirebilir.

Pişik Belirtileri

Pişik belirtileri aşağıdaki durumlarla karakterize edilebilir:

Deri işaretleri: Pişik, bebek bezi bölgesinde (kalça, uyluk ve cinsel organlar) kırmızı, hassas görünümlü cilt ile belirgindir.

Bebeğinizin mizacındaki değişiklikler: Özellikle bez değiştirirken bebeğinizin normalden daha rahatsız göründüğünü fark edebilirsiniz. Pişik olan bir bebek, bez bölgesi yıkandığında veya o bölgeye dokunulduğunda huzursuz olur veya ağlar.

Pişik Nedenleri

Pişik durumuna aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi durum neden olabilir:

Dışkı ve idrarda tahriş

İdrar veya dışkıya uzun süre maruz kalmak bebeğin hassas cildini tahriş edebilir. Bebeğiniz sık bağırsak hareketleri veya ishal yaşıyorsa, dışkı idrardan daha tahriş edici olduğu için bebeğiniz pişiğe daha yatkın olabilir.

Sürtünme

Sıkı oturan çocuk bezi veya cilde sürtünen giysiler kızarıklığa neden olabilir.

Yeni bir üründen kaynaklanan tahriş

Bebeğinizin cildi, bebek bezlerine, yeni bir marka tek kullanımlık çocuk bezine veya bezleri yıkamak için kullanılan bir deterjan, çamaşır suyu veya yumuşatıcıya tepki verebilir. Soruna katkıda bulunabilecek diğer maddeler arasında bazı bebek losyonlarında, tozlarında ve yağlarında bulunan bileşenler olabilir.

Bakteriyel veya mantar enfeksiyonu

Basit bir deri enfeksiyonu olarak başlayan şey, çevredeki bölgeye yayılabilir. Bebek bezinin kapladığı alan, kalçalar, uyluklar ve cinsel organlar, özellikle savunmasızdır çünkü sıcak ve nemlidir, bakteri ve maya için mükemmel bir üreme alanı oluşturur. Bu kızarıklıklar cilt kırışıklıkları içinde bulunabilir ve kırışıkların etrafına dağılmış kırmızı noktalar olabilir.

Yeni yiyeceklerin tanıtımı

Bebekler katı yiyecekler yemeye başladıkça dışkı içeriği değişir. Bu, çocuk bezinde kızarıklık olasılığını artırır. Bebeğinizin beslenmesindeki değişiklikler de dışkı sıklığını artırabilir ve bu da bezin kızarıklığına neden olabilir. Bebeğiniz anne sütüyle besleniyorsa, annenin yediği bir şeye tepki olarak bebek bezinde kızarıklık gelişebilir.

Hassas cilt

Atopik dermatit veya seboreik dermatit (egzama) gibi cilt rahatsızlıkları olan bebeklerin pişik geliştirme olasılığı daha yüksektir. Bununla birlikte, atopik dermatit ve egzamanın tahriş olmuş cildi esas olarak çocuk bezi alanı dışındaki alanları etkiler.

Antibiyotik kullanımı

Bir bebek antibiyotik aldığında, maya büyümesini kontrol altında tutan bakteriler tükenerek maya enfeksiyonu nedeniyle bebek bezi döküntüleri meydana gelebilir. Antibiyotik kullanımı da ishal riskini artırır. Anneleri antibiyotik alan anne sütüyle beslenen bebeklerde de kızarıklık riski yüksektir.

Pişiği Önlemenin Yolları

Pişik oluşumunu önlemenin en iyi yolu bez bölgesini temiz ve kuru tutmaktır. Birkaç basit strateji, bebeğinizin cildinde pişik gelişme olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Çocuk bezini sık sık değiştirin: Islak veya kirli bezleri hemen çıkarın.

Her bez değişiminin bir parçası olarak bebeğinizin altını ılık suyla durulayın: Bunun için lavabo, küvet veya su şişesi kullanabilirsiniz. Nemli el bezleri, pamuk topları ve bebek bezleri cildin temizlenmesine yardımcı olabilir, ancak nazik davranın. Alkollü veya kokulu mendil kullanmayın. Sabun kullanmak istiyorsanız, hafif, kokusuz bir tür seçin.

Temiz bir havluyla cildinizi nazikçe kurulayın veya kurumaya bırakın: Bebeğinizin poposuna mümkün olduğunca nazik davranın. Ovmak cildi daha da tahriş edebilir.

Bebek bezini fazla sıkmayın: Sıkı çocuk bezleri, pişiklere uygun nemli bir ortam oluşturan bebek bezi bölgesine hava akışını engeller. Sıkı bezler ayrıca belde veya kalçalarda sürtünmeye neden olabilir.

Bebek bezi olmadan bebeğinizin poposuna daha fazla zaman tanıyın: Mümkünse bebeğinizin bez olmadan vakit geçirmesine izin verin. Cildi havaya maruz bırakmak, kurumasını sağlamanın doğal ve yumuşak bir yoludur.

Randevu ve Bilgi Formu