Gaz, midede ya da bağırsaklarda havadır ancak bu durum bazı bebeklerin canını acıtabilir. Bebeklerde gaz sancısı olduğunda midesinde ve bağırsaklarında hava kabarcıkları olur ve bu durum da bazen sancıya neden olur. Birçok gazlı bebek gazından rahatsız olmaz, ancak bazıları huzursuz olur ve gazları çıkana kadar uyuyamazlar; bazıları saatlerde ağlayabilir.

Çoğu durumda, bebek gazı endişelenecek bir şey değildir. Ancak bebeğinizin uzun süreli gaz sancısı varsa ve rahatlama yöntemleri ile sancısı geçmiyorsa konu hakkında bebeğinizin doktoru ile görüşmeniz yararlı olacaktır. 

Bebeklerde Gaz Sancısı Neden Olur?

Bebekler beslenirken genellikle hava yutar ve bu da gaza neden olabilir. Hemen hemen tüm bebeklerin gazı olur. Gaz, örneğin bir bebeğin biberonu emmesi ve havayı yutması gibi, sindirim sistemine hava girdiğinde meydana gelir. Gaz genellikle bir şeylerin yanlış olduğu anlamına gelmez. Bir bebeğin gazlı olmasının nedenleri şunlardır:

Hava yutmak

Bebekler memeyi yanlış kavrarlarsa veya belirli pozisyonlarda emerlerse veya biberondan içerlerse hava yutabilir.

Aşırı ağlama

Bebekler ağladıklarında hava yutma eğilimindedir. Bu onların gaz yapmasına neden oluyorsa, ağladıktan sonra gaz çıkardığını duyabilirsiniz. Birisinin ağlamasına gaz mı, yoksa gaza ağlamanın mı neden olduğunu anlaması zor olabilir. Her iki durumda da, ağlayan bir bebeğin ihtiyaçlarına derhal yönelmek ve onları mümkün olan en iyi şekilde yatıştırmak önemlidir.

Küçük sindirim sorunları

Bebekler kabız olduklarında gaz alabilirler. Daha az yaygın olarak gaz, reflü gibi bir gastrointestinal duruma işaret edebilir. Özellikle gaz çok fazlaysa veya şiddetliyse bir çocuk doktoruyla konuşun.

Olgunlaşmamış bir sindirim sistemi

Bebeklerin vücutları yiyecekleri nasıl sindireceklerini öğreniyor, bu nedenle yetişkinlerden daha fazla gaz alma eğilimindeler.

Gastrointestinal virüs

Bazen bir virüs gaz, kusma ve ishal gibi mide sorunlarına neden olur.

Yeni yiyecekler

Ek gıdaya geçen ve katı yiyecek yiyen bazı bebeklerde de yeni gıdaya geçildiğinde gaz olabilir. Bazı bebeklerdeki gaz ise gıda hassasiyetinden kaynaklanabilir.

Bebeklerde Gaz Belirtileri Nelerdir?

Bir bebekte gazın en yaygın belirtileri şunlardır:

  • Gaz çıkarırken veya hemen sonrasında ağlamak, özellikle de bebeğin aç veya yorgun olma ihtimali düşükken ağlama olursa,
  • Arkaya yaslanmak,
  • Bacakları kaldırmak,
  • Şişmiş bir mide,
  • Geçen gaz veya geğirme.

Teşhis

Gaz tıbbi bir durum değildir. Çoğu bebek için geçici ama bazen ağrılı bir semptomdur. Küçük gaz sancıları için doktora gitmeye gerek yoktur. Gaz şiddetliyse veya başka belirtiler de varsa, çocuğunuzun doktoru nedeni belirlemek için test yapılmasını önerebilir.

Doktor ciddi bir sorundan şüphelenirse, daha ciddi durumları ekarte etmeye yardımcı olmak için bebeğin sindirim sisteminin görüntüleme çalışmalarını isteyebilir. 

Bebeğimin Gaz Sancısı İçin Neler Yapabilirim?

Bir bebeğin karnının üzerinde emeklemesine izin vermek gazı rahatlatmaya yardımcı olabilir. Bebeğinizi, başı midesinin üzerinde olacak şekilde konumlandırmak da yardımcı olabilir.

Bir bebekte gazı gidermek için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

  • Bacaklarını bir daire içinde hareket ettirmek
  • Bebeği geğirmesi için dik konuma getirmek,
  • Bebeğinizi nazikçe sallamak,

Bebeğinizi yüzüstü kucaklamak (bebeğinizi yüzü aşağı dönük bir şekilde kucağınıza alın. Bebeğin başını hafifçe kaldırarak destekleyin ve bebeğin yüzünü veya burnunu hiçbir şeyin örtmediğinden emin olun.),

Karına masaj yapmak,

Bebeğin dikkatini dağıtmak.

Bebeğin Beslenmesi Gazı Nasıl Etkiler?

Anne sütü bebekler en sağlıklı seçimlerdendir. Bebeğinizin gazı var diye emzirmeye bırakmanız gerekmez. Ancak gaza neden olabilecek bazı yiyecekler vardır. Bu yiyeceklere dikkat etmeniz bebeğinizin gazının azalmasına yardımcı olacaktır. Bebek maması da bir suçlu olabilir. Bebek mamasını karıştırmak, bebek mamasında hava kabarcıklarının oluşmasına neden olarak gaz riskini artırır. Bunun yerine önceden karıştırılmış sıvı bir formül deneyin. Bazı bebekler, soya veya laktoz gibi formül bileşenlerine duyarlı olabilir.