Bebeklerin cildi son derece hassas ve narindir. Bu nedenle bebeğinizle temas eden her şeye dikkat etmeniz gerekir. Şampuan da dikkat edilerek seçilmesi gereken ürünlerden biridir. Piyasada çok sayıda bebek şampuanı vardır. Bu nedenle hangi şampuanı tercih edeceğiniz konusunda kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz. Ancak dikkat edeceğiniz bazı noktalar, bebeğinizin için en uygun şampuanı seçmenize yardımcı olacaktır. Bu yazımızda bebek şampuanı seçerken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için yazdık. 

Cilt Tipini Kontrol Edin

Bebeğinizin cilt tipini bilmek ona en uygun ürünü seçmek için çok önemlidir. Piyasada bebek şampuanlarının bebeğin saç derisine göre farklı tip ve kategorilerde olduğunu göreceksiniz. Bebeğinizin saç derisi kuruysa, ekstra nem ve beslenme sağlayacak ürünlere yönelmelisiniz.

Doğal Malzemeler

Şampuanın doğal bileşenleri binlerce yıldır saçı ve saç derisini temiz ve sağlıklı tutmak için kullanılmaktadır. Bebeğiniz için şampuan alırken doğal içerikli olanını tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Kimyasal bazlı şampuanlar bebeğinizin cildine zarar verebileceğinden saç derisinde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Doğal içerikli bir şampuan ise saçın nemini ve parlaklığını korumaya yardımcı olacaktır. 

Organik Şampuanlar En İyisidir

Bebeğinizin şampuanının organik olduğundan emin olun. Bir bebeğin saçı için bu şampuanlarla ilişkili temel faydalardan bazıları; saçı beslemek, güneşin zararlarından korumak ve dokusunu iyileştirmektir. Bu organik şampuanlar, kuru, yağlı veya normal olsun, tüm saç tipleri için çalışacaktır.

Kokusuz Ürün

Kimyasal kokular ve tatlandırıcılar çocukların saçı ve saç derisi için fazla serttir. Bazı şampuanlar, bebeğin hassas cildi için çok toksik olabilecek maddeler içerir. Saçları pürüzsüz ve yönetilebilir tutmak için ebeveynler kokusuz şampuanlar kullanmalıdır. Ayrıca, bebeğinizin şampuanlamadan dolayı kızarması veya tahriş olması durumunda, kokusuz bir şampuan kullanmayı deneyin.

Göz yakmayan bir formül seçin

Birçok bebek markası, bebeğin gözlerinde kaşıntıya veya kızarıklığa neden olabilecek gözü tahriş eden maddeler içerir. Bunun önüne geçebilmek için anne babalar, saçlarını yıkadıklarında çocukları ağlatmayan veya gözlerinden yaş gelmesine neden olmayan şampuanlar kullanmalıdır. Bebeğiniz için hafif bir şampuan veya gözyaşı formüllü şampuan seçmek için piyasada birçok seçenek bulacaksınız.

Alkolsüz

Alkolsüz şampuanlar, bebekler ve çocuklar için özel olarak formüle edilmiştir ve normal şampuanın tüm faydalarını sağlar. Bebeğinizin saçlarının güzel kokmasını, yumuşak ve parlak olmasını sağlayan maddeler içerdiğinden en iyi saç ve cilt bebek şampuanı türüdür. Aloe vera ve papatya, alkole duyarlı olanlar için sıklıkla alternatif olarak kullanılan ortak maddelerdir.

Nötr PH’lı Şampuanlar

pH, sulu bir çözeltinin bağıl asitliğini veya alkalinitesini belirtmek için kullanılan sayısal bir değerdir. Bebekler için çok alkali veya çok asidik olmayan saç ürünlerini tercih etmelisiniz. Bebekler için nötr pH’lı bir şampuan, bebeğinizin saçı için yeterli temizlik sağlarken kafa derisine karşı nazik olacaktır. Nem ve parlaklık için bebek şampuanı olan ve nötr pH’lı şampuanlar mevcuttur.

Boyalı Şampuanlardan Kaçının

Yeni doğan bebeklerin ebeveynleri, bebeklerinin saçlarının temiz ve sağlıklı görünmesi için sentetik boya içeren ürünler kullanmamaları konusunda bilinçli olmalıdır. Sentetik boyalar yenidoğan bebeklerde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca bebeklerin şampuanlardaki boyalardan kolayca tahriş olabilen hassas kafa derisi ve cildi vardır. Bu nedenle, bebeğiniz için boya içermeyen bir şampuan seçmek önemlidir.

Son Kullanma Tarihlerini Kontrol Edin

Şampuanın son kullanma tarihini kontrol etmek çok önemlidir. Bebek şampuanlarının raf ömrü çok sınırlıdır ve öngörülen süreden sonra kullanılması tavsiye edilmez. En iyi uygulama, ürünü satın alırken tarihi de kontrol etmektir. Ebeveynler, son kullanma tarihini kontrol ederek, bebeklerinin son kullanma tarihi geçmemiş ürünler değil kaliteli ürünler kullandığından emin olabilirler.

Hipoalerjenik Şampuan Seçin

Uzun süreli cilt güvenliği için bebekler için hipoalerjenik şampuan en iyi seçenektir. Bebeklerin cildi hassastır ve aşırı duyarlılığa eğilimlidir. Şampuandaki kokular, koruyucular ve diğer kimyasallar dahil olmak üzere alerjik reaksiyonların birkaç nedeni vardır. Hipoalerjenik şampuanlar bebeğin kafa derisi ve cildinde daha yumuşaktır ve tahriş etme olasılığı daha düşüktür. Şampuanı satın alırken etiketi üzerinde “hipoalerjenik” olup olmadığını kontrol edin.

Sonuç olarak:

Çocuğunuz için seçeceğiniz bebek şampuanı, giyeceğiniz kıyafet kadar önemlidir. Bebeğinizin saçı söz konusu olduğunda, cildine ve saç derisine de nazik olan mevcut en iyi malzemeleri kullandığınızdan emin olmak istersiniz. Bunun için bebeğinize şampuan almadan önce birçok şeyi göz önünde bulundurmalısınız. Buna şampuanın içeriği, marka değeri ve hatta ürünün fiyatı dahildir. Bebeğinizin saçında yumuşak, tahriş edici olmayan bir şampuan kullanmak, saç derisini beşikten ve diğer cilt rahatsızlıklarından korumaya yardımcı olacaktır.

Randevu ve Bilgi Formu