Alerjik rinit hapşırma burun akıntısı, burunda kaşıntı ve tıkanıklık ile kendini gösterirken aynı zamanda uyku apnesi şikayetleri ile de karşımıza çıkabilir. Alerjik rinit ve uyku bozuklukları arasındaki ilişki göz ardı edilmemelidir.

Uyku apnesi kalp krizine veya beyinde inme gibi birçok sağlık sorununa yol açtığı için tanısının konulması çok önemlidir.

Alerjik rinit ve uyku bozuklukları arasındaki ilişki fark edildikten sonra uyku apnesinin nedenleri arasında alerjik rinit araştırılması ve tedavisinin yapılmasının gerekli olduğu unutulmamalıdır.

Alerjik Rinitli Hastalarda Uyku Apnesi Nasıl Oluşur ?

Genel olarak, alerjik şikayetleri olan kişilerin uyku düzeninde bir bozukluk meydana gelir. Mantık şöyledir: Alerjenler alerjik kişilerde burun tıkanıklığı yaratırlar. Burun tıkanıklığına ağızda kurumaya veya solunum yolunuzda daralmaya yol açar. Bu durum çocuklarda daha sık gördüğümüz şekilde geniz eti büyümesiyle ve yetişkinlerde üst hava yollarında daralma ile kendini gösterir. Tüm bunlara bağlı olarak geceleri horlama ve sonrasında nefes durması “apneler” görülebilmektedir. Geceleyin nefes durması şeklinde görülen obstrüktif uyku apnesi (OSA) uyku düzenini bozar. Bu nedenle devam eden alerjik reaksiyonlar uykunuzu engelliyorsa, alerji ve uykuda nefes durması (uyku apne sendromu) aklımıza gelmelidir.

Uyku apnesi birçok nedenle oluşabilir. Alerjik rinite bağlı oluşan uyku apnesinde alerjik şikayetler; yani burun akıntısı, kaşıntısı, tıkanıklık, geniz akıntısı, hapşırma, gözlerde kaşıntı şikayetleri görülebilir. Ayrıca alerjik astım geliştiyse nefes darlığı, öksürük, hırıltılı solunum görülebilir. Bunun dışında uyku apnesinde görülen en önemli belirti, uykuda solunumun durmasıdır.

Uyku Apnesinin Diğer Belirtileri:

 • Uykuda sırasında huzursuzluk,
 • Horlama,
 • Sık sık idrara kalkma,
 • Terleme,
 • Ağız kuruluğu,
 • Reflü sayılabilir.

Alerjik Rinite Bağlı Uyku Apnesi Tanısı Nasıl Konulmaktadır ?

Uyku apnesinin tanısını koymak için uyku apnesi testi yapılması gereklidir. Polisomnografi denilen alet ile uyku apnesi testi yapılmaktadır.

Alerjik şikayetlerine yol açan alerjenlerin tespit etmek için alerji hekimleri tarafından alerji testi yapılması gereklidir. Alerji tanısı koymak için en çok kullanılan testler deri prick testleridir. Bunun dışında alerji tanısını koymak için kandan yapılan alerji tarama testlerinden de faydalanılabilmektedir.

Alerjik Rinite Bağlı Uyku Apne Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır ?

Uyku apnesi tedavisinde ilk olarak nedenlerin ortadan kaldırılması gereklidir. Üst solunum yollarındaki anatomik darlıklara bağlı geliştiyse hastanın Kulak Burun Boğaz uzmanı tarafından cerrahi girişim yönünden değerlendirilmesi gerekir.

İleri derecede uyku apnesi tedavisinde ise pozitif hava basıncı (CPAP) tedavisi uygulanmalıdır. Alerjik şikayetleri kontrol altına almadan uygulanan CPAP tedavisinin başarı şansını düşürür. Özellikle alerjik rinit ile birlikte olan uyku apnesinde; maskeli yani tüm yüzü kapsayan maske ile CPAP tedavisi yapılması önerilmektedir.

Alerjiye bağlı gelişen uyku apnesinde alerjiye yol açan alerjenlerin tespit edilmesi ve buna bağlı olarak alerji uzmanları tarafından uygulanacak doğru bir alerjik rinit ve astım tedavisi gereklidir.

Sonuç Olarak;

 • Alerjik rinit en sık astıma yol açmasına rağmen bunun dışında uyku bozukluklarına da yol açabilmektedir.
 • Alerjik rinit nedeniyle ortaya çıkan burun tıkanıklığına bağlı gelişen uyku apnesi; uykuda horlama ve nefes durması şeklinde kendini gösterir.
 • Uyku apnesinin tanısında polisomnografi kullanılmaktadır. Alerjiye bağlı olduğunun gösterilmesi için alerji testlerinin de yapılması gerekir.
 • Alerjik rinit tedavi edilmeden uyku apne tedavisinde tam bir başarı sağlanamaz.
 • Alerjik rinit tedavisi için alerji uzmanları tarafından yapılan testler neticesinde alerji aşıları son derece önemlidir.

Randevu ve Bilgi Formu