Özellikle son zamanlarda alerji yapmayan veya hipoalerjenik evcil hayvanlardan sıklıkla bahsediliyor ve pek çok kişi de alerji yapmayan köpek arıyor. Ancak alerji yapmayan köpek diye bir şey olmadığını bilmeniz lazım. Bu yazımızda alerji yapmadığı söylenilen köpek türleri, köpek alerjisini ve alerjiniz için ne yapabileceğinizi anlattık.

Köpek alerjisi nedir?

Köpek alerjisi, köpekle temas ettikten sonra birtakım belirtilerin ortaya çıkmasına neden olan bir bağışıklık tepkisidir. Köpeklerin, idrarında, tüyünde, derisinde bulunan bazı proteinler bağışıklık sistemini harekete geçirir ve bağışıklık sistemi bu maddelere zararlıymış gibi tepki vererek alerji oluşmasına neden olur. Akabinde şu belirtiler yaşanır; burun akıntısı, kaşıntı, hapşırma, gözlerde sulanma, nefes darlığı hırıltılı solunum.

Hipoalerjenik Köpekler

Bazı köpek ırklarının alerji yapmadığı yani hipoalerjeniik olduğu söyleniyor. Bu özellikten yola çıkılarak köpek ırkları yüksek fiyatlarla pazarlanıyor. Bu köpekler pazarlanırken bilimsel olarak kanıtlanmış hipoalerjenik köpek ifadeleri kullanılıyor. Evcil hayvan edinmek isteyen ve alerjisi olan kişiler de hipoalerjenik olarak belirtilen köpeklere büyük paralar harcıyor.  Amerika’da geçmiş yıllarda genetiği değiştirilerek alerji yapmayan evcil hayvan üretildiği ve evcil hayvanların alerji oluşturmadığı söylenerek çok yüksek ücretler karşılığına bu evcil hayvanlar pazarlanmıştır. 

Alerji Yapmadığı Söylenen Köpek Türleri Nelerdir?

İnternette alerji yapmayan veya hipoalerjenik köpek türü yazmanız halinde karşınıza büyük olasılıkla şu türler çıkacaktır: Poodle (Kaniş), Labrador retriever, İngiliz Cocker Spaniel, Bedlington Terrier, Tüysüz Amerikan Terrier, Malta Köpeği, Bichon Frise vb. Bu tür köpekler alerji yapmadığı söylenerek yüksek fiyata pazarlanan köpeklerdir. Hipoalerjenik köpek için bilimsel kanıt var mı konusuna değineceğiz ama öncelikle hipoalerjenik olduğu belirtilen köpek türlerinden kısaca bahsedeceğiz.

Poodle (Kaniş)

Kaniş, Alman kökenli olduğu düşünülen bir köpek ırkıdır. Bununla birlikte Fransa’da çok popüler olmuş bir köpek türüdür.

Poodle (Kaniş)

Labrador retriever

Labrador retriever

Labrador retriever, sağlam yapılı, orta boylu bir köpektir.

İngiliz Cocker Spaniel (English Cocker Spaniel)

İngiliz Cocker Spaniel (English Cocker Spaniel)

İngiliz Cocker Spaniel, bir av köpeği cinsi olarak bilinir. Etkin, iyi huylu, spor köpeğidir.

Bedlington Terrier

Bedlington Terrier

Daha önceki yıllarda dövüş köpeği ve porsuk, tavşan, sıçan vs. avcısı olarak kullanılan Bedlingtonlar zamanla ev köpeği olarak kullanılmaya başlanmıştır. İlk bakışta kuzuyu andıran ve sevimli görüntüsüyle herkesin kalbini çalan Bedlington Terrier çok çok az tüy döken yumuşak huylu bir ırktır. Oyuncu yapıları ve sakinlikleri onları sahiplenmek için diğer nedenler arasında yer alır.

Tüysüz Amerikan Terrier

Tüysüz Amerikan Terrier

Amerikan Tüysüz Terrireri’nin görünüşü itibarı ile beyaz ve kahverengi benekli ve tüysüzdür. Tüysüz olması nedeniyle dışarıda oynadığı zamanlarda çok fazla yaralanmalar yaşayabilmektedir. En çok önerilen köpeklerden biridir. Saçları yoktur ve kepek üretmedikleri için alerji yapma potansiyeli düşük olduğu iddia edilmektedir.

Malta Köpeği

Malta Köpeği

Malta köpeği veya maltiz, yaklaşık 2800 yıl önce Malta’da ortaya çıktığı düşünülen bir süs köpeği ırkıdır. Yetişkinleri yaklaşık 13 cm yüksekliğinde ve 3 kg ağırlığındadır. Uzun beyaz tüylü, sarkık kulaklı, ufak vücutlu yapıları vardır. Malta köpekleri sevecen, nazik yapılı, canlı ve hareketlidirler.

Bichon Frise

Bichon Frise

Bişon çuha köpeği veya Bichon frisé, küçük, kabarık, kıvırcık kürklü ve neşeli bir köpek ırkıdır. Irkın tam adı olan bichon à poil frisé, Fransızcada kıvırcık tüylü kucak köpeği anlamına gelir.

Minyatür Schnauzer

Minyatür Schnauzer

Zeki, itaatkâr, dost canlısı, korkusuz olan bu türün atik olma özelliği vardır. Az tüy döken bu köpekler ilginin üzerinde olmasını seven hayvan sahipleri ya da oyun oynarken lider olmayı seven çocuklar için harika bir tercih olabilir.

Perulu Tüysüz Köpek

Perulu Tüysüz Köpek

Perulu Tüysüz Köpek, Peru viringosu, çıplak köpek veya Chimú köpeği, tüysüz köpeklerin çeşitli türlerinden biridir. Peru’ya özgüdür ve genellikle evcil hayvan olarak yetiştirilir.

Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier

Çok cesur, enerjik ve zeki bir köpektir. Ailesine çok bağlıdır. Yabancılardan hoşlanmaz, mesafeli davranır. Küçük hayvanları ve diğer köpekleri sevmez, saldırgan davranabilir.

Fox Terrier

Fox Terrier

Hayvanların avlanmasında kullanılan Fox Terrier iki çeşidi vardır. Bu iki çeşit birbirinden yalnızca tüylerinin sert ya da yumuşak tüylü olmasıyla ayrılır.

Su Köpekleri

Su Köpekleri

Hem İspanyol hem de Portekiz su köpekleri, fino köpeği ve fino köpeği alerjisi olan kişiler için ideal olduğu söylenir.  Portekiz su köpeği, suyu çok seven bir köpek ırkıdır. Yüzyıllar boyunca Portekiz’in özellikle güney kıyılarında, balıkçılar tarafından tayfa olarak da kullanılmış bir çalışan köpek ırkıdır.

Çin Menşeli Shih Tzu

Çin Menşeli Shih Tzu

Shih tzu, anavatanı Çin olan bir türdür. Uzun ve yumuşak tüyleri ile kendini gösterir. Kelime anlamı olarak Aslan Köpeği anlamına gelir. Küçük bir köpektir kısa bir buruna büyük derin ve koyu gözlere sahiptir.

Hipoalerjenik Bir Evcil Hayvan İçin Bilimsel Kanıt Var mı?

Hipoalerjenik evcil hayvan için bilimsel bir kanıt yoktur. Evcil hayvanların gen mutasyonlarını değiştirilerek alerjen seviyesinin azaltıldığı iddia edilmektedir. Alerji yapmayan hayvan türüne ulaşmak için genetik kusura sahip hayvanlarla başarıya ulaşıldığı belirtilmiştir. Açıklanan bilimsel mantık şu şekildedir; genlerdeki mutasyon sonucu alerjiye neden olan alerjenlerin (Fel d 1 ve Can f 1) alerji yapmayacak hale getirildiği öne sürülmüştür.

Bununla birlikte, Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Akademisi ve Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Koleji dahil olmak üzere profesyonel kuruluşların web siteleri, bu iddiaları çürüten referanslara atıfta bulunmaktadır. Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Akademisi web sitesindeki kaynaklarda “gerçek anlamda hipoalerjenik türlerin olmadığı” belirtilmektedir. PubMed’in İnternet aramalarında “hipoalerjenik evcil hayvanlar” kavramını destekleyen kanıt bulunmamaktadır. Bu nedenlerden dolayı köpeğe alerjiniz varsa alerji aşısı düşünebilirsiniz.

Köpek Alerjinizden Alerji Aşısı İle Kurtulabilirsiniz

Köpeğe karşı alerjiniz varsa, alerji aşı tedavisini düşünebilirsiniz. Alerji aşısı, vücudu alerjen maddeye duyarsız hale getiren ve reaksiyonu ortadan kaldırmayı hedefleyen bir tedavidir. Alerji aşısı dil altı ve enjeksiyon olmak üzere iki şekilde yapılıyor. Ancak Türkiye’de dil altı aşı henüz uygulanmamaktadır. Alerji aşısının gerekliliğine bir alerji uzmanı tarafından karar verilmesi gerekmektedir. Çocuk alerji uzmanları ve yetişkin alerji uzmanları bu alanda en yetkili kişilerdir. Alerji aşısında kullanılacak bileşeni belirlemek için moleküler alerji testi kullanılabilir. Moleküler alerji testi gerçek alerjileri ortaya koyar ve etkili bir aşı tedavisi almanızı sağlar.

Alerji aşısının etkisi 6 ay ile 12 ay içinde kendini gösterir ve 12 ay içinde başarılı olmayan aşı tedavisi kesilir. Aşı ilk etapta haftada bir kere yapılır sana sonra ayda bir kere yapılır. Alerji aşısının başarı oranı oldukça yüksektir. Köpek alerjiniz varsa hipoalerjenik köpek arayarak vaktinizi ve paranızı boşa harcamayın. Alerji aşısı olmayı düşünün.

Randevu ve Bilgi Formu