En endişe verici kaka varyasyonlarından biri, bir çocuğun kakasının, kakadan beklediğimiz normal kahverengi veya ten renginden farklı bir renk olmasıdır. Yeşil kakalar, yaygın olarak görülen bir durumdur ve aslında dışkı renginin normal bir varyasyonudur. Sizi şaşırtabilir, ancak yeşil kaka aslında normal kaka renginin bir çeşididir. Yeşil kaka vakalarının çoğu, çocuğunuzun yediği bir şeyden, aldığı bir vitamin veya ilaçtan veya ishale neden olan bir karın rahatsızlığından kaynaklanır. Yeşil renkli kaka özellikle yeni doğanlarda ve bebeklerde yaygındır, ancak küçük çocuklar ve daha büyük çocuklar da zaman zaman yeşil kaka yapabilir. 

Yeşil Kaka Belirtileri

Yeşil kaka kendi başına olabilir veya mide rahatsızlığına eşlik eden bazı semptomlar eşlik edebilir: 

  • Normalde oluşan dışkı bazen yeşilimsi görünebilir; yeşil, dışkının normal bir renk değişimidir.
  • Bazen siyah görünen dışkı aslında koyu yeşil olabilir.
  • Yeşil dışkıya, ishal durumunda olduğu gibi gevşek dışkı da eşlik edebilir.

Emzirmek Bebek İshalinde Nasıl Fark Yaratabilir?

Bebeklerde ve küçük çocuklarda yeşil kakanın birçok nedeni vardır ve bunlar nadiren ciddi bir tıbbi soruna işaret eder. Tüm yaş gruplarındaki çocuklar, zaman zaman yeşil kaka yaşarlar, ancak nedenleri ve sıklığı çocuğunuzun yaşına bağlı olarak değişebilir.

Bebeklerde:

Bebekler ve özellikle yeni doğanlar büyük ihtimalle yeşil kaka yaparlar. Olası nedenlerden bazıları şunlardır:

Yenidoğanın ilk kakası, mekonyum katran renginde siyah görünür, ancak yeşilimsi de görünebilir.

Fazla safra yeşil kakaya neden olabilir.

Emzirilen bir bebeğin kakası, mekonyumdan olgun süte geçerken yeşilimsi görünebilir.

Yeşil kaka, anne sütüyle beslenen bebeklerde bir önsüt/sonsüt dengesizliğini gösterebilir, bu da bebeğinizin önsütünden (sulu süt) sonsütünden (daha kalın, daha yağlı süt) daha fazla almasına neden olur. Bu, karın rahatsızlığına neden olsa da, sütünüzde bir sorun veya süt sorunu olduğunu göstermez.

Yeşil kaka, bir annenin diyetindeki bir besine karşı hoşgörüsüzlüğü gösterebilir, bu durumda bebek rahatsız veya gazlı görünebilir.

Yeşil kaka, özellikle kan çizgileri ile birlikte olduğunda, emzirilen annenin diyetindeki veya formüldeki bir maddeye karşı alerjiye işaret edebilir.

Bazı formül markaları yeşilimsi dışkı üretir.

Viral veya bakteriyel enfeksiyonlar gevşek, yeşilimsi dışkılara neden olabilir.

Bebeğinizin diyetine katı yiyecekler, özellikle yeşil sebzeler eklediğinizde, bebeğinizin kakası yeşile dönebilir.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar:

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz kreşe girip diğer çocuklarla etkileşime girmeye başladığında, ishale neden olabilen virüsleri yakalama olasılığı daha yüksektir; genellikle, yeşilimsi renkli gevşek, sulu dışkı üreten ishal.

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz, ıspanak, diğer yeşil sebzeler ve boya içeren yiyecekler gibi kakasını yeşile çeviren yiyeceklerle karşılaşabilir.

Yürümeye başlayan çocuğunuz bir bebek formülü veya takviyesi tüketiyorsa, bu onların kakasını yeşile çevirebilir.

Özellikle demir içeren vitaminler yeşil kakalara neden olabilir.

Daha büyük çocuklarda:

Bebeklerde ve küçük çocuklarda olduğu gibi, daha büyük çocuğunuz aşağıdakilerin bir sonucu olarak yeşil kaka yapabilir:

  • Yeşil gıdalar tüketmek,
  • İlaç veya vitamin almak,
  • İshal veya mide rahatsızlığı yeşil kakaya neden olabilir.

***Bir sorunu gösterebilecek kaka renkleri vardır. Çocuğunuzun kakası beyaz, kırmızı (özellikle parlak kırmızı) veya siyahsa, çocuk doktorunuza başvurmalısınız. 

Tedavi Nasıl Yapılır?

Yeşil kaka nadiren tıbbi bir acil duruma işaret eder, ancak çocuğunuz çok hasta davranıyorsa ve ayrıca yeşil kakası varsa doktora başvurabilirsiniz. Örneğin, ishalin eşlik ettiği yeşil kaka, viral veya bakteriyel bir hastalığa işaret edebilir.

Yeşil kakalar genellikle paniklenecek bir şey olmasa da, çocuğunuzun kakasının yeşil göründüğünü fark ederseniz, kendinizi tedirgin hissetmeniz doğaldır. Ancak yeşil kakanın yaygın olduğunu ve genel olarak bir sorunun belirtisi olmadığını unutmayın.

Randevu ve Bilgi Formu