Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi, yenidoğan bebeklerde hıçkırık, bebeğin küçük ve gelişmekte olan diyaframının, göğüs kafesinin altından geçen ve nefes alırken yukarı ve aşağı hareket eden büyük kasın spazmları neden olur. Neden hıçkırdığımızı kimse tam olarak bilmese de, bu spazmları birçok şey tetikleyebilir. Yenidoğan hıçkırıklarına en sık bebeğin aşırı beslenmesi, çok hızlı yemek yemesi veya çok fazla hava yutması neden olur. Bebek hıçkırıkları, mide sıcaklığındaki ani değişikliklerin sonucu da olabilir. 

Beslenmeyle ilgili tetikleyicilerin yanı sıra, arada bir sürekli bebek veya yenidoğan hıçkırıkları tamamen farklı bir şeyden kaynaklanabilir. Suçlu genellikle gastroözofageal reflüdür. Bebek gastroözofageal reflüden muzdarip olduğunda, kısmen sindirilmiş yiyecekler ve mideden gelen asitli sular yemek borusuna geri dönerek yanma ve rahatsızlığa neden olur. Yemek borusu diyaframdan geçtiği için tahriş olabilir ve çok sayıda bebek hıçkırıklarına neden olabilir. Hıçkırıkların kendi başına bir reflü belirtisi olmadığını belirtmek önemlidir. Ancak aşağıdaki durumlar reflü belirtisi olabilir:

Bebeğiniz daha sık ağlıyorsa,

Bebeğinizin sırtı beslenme sırasında kamburlaşıyorsa,

Bebeğiniz normalden daha fazla tükürüyorsa. 

Bu belirtileri fark ederseniz, bebeğinizin doktoru iletişime geçmeniz yararlı olacaktır. 

Bebek hıçkırıkları ne kadar sürer?

Bebeklerde günde birkaç kez 10 dakika veya daha uzun süren hıçkırık olabilir. Genel bir kural olarak, bebek mutlu davranıyorsa ve rahatsız görünmüyorsa, bebek hıçkırıkları endişe nedeni değildir. 

Yenidoğan bebeklerde neden hıçkırık olur?

Yeni doğmuş bir bebeğin hıçkırması tamamen normaldir. Hatta bazı bebekler, hamileliğinizin 6. ayından başlayarak, bebeğinizin ciğerleri gelişmeye başladığında, doğmadan önce bile hıçkırık yaşarlar. 

Emzirilen bebeklerde, hıçkırıklar nasıl durdurulur?

Bir memeden diğerine geçerken bebeğinizin gazını çıkarın.

Ana sorun hava yutmak gibi görünüyorsa, bebeğinizin dudaklarının sadece meme ucunun değil, memenizin areolasının çevresine de kapatıldığından emin olun.

Bebeğim Hıçkırıklarından Nasıl Kurtulur?

Bebek hıçkırıkları neredeyse her zaman zararsız olsa bile, çocuğunuzun bu spazmlardan biraz olsun kurtulmasını istemeniz normaldir. Bebek hıçkırıklarından kurtulmak için şu yolları izleyebilirsiniz:

Mola verin ve gazını çıkarın

Bebeğinizin gazını çıkarmak için beslenmeye ara vermek hıçkırıklardan kurtulmaya yardımcı olabilir. Çünkü geğirme hıçkırıklara neden olabilecek fazla gazdan bebeğinizi kurtarabilir. Bebeğiniz emziriliyorsa, meme değiştirdikten sonra gazını çıkarın. Hıçkırıkları olduğunda bebeğinizin sırtını ovalayın veya hafifçe vurun; tokat atmayın veya çok fazla kuvvet uygulayarak vurmayın.

Emzik kullanın

Bebek hıçkırıkları her zaman beslenmeyle başlamaz. Bebeğiniz kendi başına hıçkırmaya başladığında, emzik emmesine izin verin, çünkü bu diyaframı gevşetmeye ve hıçkırık nöbetini durdurmaya yardımcı olabilir.

Kendi başlarına durmalarına izin verin

1 yaşından küçük bebekler oldukça sık hıçkırır, bu yüzden muhtemelen en iyi seçeneğiniz onları serbest bırakmaktır. Çoğu zaman, bebeğinizin hıçkırıkları kendi kendine duracaktır. Müdahale etmezseniz ve bebeğinizin hıçkırıkları kendiliğinden durmazsa, doktoruna bildirin. Nadir olsa da, hıçkırıkların daha ciddi bir tıbbi sorunun işareti olması mümkündür.

Hıçkırıklar ne zaman endişe kaynağı olur?

Bebeklerde hıçkırık normal kabul edilir. Hıçkırık, bebek anne karnındayken de ortaya çıkabilir.  Bununla birlikte, bebeğiniz çok fazla hıçkırıyorsa, özellikle de hıçkırık nedeniyle üzgün veya heyecanlıysa, bebeğinizin doktoruyla konuşmanız yararlı olacaktır. Ayrıca, bebeğinizin hıçkırıkları uykularını bölüyorsa veya çocuğunuzun ilk doğum gününden sonra sık sık hıçkırık nöbetleri olmaya devam ediyorsa bir doktorla konuşun.

Randevu ve bilgi için.

İletişime geçin (0850) 433-9393