Prof. Dr. Ahmet Akçay HaberTürk Tv’de Astımdan Nasıl Korunuruz

Astımdan Nasıl Korunuruz ve Astımı Nelerin Tetiklediğini Anlatıyor

HANGİ AYLARDA BU HASTALIĞI HİSSEDİYORUZ?

  • Astımın belirtileri en sık olarak kış aylarında kendilerini gösteriyor. Çünkü gribal enfeksiyonlar, soğuk hava bunlar en önemli tetikleyici faktörlerdir.
  • Çocukların akciğerleri hassastır ve gribal enfeksiyon olduğundan kolaylıkla daralıyor.
  • Astımın en önemli sebebi çocuklarda alerjidir.
  • Genetik yatkınlık en önemli faktördür.
  • Alerjide en çok miteler, küfler, polenler gibi alerjenler en çok sebep olan alerjenlerdir.

MİTE

Miteler rutubetli ve nemli ortamları sever. Karanlık ortamları seviyor ve dışkıları alerjendir. Evdeki toza yapışıyor temizlikte havaya kalıyor burnumuzla ağzımızla akciğerlere inerek hassasiyet çıkarıyor. En çok tekstil ürünlerinde bulunuyor. Yastık yorgan pelüş oyuncaklarda bulunuyor.

MİTE İÇİN ÖNLEMLER

5 yıl kullanılan yatakta 10 milyon mite vardır. Yorgan kılıfları yastık kılıfları ve pelüş oyuncakları haftada bir kez 60 derecede yıkanmalıdır. Çocukların psikolojik bağı oluyor bazen pelüş oyuncaklara bu durumda buzdolabı dipfrizine poşetle koyalım 24 saat bekletip yıkayalım haftada bir kez. Evlerde nemli bez kurutmamalı, peteklerin üzerine su koyulmamalıdır.

İSTANBUL’DA ASTIM, 10 YILDA 2 KATINA NEDEN ÇIKTI?

Bizim araştırmamızda 13-14 yaşında büyük çaplı bir araştırma yaptık. İstanbul’un 32 ilçesinde 10.000’e yakın çocuk taradık ve baktık gördük ki bunda 9.8 olan astım sıklığı %17.3’e çıkmış. Bunun sebebini araştırdık ve gördüğümüzde tabi ki İstanbul da hava kirliliği, trafik vb. birçok neden var ama bizim bulduğumuz en önemli risk faktörü ailedir, genetik yatkınlıktır. Ve bir de geniz eti, bademcik ameliyatı olanlarda bu riskin arttığını gördük.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir