Çocukların büyük kısmında mastositozda sadece cilt bulguları vardır. Çocuklarda cilt mastositozu üç farklı şekilde görülür. En sık görülen şekli ürtikeriya pigmentoza olarak adlandırılan yaygın döküntülerin görüldüğü durumdur. Üç yaşından küçük çocuklarda bu döküntülerde bül denilen sulu kabarcıklar da görülebilir. İkinci sıklıkta mastositoma denilen kahverengi-yeşil renkte tek yada birkaç tane nodül gürülen durumdur. Üçüncü ve çok düşük oranda görülen şekli ise diffüz (yaygın) cilt mastositozu denilen deride koyulaşma ve kalınlaşma ile birlikte bütün vücudu tutan döküntülerin görüldüğü durumdur. Bu çocuklarda en önemli bulgu kaşıntıdır.

Mastositozun Belirtileri

Bu döküntülerin üzerine sürtme gibi bir işlem uygulandığında orada toplanan mast hücrelerinden salgılanan maddelerdeki artış sonucunda kaşıntı, vücutta yaygın kızarıklık, karın ağrısı, ishal ve tansiyon düşmesi gibi sistemik bulgular ortaya çıkabilir.

Çocuklarda çok nadir görülen sistemik mastositozda, iç organların tutulumu nedeniyle kan tablosunda anormallik, karaciğer ve lenf bezi büyüklüğü, ishal ve özellikle arı sokması ve bazı ilaçların alımı ile anafilaksi (alerjik şok) gibi bulgular görülebilir.

İSTANBUL ALERJİ MERKEZİ

Sağlıklı Günler Diler.

Randevu ve Bilgi Formu