Grip hastalığı, çocuklarda ciddi sonuçlara yol açan hastalıklardan birisidir. Grip mevsiminde yaklaşık her on kişiden birinde grip enfeksiyonu olur.

Grip Aşısının Önemi

Çocuk hastaların büyük kısmı hastalığı sorunsuz atlatmakla birlikte özellikle küçük çocuklar, yaşlılar, hamileler ve altta herhangi bir hastalığı olanlarda daha ağır seyrederek tehlikeli olabilir. Görülen grip olguları bazen ölümle sonuçlanmaktadır. 5 yaş altı özellikle 2 yaş altında olanlarda hastaneye yatış ve ölüm olayı daha sık görülmektedir. Grip hastalığı; zatürre, böbrek yetmezliği, kalp ve beyinde iltihaba ve astımın tetiklenmesine neden olabilir. Bu durumlar bağışıklık sisteminde bozukluk olan ve herhangi bir kronik hastalığı olanlarda daha sık görülmektedir.

Grip enfeksiyonu nedeniyle çocukluk yaş grubunda ölümlerin %80 ile %85’inde 6 aydan büyük olan ve grip aşısı yapılmamış olanlarda görülmüştür. Çocuklarda grip aşısı ölümleri önlemede %65 etkili bulunmuştur. Altta yatan bir hastalığı bulunanlarda ölümü önlemede etkinliği %50 civarında bulunmuştur. Bu nedenlerden dolayı 6 aydan büyük çocuklara ve özellikle ağır gribal enfeksiyon geçirme riski olan çocuklara grip aşısının yapılmasında fayda vardır.

İSTANBUL ALERJİ MERKEZİ

Sağlıklı Günler Diler

Randevu ve Bilgi Formu