Grip, her yıl, ülkemizin de içinde bulunduğu coğrafyada, sonbahar aylarında başlayıp grip salgınlarına yol açıp daha sonra ilkbahar aylarında azalıp kaybolan bir seyir göstermektedir.

Grip Aşısı Zamanı

Grip enfeksiyonu son bahar kış aylarında daha çok karşımıza çıksa da her mevsimde ortaya çıkabilir, grip enfeksiyonlarının çoğu özellikle ekim- mayıs ayları arasında görülürken grip enfeksiyonlarının önemli bir kısmı Ocak ve şubat ayları arasında ciddi salgınlar şeklinde görülebilmektedir.

Ülkemizde grip aşıları eczaneler genellikle eylül ayından itibaren gelmeye başlamaktadır ve bundan sonra aşılanmaya başlanmaktadır.

Aşının etkisi 7-14 gün içinde koruyucu antikorlar oluşmaya başladığı için 2 haftada sonra başlar.  Grip aşıları kullanıma sunulduktan sonra grip salgını başlamadan önce eylül – ekim aylarında yapılması gerekir.  Gribe yakalanmamış kişiler için grip aşısı grip sezonunun sonuna kadar uygulanabilir.

Yapılan aşının koruyuculuğunun 6-8 ay civarında olduğu tahmin edilmektedir fakat yaşlılarda bu süre daha azdır. Aşı çok erken yapılırsa, hastalık sezonunda koruyuculuğunu yitirmiş olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

İSTANBUL ALERJİ MERKEZİ

Sağlıklı Günler Diler

Randevu ve Bilgi Formu