Ev tozu akarları karanlık, nemli ve sıcak ortamlarda yaşarlar. Ne kadar temiz olursa olsun tüm evlerde bulunan ev tozu akarları en çok yatak, yastık, yatak takımları, battaniye, halılar, tüylü oyuncaklar, peluş oyuncaklar ve perdelerde bulunurlar. 1 gram ev tozunda yaklaşık 500 tanesi canlı olmak üzere 19 bine yakın ev tozu akarı bulunmaktadır. Bu rakam 5 yıl kullanılan bir yatakta 10 milyon seviyesine çıkar.

Ev Tozu Akarlarından Korunmak Yararlı Mı?

Alerjik hastalığı olan çocuklarda ev tozu akar duyarlılığı saptandığında çeşitli önlemler alınmaktadır. Fakat bu önlemlerin hastalığın önlenmesinde, kontrolünde ne kadar yarar sağladığını son bilgilerin ışığında kısaca tekrar değerlendirmek istedik.

Ev tozu alerjenlerinin en önemli kaynağının akarlar olduğu ilk defa 1967 yılında keşfedilmiştir. Daha sonra akar alerjenlerinin deri ve kan alerji testlerinde kullanılması ile akar duyarlılığının astımla çok yüksek oranda birlikte olduğu saptanmıştır. Akarlardan temizlenmiş ortamlarda astımlı hastaların yakınmalarının düzeldiğinin görülmesi ile önemi anlaşılmıştır.

Ev tozu akarlarından korunmanın değişik aşamaları vardır. Hastalık bulguları çıkmadan çocuğu korumanın hastalığın ortaya çıkmasını önlemede yararı var mı? Elimizdeki bilgiler alınan önlemlerin bunu sağlamadığına işaret etmektedir. Fakat alerjik hastalığı ortaya çıkmış kişilerde bulguları azaltmak veya kontrol etmekte daha yararlı olduğunu göstermektedir.

Ev tozu akarlarından korunmada en önemli yer çocuğun yatak odasıdır. Çünkü çocuk hem en uzun zamanı orada geçirmekte hem de değişiklikleri en etkili şekilde yapma imkanı olmaktadır.

Ev tozu akarlarına mazuriyeti önlemenin değişik yöntemleri vardır. Bu önlemler 2 başlık altında ele alınmaktadır;

Ev Tozu Akarları İçin Yatak Odasında Alınacak Önlemler

Nevresim takımlarının 60 °C suda 1-2 haftada bir yıkanması önerilmektedir. Fakat ılık suda yıkamanın da hemen hemen benzer etkiyi sağladığı belirtilmektedir. Ayrıca kurutma makinaları da ev tozu akarlarını öldürmekte etkilidir.

Bunu yanında halıları kaldırmak, kumaş döşemeli mobilyaları, perdeleri ve kıyafetleri azaltmak gereklidir.

Oda havasının temizliği için HEPA filtreler kullanılmalıdır. Bu filtreler dışarıdan gelen havayı temizlemekte çok etkilidir fakat odadaki akarlara etkisi yoktur.

Evin Tamamında Alınacak Önlemler

Odanın nemi %45-50 oranında olmalı, buhar aletleri kullanılmamalıdır. Dışarıda nem düşük olduğunda ara ara ev havalandırılmalıdır.

Boydan boya halı kaplamadan kaçınılmalı ve halı kullanımı asgari düzeyde tutulmalıdır. Çünkü halılar en önemli akar kaynağıdır ve modern elektrik süpürgeleri bile halıdaki akar alerjenlerini temizlemekte yetersizdir. Kilim tercih edilmelidir. Halılar haftada iki defa elektrik süpürgesi ile temizlenmelidir. HEPA filtreli elektrikli süpürge ile buharlı temizleyiciler akarları temizlemekte oldukça etkili bulunmuştur. Diğer bir yöntem de halıların güneş altında tutularak dövülmesidir.

Ayrıca kumaş mobilyalar özellikle nem oranı kontrol edilemiyorsa minimum düzeyde tutulmalıdır.

Evde temizlik yapılırken maske takılmalıdır ve o odaya en az 20 dakika girilmemelidir.

Sonuç olarak;
Çeşitli önlemlerle akarların azaltılmasının, hasta olmayan kişilerde ev tozu akarlarına karşı duyarlanmayı önlememekte fakat hasta olan kişilerde hastalığın bulgularını önlemek ve kontrolü sağlamakta etkili olduğunu göstermektedir.

Benzer Yazılar

Randevu ve bilgi için.

İletişime geçin (0850) 433-9393

İletişim