Ek Besine Geçişte Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

-İlk kez verilecek besinler bebek açken, tek öğün olarak başlanmalıdır.

-Her yeni başlanacak besin tek tek başlanmalı, ilk olarak dudağa değdirilip 30 dakika beklenmeli eğer problem yaşanmıyorsa 1 tatlı kaşığı verilmelidir.

-Bebeğin alımına uygun olarak miktar 3-4 gün içinde artırılmalıdır.

-Başka bir besine geçiş için 3 gün beklenmeli, şüphelenilen besinin bebeğe verilmediği zaman belirtilerin geçip geçmediği kontrol edilmelidir.

-Besini tükettikten sonra; dudak etrafında veya vücutta kızarıklık, egzama, kakada mukus veya kan görülmesi, kusma gibi besin alerjisi belirtileri görülürse çocuk alerji doktoruna görünmenizde fayda vardır.

-Bebek istemediği zaman bir besini alması için zorlanmamalı, bir süre ara verilip 2-3 hafta sonra tekrar denenmelidir.

-Ek besine geçişte öncelikle tekli besinler (yoğurt, meyve-sebze püreleri) kullanılmalı, daha sonra çoklu karışımlara geçilmelidir.

-Bebeklere doğal ve taze hazırlanmış besinler verilmeli, bebek beslenmesinde konserve, dondurulmuş, katkı maddesi içeren besinler tercih edilmemelidir.

-Bebek için hazırlanan besinler 2 saat içinde tüketilmeli daha uzun süre oda ısısında beklemiş yiyecekler tüketilmemelidir.

-Tüm besinler kaşıkla verilmeli biberon kullanılmamalıdır.

-Tamamlayıcı gıdalara tuz ve şeker eklenmemeli, şekerle tatlandırılmış içeceklerden kaçınılmalıdır.

-Çilek, kivi, ananas gibi tropikal meyveler, bakla,bal ve sakatat türevleri 1 yaşına kadar verilmemelidir.

-Beslenme saatleri hem anne hem de çocuk için mutlu geçen anlar olmalı, acele edilmemelidir. Ek besine geçiş döneminde bebeğe kazandırılan alışkanlıklar onun gelecek yaşamındaki beslenme şeklini belirlemektedir bu yüzden anlayışlı ve sabırlı olunmalıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir