Dishidrotik egzama, avuç içlerinizde ve parmaklarınızın kenarlarında küçük, kaşıntılı kabarcıkların aniden ortaya çıkmasıdır. Bu cilt durumu, ayrıca ayak tabanlarınızda veya ayak parmaklarınızda kabarcıkların oluşmasına neden olabilir. Bu duruma ayrıca, dishidroz, ayak ve el egzaması, pomfoliks, veziküler egzama veya palmoplantar egzama gibi başka bir isim de verilebilir.

Dishidrotik Egzama Belirtileri

Küçük, kaşıntılı kabarcıklar, dishidrotik egzamanın en belirgin belirtisidir. Bunlar genellikle kümeler halinde olur. Ayrıca şunlara sahip olabilirsiniz:

 • Kabarcıklar ortaya çıkmadan önce kaşıntı veya yanma ağrısı,
 • Parmaklarınızın, ayak parmaklarınızın, avuçlarınızın ve ayak tabanlarınızın kenarlarında kabarcıklar,
 • Kırmızı, çatlamış cilt,
 • Kabarcıkların etrafında terli cilt,
 • Kalınlaşan ve renk değiştiren tırnaklar.
 • Kabarcıklar genellikle 2 ile 3 hafta içinde kaybolur. Ancak altındaki cilt, bir süre kırmızı ve hassas olabilir.

Dishidrotik egzama hafif veya şiddetli olabilir. Ayaklarınızı etkileyen ciddi bir durumunuz varsa, kabarcıklar yürümenizi zorlaştırabilir. Ellerinizdeki kabarcıklar yemek pişirmek, yazı yazmak veya bulaşık yıkamak gibi işleri zorlaştırabilir.

Kabarcıklara çok dokunursanız veya kaşırsanız, kabarcıklar enfekte olabilir. Enfeksiyonunuz olduğuna dair işaretler şunları içerir:

 • Ağrı,
 • Şişme,
 • Kabuklanma,
 • Kabarcıklarda irin.

Dishidrotik Egzamanın Nedenleri

Dishidrotik egzamaya neyin olduğu neden tam olarak belli değildir. Çoğunlukla 20 ile 40 yaş arasındaki yetişkinleri etkiler ve kadınlarda erkeklere göre iki kat daha sık görülür. Saman nezlesi, ailede dishidrotik egzama öyküsü veya diğer egzama türleri gibi alerjiniz varsa, bunu alma olasılığınız daha yüksektir.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli etmenler, dishidrotik egzamayı tetikleyebilir:

 • Stres,
 • Nikel, kobalt veya krom tuzları gibi metallerle veya kostüm takıları gibi şeylerle sık temas,
 • Terli veya ıslak eller ve ayaklar,
 • Sıcak, nemli hava,
 • Zayıf bir bağışıklık sistemi için belirli tedaviler (immünoglobulin),
 • Mevsimsel alerjiler.

Dishidrotik egzaması olan tüm insanların yaklaşık yarısında kontakt ve atopik dermatit gibi başka egzama türleri de vardır. Bu durum bulaşıcı değildir.

Dishidrotik Egzama Teşhisi

Alerji uzmanınız, dishidrotik egzama olup olmadığını muayene ederek doğrulayacaktır. Bu durumun teşhisi için bir laboratuvar testine ihtiyaç yoktur. Ancak doktorunuz bazı diğer durumları ekarte etmek için bazı testler yapabilir.

Egzamanın altında yatan nedeni belirlemek için alerji uzmanınız yama testleri yapabilir. Yama testinde, yamaya yerleştirilen alerjenler cildinize yapıştırılır ve vücudunuzun vereceği tepki izlenir.

Dishidrotik Egzama Tedavisi

Alerji uzmanınız, şişliği azaltmak ve kabarcıklardan kurtulmaya yardımcı olmak için içinde steroid bulunan bir merhem veya krem ​​yazabilir. Kremi kullandıktan sonra üzerine ıslak bir kompres uygularsanız cildiniz ilacı daha iyi alacaktır. Şiddetli bir alevlenmeniz varsa, prednizon gibi bir steroid ilacı hap halinde almanız gerekebilir. Bu tedavilerden yanıt alınmadığı durumlarda başka tedaviler uygulanabilir.

Işık terapisi: Bu tedavi, cildinizi temizlemek için ultraviyole (UV) ışığı kullanır. Cildinizin ışığa daha iyi tepki vermesine yardımcı olmak için önce bir ilaç alabilirsiniz.

Botulinum toksini: Bu atışlar, ellerinizin ve ayaklarınızın terlemesini durdurarak kabarcıkları tetikleyebilir.

Kabarcıkların boşaltılması: Doktorunuz, kabarcıklardan sıvıyı boşaltabilir. Bunu kendiniz yapmaya çalışmayın. Egzamayı daha da kötüleştirebilirsiniz.

Evde kabarcıkları kontrol etmek için izleyebileceğiniz yollar:

Ellerinizi ve ayaklarınızı her gün yıkayın. Ilık su ve hafif, kokusuz bir sabun kullanın. Daha sonra cildinizi nazikçe kurulayın.

Ellerinizi yıkamadan önce yüzüklerinizi çıkarın. Nem, halkalarınızın altında sıkışıp daha fazla kabarmaya neden olabilir.

Bulaşık yıkarken olduğu gibi elleriniz sudayken pamuklu astarlı eldivenler giyin.

Her duş aldığınızda veya yıkandığınızda ellerinize ve ayaklarınıza yoğun bir nemlendirici sürün. Cildinizi korumak için dimetikon içeren bir krem ​​de kullanabilirsiniz.

Cildinizin çatlamasını önlemek için kuru havalarda nemlendiriciyi açın.

Alerjiler egzamanızı tetikliyorsa, onları tetikleyen şeylerden uzak durmaya çalışın.

Kabarcıkları kaşımayın; daha da kötüleşmesine neden olabilirsiniz.

Randevu ve Bilgi Formu