Posta – 23 Şubat 2022

Yapılan araştırmalar, 7-9 yaş arası çocuklarda görülen alerjik hastalıkların sıklığının, bebeklikten itibaren evcil hayvan sayısının artmasıyla orantılı bir şekilde azaldığını ortaya koyuyor. Evcil hayvan beslemek isteyen ailelerin çocukları 1 yaşına gelmeden, kedi veya köpek beslemeye başlamaları gerektiğine dikkat çeken Alerji, Astım Derneği Başkanı Alerji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, erken yaşta evcil hayvan beslemenin hem çocuğun hayvanlara karşı alerji gelişme olasılığını hem de ilerde astım, alerjik nezle gibi hastalıkların gelişme riskini azalttığını söyledi.

Dünya Kediler Günü kapsamında evcil hayvan alerjisi ile ilgili açıklama yapan Alerji, Astım Derneği Başkanı ve Alerji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay; ‘Evde erken yaşta kedi ve köpek beslemek, alerji riskini azaltıyor’ dedi.

Evcil hayvan beslemek isteyen ailelerin çocukları bir yaşına gelmeden, kedi veya köpek beslemeye başlamaları gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Ahmet Akçay, erken yaşta evcil hayvan beslemenin hem çocuğun hayvanlara karşı alerji gelişme olasılığını azalttığını, hem de ilerde astım, alerjik nezle gibi hastalıkların gelişme riskini azalttığını söyledi.

Çiftlik hayatı alerjik hastalıkların gelişimini engelliyor

Yapılan araştırmalar, 7-9 yaş arası çocuklarda görülen alerjik hastalıkların sıklığının, bebeklikten itibaren evcil hayvan sayısının artmasıyla orantılı bir şekilde azaldığını ortaya koyuyır. Uzmanlar kedi ve köpeklerin bir “mini çiftlik” etkisi oluşturduğunu ve çiftlik hayatının alerjik hastalıkların gelişimini engellediği belirtiliyor.

BİLİMSEL ÇALIŞMALARDA GÖSTERİLEN İKİ NEDEN VAR!

Prof. Dr. Ahmet Akçay konu ile ilgili yaptığı açıklamada; ‘Evcil hayvan beslemekten kaynaklanan alerjiden koruyucu etkinin varlığı, immünolojik verilerle de destekleniyor” diyor.

Araştırmalar, prensip olarak, iki farklı mekanizmanın evcil hayvan beslemenin koruyucu etkisine katkıda bulunabileceğini gösteriyor.

  • Bunlardan birincisi, ilgili türden çok miktarda alerjen içeren kedi veya köpek tüyüne maruz kalma, alerjenlere karşı yüksek doz klinik toleransı indükliyor ve bunun sonucunda kedi ve köpek alerjisi riski azalıyor. Birçok çalışmada çocuklar bir yaşına gelmeden evde evcil hayvan beslenmesinin evcil hayvana bağlı alerjik hastalıkların gelişme riskini azalttığını gösteriyor.
  • İkinci olarak, evcil hayvanların birlikte yaşaması, çocukta bağışıklık gelişimi üzerinde geniş bir değiştirici etki sağlayan mikroplar veya diğer bağışıklık düzenleyici faktörlerle bir “mini çiftlik” ortamı sağlıyor. Bu da yalnızca evcil hayvanın kendisine değil, aynı zamanda besinlere ve hava yolu alerjenlerine de toleransa yol açıyor. Bağırsak florası faydalı mikropların egemen olduğu bir floraya sahip olarak bağırsak geçirgenliğini azaltıyor ve bunun sonucu da besin alerjisi, astım ve diğer alerjik hastalıkların gelişimi azalıyor.

ÇOCUKLU EVLERDE EVCİL HAYVAN OLMASININ YARARLARI

7-9 yaş arası çocuklarda alerjik hastalık prevalansı, yaşamın ilk yılında evdeki kedi ve köpek sayısının artmasıyla bir doz-yanıt düzeninde azalıyor. Bu da, evcil hayvanın evcil hayvan ile beslenmesini sağlayan bir “mini-çiftlik” etkisi olduğunu düşündürüyor. Prof. Dr. Akçay, küçük yaşta çocukların yaşadığı ortamda evde evcil hayvan beslenmesinin yararlarını şu şekilde sıralıyor:

ÇOCUK 1 YAŞINA GELMEDEN EVCİL HAYVANLA TANIŞMALI

  • Çocuğun evcil hayvanlara karşı alerji geliştirmesini azaltır
  • Evcil hayvanlarda bulunan alerjenler çocuklarda bağışıklığı kuvvetlendirir ve başka alerjiler gelişmesini azaltır
  • Evde evcil hayvanların sayısının fazla olması mini çiftlik ortamı sağlar
  • Mini çiftlik hayatı bağırsak florasını zenginleştirir ve alerjik hastalıklara karşı koruyucu etki yapar
  • Özellikle alerjik hastalıklara yatkın aileler evcil hayvan beslemek istiyorsa çocukları bir yaşına gelmeden beslemeye başlamaları faydalı olacaktır.