Çocuğunda alerjik hastalık olan aileler, çocuklarındaki alerji hastalığının tedavisi için çocuk alerji bölümü olan hastane veya klinik aramaya başlarlar. Bu makalemizde, çocuk alerji bölümü olan hastaneler ve klinikleri ve nasıl bulunması gerektiğini sizler için yazdık.

İstanbul Alerji

Çocuk Alerji Bölümü Hastaneleri

Hastanelerin sayısı Türkiye’de çok azdır. Çocuk alerji bölümü eğitim hastaneleri ve üniversite hastanelerinin çoğunda mevcuttur. Çocuk Alerji Bölümü olan hastaneleri dikkatli incelemek gerekiyor. Türkiye’de iyi bir denetim olmadığı için birçok hastane bölümlerinde çocuk alerji uzmanı olmamasına rağmen, çocuk alerji polikliniği, astım polikliniği, alerji testleri yapılır gibi yazılar yazabilmektedir. Bu nedenle, çocuk alerji bölümü hastaneye, mutlaka çocuk alerji uzmanı olup olmadığını sormalısınız.

Çocuk Alerji Uzmanı Olan Klinikler

Türkiye’de Çocuk Alerji bölümü klinikleri, genelde çocuk alerji uzmanları tarafından kurulmuştur. Çocuk alerji uzmanları dışındaki göğüs hastalıkları uzmanı, dermatoloji uzmanı ve kulak burun boğaz uzmanlarından çocuk alerji uzmanı olunmamaktadır.

İSTANBUL ALERJİ, ÇOCUK ALERJİ UZMANI VE AYNI ZAMANDA ÇOCUK GÖĞÜS HASTALIKLARI UZMANI VE AYNI ZAMANDA, ÇOCUK SAĞLIĞI HASTALIKLARI UZMANI OLAN PROF. DR. AHMET AKÇAY TARAFINDAN KURULMUŞTUR.

Çocuk Alerji Bölümü Olduğunu Anlamanın Püf Noktaları

Çocuk Alerji bölümü olduğunu söyleyen bir hastaneden şüpheniz varsa şu soruyu sorabilirsiniz?

Çocuk Alerji Uzmanınız Var mı? Eğer gittiğiniz hastanede çocuk alerji uzmanı var ise, çocuk alerji bölümü mevcuttur. Çocuk alerji uzmanımız yok ama dermatoloji uzmanı, göğüs hastalıkları uzmanı veya kulak burun boğaz uzmanı alerji testi yapıyor deniliyorsa, o hastanede çocuk alerji bölümü yok demektir. Çünkü Türkiye’de göğüs hastalıkları uzmanı, kulak burun boğaz uzmanı veya dermatoloji uzmanı olduktan sonra çocuk alerji uzmanı eğitimi verilmediği için, bu uzmanlık alanlarının çocuk alerji uzmanı olması mümkün değildir.

Sonuç Olarak;

  • Çocuk alerji uzmanı olan hastaneler, çocuk alerji uzmanı olan hastanelerdir.
  • Çocuk alerji bölümü olan klinikler, çocuk alerji uzmanı olan kliniklerdir.
  • Çocuk alerji uzmanları sadece çocuk alerji eğitimi alarak, çocuk alerji uzmanı olan ve aynı zamanda çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olan uzmanlardır.