Besin İntoleransı Testi Alerjiyi Gösterir Mi?

Haber Sunucusu: Parmaktan alınan bir damla kanla bakılan gıda alerji testleri güvenilir mi? Alerji uzmanları bu testleri kullanmıyor ve gıda alerjisinin sadece kan testleri  ile anlaşılacağını söylüyor. Peki o zaman neye alerjimiz olduğunu nasıl anlayacağız?

İşte yanıtı

Ahmet Akçay: İnsanların bu testlere güvenerek bir damla kandan besin intolerans testi adı altında besin alerjilerini öğrenmeye çalışıyorlarsa yanılırlar. Çünkü bu testler besin alerjisini göstermez.

Haber Sunucusu: Tek bir damla kan ve sayfalar dolusu listeler bu listeler hangi besinlere alerjimiz olduğunu anlatıyor ama bazı uzmanlara göre tek damla kandan besin alerjilerinin anlaşılması mümkün değil.

Ahmet Akçay: Bunların normalde maliyetleri düşük olmasına rağmen tabi ki bu testler fiyatı yüksek miktarda pazarlanmakta.

Haber Sunucusu: Prof. Dr. Ahmet Akçay tek damla kan alınarak yapılan gıda alerjisi testlerini onaylamıyor.

Ahmet Akçay: Hiçbir alerji derneği, hiçbir alerji uzmanı besin intoleransı testini onaylamamasına ve besin alerjilerini göstermediğini altına basa basa söylemesine rağmen maalesef Türkiye de bu testler sıklıkla yapılmakta.

Haber Sunucusu: Peki bir damla kan üzerinde yapılan gıda alerjisi testi sonrası verilen liste neyi anlatıyor.

Ahmet Akçay: Bu test sadece o gıdaları sık tükettiğini gösterir. Hangi gıdaları sık tükettiği konusunda bize fikir verebilir.

Haber Sunucusu: Gıda alerjisinin ciddi belirtileri var mı?

Ahmet Akçay: Bir besin alındıktan sonra dudak etrafında kızarıklık oluyorsa veya vücutta kaşıntılı kızarıklık oluyorsa, egzama oluyorsa, küçük bebeklerde kakada sümüklenme veya kan görülüyorsa, sık sık kusma oluyorsa, kabızlık oluyorsa ve sebebi bulunamıyorsa o zaman aklımıza gelmeli.

Haber Sunucusu: Alerjiyi anlamak hiç de kolay değil

Ahmet Akçay: Ciltten yapılan alerji testiyle veya kandan yapılan gıda alerji testleriyle anlıyoruz. Sadece testle alerji teşhisi konulmaz. Bize test alerji tanısı koydurtturmaz. Hastanın kliniği ve o gıdayı yedikten sonra da belirtilerin ortaya çıkmasıyla anlayabiliyoruz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir