Besin alerjisi alerjik bir besinin alınmasıyla vücutta anormal belirti görülmesi durumudur. Besin alerjisi belirtileri denilince dudak etrafında kızarıklık, egzama, kurdeşen, kakada kan görülmesi, düzelmeyen pişik, kabızlık, ishal, gaz ağrısı, alerjik şok gibi belirtiler akla gelmelidir.

Derideki Besin Alerjisi Belirtileri

Besin alerjisi belirtileri içinde en sık olanlar ciltte meydana gelen belirtilerdir. Bunlar biraz endişe uyandırabilir. Özellikle alerjik bir besin alınmasıyla dudak etrafında kızarıklık olur. Vücutta yaygın kurdeşen denilen alerjiye neden olabilir.

Egzama da besin alerjisinin en önemli belirtilerinden biridir. Egzama görülünce besin alerjisi araştırılmalıdır. Egzama ne kadar ağır olursa besin alerjisi olma olasılığı o kadar yüksektir. Özellikle 1 yaşından küçük bebeklerde, egzamalı çocuklarda besin alerjisi olma olasılığı yüksektir.

Düzelmeyen pişik olan çocuklarda akla yine besin alerjisi gelmelidir. Tedaviye cevap vermiyor ve sık tekrarlıyorsa besin alerjisini araştırmak gerekir.

Kakadaki besin alerjisi belirtileri

Özellikle kakada sümüklenme yani mukus oluyorsa, kakada kan görülüyorsa, makat etrafında kızarıklık oluyorsa aklımıza besin alerjisi gelmelidir. Kakada kan görülmesi bazen makatta çatlağa bağlı da olabilmektedir.

Gaz ağrısı ve besin alerjisi

Gaz ağrısı olan bebeklerde gaz sancısı 3 saatten uzun sürüyor ve 3 haftadan uzun sürüyorsa aklımıza besin alerjisi gelmelidir.

Kabızlık ve besin alerjisi

Kabızlığı olan ve tedaviye cevap vermeyen 2 yaşından küçük çocuklarda besin alerjisi aklımıza gelmelidir

Reflü ve besin alerjisi

Tedaviye cevap vermeyen reflü durumunda yine aklımıza besin alerjisi gelmelidir.

Kusma ve besin alerjisi

Kusmaları çocuklarda neden bulunamıyorsa özellikle 2 yaşın altındaki çocuklarda besin alerjisi aklımıza gelmelidir.

İshal ve besin alerjisi

Tedaviye cevap vermeyen ve bazı gıdaların alınmasından sonra olan ishallerde besin alerjisi aklımıza gelmelidir.

Karın ağrısı ve besin alerjisi

Karın ağrısı da bazen besin alerjisinin belirtisi olabiliyor. Özellikle küçük bebeklerde karın ağrısından dolayı uyku sorunu görülebilmektedir.

Büyüme gelişme geriliği

Küçük bebeklerde kilo alımı iyiyken birden kilo alımı duruyorsa birçok neden yanında besin alerjisi de araştırılmalıdır.

Alerjik şok ve besin alerjisi

Bazen besin alerjisi ciddi alerjiye neden olur ve ciltte ciddi alerji yanında baygınlığa neden olur ve bu duruma alerjik şok denilmektedir.

 Sonuç olarak

-Besin alerjisi belirtileri kakada mukus gibi basit bir belirti ile kendini gösterebildiği gibi ciddi alerjik şoka da neden olabilmektedir.

-Belirtiler varsa çocuğunuzun, çocuk alerji uzmanlarınca incelenmesinde fayda vardır.

-Besin alerjisinin belirtileri bazen çocukların hayatını etkileyebilecek ciddi alerjilere neden olabilmektedir.