Batık ayak tırnakları, bebekler de dahil olmak üzere her yaştan insanda görülebilecek bir durumdur. Her ayak tırnağı yumuşak bir cilt ile çevrilidir ve tırnağın bu cildin üzerinde (üstünde) büyümesi gerekir. Tırnak büyümesi bunun yerine köşelerde veya yanlarda bu yumuşak deriye uzandığında, tırnağın batık olduğu söylenir.

Bebeklerde Tırnak Batması Belirtileri Nelerdir?

Bazı belirtiler bebeğinizin yaşına bağlı olacaktır, ancak tedavi gerektiren batık bir ayak tırnağının en yaygın belirtileri şunlardır:

  • Kırmızılık,
  • Şişme,
  • Dokunma hassasiyeti,
  • Enfeksiyon belirtisi olan irin sızması gibi akıntı.

Bu belirtiler, tırnağın deriye doğru büyüdüğü yerde, tipik olarak ayak başparmağında, ortaya çıkar, ancak herhangi bir tırnak batık hale gelebilir.

Bebekler ayrıca rahatsız edici ayak parmağını çekebilir. Hassasiyet, bölgeye dokunduğunuzda gözyaşlarına veya sızlanmaya neden olabilir. Yürümeye başlayan bir çocuğunuz varsa, yürürken şikayet edebilir, ayakkabı giymeyi reddedebilir, hatta topallayarak yürüyebilir.

Herhangi bir akıntı varsa, batık tırnak enfekte olabilir. Bu, daha fazla enfeksiyon semptomlarına (ateş gibi) neden olabilir, bu nedenle bir doktora danışmanız yararlı olacaktır. 

Batık Ayak Tırnakları İçin Ev İlaçları

Öncelikle, enfeksiyon her şeyi değiştirir. Enfeksiyon belirtileri görürseniz (ateş, irin sızması, aşırı kızarıklık ve tırnağın deriyle birleştiği noktanın ötesine uzanan şişlik), o zaman ev ilaçları uygun değildir ve doktora gitmeniz gerekir. Ancak enfeksiyon olmadığında, semptomları hafifletmek ve bölgeyi iyileştirmek için bazı stratejiler şunlardır:

Su ile yumuşatın

İster tüm vücut banyosu olsun, ister bebeğin ayaklarını ılık, sabunlu suya soksun, bunu günde iki kez yapabilirsiniz.

Bölgeye masaj yapın

Yaklaşık 10 dakika beklettikten sonra bölgeyi kurulayın (ovmak yerine). Ardından, batık ayak tırnağıyla cilde hafifçe masaj yapın. Bu, tırnağı kayması ve cildin üstünde doğru pozisyonuna geri dönmesi için yeterince gevşetebilir. Bebek istekliyse ve bundan hoşlanıyorsa tırnak köşesini nazikçe yukarı doğru bükmeyi deneyebilirsiniz.

Biraz antibiyotik krem ​​uygulayın

Bir antibiyotik krem ​​uygulamak tahrişi azaltmaya yardımcı olabilir ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, küçük çocuğunuz sevimli parmaklarını ağzına götürüyorsa bu adımdan kaçının.

Alanı koruyun, ancak sınırlandırmayın

Uygun ortam ve hava sıcaklığı varsa bebeğinizin ayağını çıplak bırakın. Çorap ya da ayakkabı olmaması baskıyı azaltacaktır. 

Bu adımları yaklaşık bir hafta boyunca yapın. Bu arada, bebeğinizin tırnakları uzayacaktır. Bebeğinizin tırnakları kesilecek kadar büyüdüğünde, onları düz bir şekilde kesin.

Ne Zaman Doktora Götürmeliyim? 

Bir hafta sonra bölge kırmızı, şiş ve hassas kalırsa, çocuk doktorunuza başvurmanız yararlı olacaktır. Ve daha önce de belirttiğimiz gibi, akıntı veya ateş, ayrıca yayılan kızarıklık veya şişlik, tıbbi değerlendirme ve tedavi gerektiren enfeksiyon belirtileridir.

Bu duruma ben mi sebep oldum?

Pek çok ebeveyn, bebeğinde oluşan batık tırnaktan kendini sorumlu tutar. Ancak her şeyi olması gerektiği gibi yapıyor olsanız bile, bebeğinizde tırnak batması olabilir. Bebek tırnakları yumuşaktır, hızla uzar ve ayakkabı, çorap ve daha fazlasıyla temas eder. Ayrıca, genetik bir rol oynayabilir. Bu yumuşak tırnaklar bazen kavisli veya içe doğru büyümeye eğilimlidir.

Tırnak batmasını önlemek için ne yapabilirim?

Batık ayak tırnakları bebekliğin sadece bir parçası olsa da, birçokları için küçük çocuğunuzun onları çok sık alma riskini en aza indirmek için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır:

Çok sıkı ayakkabı ve çoraplardan kaçının, bebeklerin ayaklarının hızlı büyüdüğünü unutmayın. 

Ayak tırnaklarını sık sık kesin, ancak çok sık değil, bebeğinize bağlı olarak bir ya da iki haftada bir.

Tırnak makası yerine makas kullanın.

Ayak tırnaklarını eğri yerine düz bir şekilde kesin.

Keskin köşeleri hafifçe törpüleyin.

Cilde çok yakın bir şekilde kesmekten kaçının.

Randevu ve bilgi için.

İletişime geçin (0850) 433-9393