Konu bebekler olunca burun temizlemek biraz zor olabilir ve kullanacağınız yöntem konusunda kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz. Bebeklerin burun temizliği için en yaygın seçenekler arasında bir ampul şırıngası, burun aspiratörü ve tuzlu su damlaları ve spreyleri bulunur. Bu yazımızda, bu yöntemlerin kullanılması gereken zamanları ve kullanım şeklini sizler için yazdık. 

Ampül şırınga

Bu klasik seçeneği, ampulün içindeki havayı sıkarak ve ampule baskı uygularken ucu nazikçe çocuğunuzun burnuna yerleştirerek kullanabilirsiniz. Herhangi bir mukusun çıkarılmasına yardımcı olmak için emme oluşturmak için ampulü yavaşça bırakın.

Bazı nazal şırınga türlerinin, bebeğinizin burnuna en uygun olanı bulmanızı sağlayan çeşitli boyutlarda çıkarılabilir uçları bulunmaktadır. Çocuğunuza uygun olan boyutu kullandığınızdan emin olun. Çocuğunuzun çok gevşek mukuslu bir burnu varsa, büyük olasılıkla tuzlu su damlaları kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Ancak, çocuğunuzun daha sert mukusları varsa, ampul şırıngasını kullanmadan önce burun deliğini tuzlu su damlası ile yumuşatmanız gerekebilir.

Kullanmadan önce ampül şırıngayı temizlemeniz gerekir. Aksi takdirde, şırıngayı her kullandığınızda bebeğinizi bakterilere maruz bırakma riskiniz vardır. Temizlik için sabunlu su kullanabilirsiniz. 

Burun aspiratörü

Burun aspiratörleri son yıllarda oldukça popüler hale geldi, çünkü birçok ebeveyn, burun aspiratörünün kullanımının daha kolay ve pratik olduğunu düşünüyor. Bu teknikle, bir ampul şırıngasında olduğu gibi, emiş gücünü eliniz yerine ağzınızla yapmanız gerekir. 

Tipik olarak, bir aspiratör, daralmış bir açık uçlu şırınga benzeri bir tüpe bağlanan bir ağızlık ve boru ile birlikte gelir. Genellikle, bu aspiratörler tek kullanımlık filtrelerle birliktedir, bu nedenle bir şekilde yanlışlıkla çok fazla aspire edeceğiniz ve ağzınıza mukus kaçacağı konusunda endişelenmenize gerek yoktur. 

Ağızlık ağzınızdayken açılı tüpün ucunu bebeğinizin burnunun açıklığına dayamanız yeterlidir. Tüpten havayı emerek emiş oluşturun. Ancak çok sert emmeyin, çünkü çok güçlü olursanız bebeğinizin burnunu tahriş edebilirsiniz.

Ampul şırıngada olduğu gibi, burun damlası olan veya olmayan bir burun aspiratörü kullanabilirsiniz. Aynı şekilde günde 3-4 defadan fazla aspiratör kullanmayınız. Ve bebeğinizin burnuna tekrar bakteri bulaşma riskini önlemek için seanslar arasında nazal aspiratörünüzü temizlediğinizden emin olun.

Burun spreyi

Yetişkinler genellikle burun spreyi kuru bir burnu olduğunda kullanırken, bu araç, mukus çok kalın olduğu veya mukusun çıkarılması çok zor olduğunda sprey kullanırlar. Bebekler için pazarlanan burun spreyleri veya damlalarını satın alabileceğiniz gibi, 1 bardak ılık su ile 1/4 çay kaşığı tuzu karıştırarak evde de damla yapabilirsiniz.

Burun damlalarının burun spreylerinden daha yumuşak olduğunu ve benzer şekilde çalıştığını unutmayın. Burun spreyi kullanmanın amacı, bebeğinizin burnundaki mukusu gevşetmektir. Burunlarının bir yetişkininkinden çok daha küçük olduğunu unutmayın, bu nedenle çalışması için çok fazla salin kullanmanıza gerek yoktur.

Bebeğinizi sırt üstü yatırarak başlayın. Bir burun damlalığı ile her bir burun deliğine 3 ila 4 damla damlatın. Damlaların işe yaraması için bir dakika bekleyin ve burun aspiratörü veya ampul şırıngasıyla burnunu emmeye başlamadan önce bu süre zarfında bebeğinizin kafasını geride tuttuğunuzdan emin olun. Bazen damlalar, özellikle hapşırırlarsa, mukusu gevşetmek ve temizlemek için tek başına yeterlidir.

Randevu ve Bilgi Formu