Kış ayının gelmesiyle birlikte havalar soğudu. Havanın soğumasıyla birlikte özellikle astımlı çocukları olan aileler çocuklarını nasıl giydirmeleri gerektiği konusunda endişelenmeye başladılar. Çok giydirince terleyip hasta olmalarından az giydirince de soğuktan hasta olmalarından endişeleniyorlar. Astımlı çocuklar kışın nasıl giyinmelidir? Bunun doğrusu nedir? Ne yapmalıyız? Bu soruları sizler için Çocuk Alerji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay cevapladı.

Astımlı Çocukların Akciğerleri Soğuğa Çok Hassastır

Astımlı çocukların akciğerleri enflamasyon dediğimiz iltihaplanma sonucu çok hassaslaşır. Bu enflamasyonun çeşitli nedenleri vardır. En sık nedenlerden birisi ev tozu mite’ları, polenler, küfler ve evcil hayvanların tüyleri gibi alerjenlere alerji gelişmesi sonucu gelişmektedir. Diğer nedenler ise genetik, obezite, hava kirliliği, akciğer enfeksiyonları gibi daha birçok neden akciğerde enflamasyona neden olarak akciğerlerde aşırı bir hassasiyet yapar. Bu hassasiyet nedeniyle de sigara dumanı, parfüm, çamaşır deterjanlarının kokusuna hassas olabildiği gibi hava değişimlerine ve soğuk havaya da hassastır. Soğuk havanın doğrudan nefes yoluyla akciğere girmesiyle hassas olan akciğerlerin bronşlarında daralma görülür ve bunun sonucu öksürük başlar, nefes sıkışmasına neden olabilir.

Astımlı Çocukların Akciğerleri Mıknatıs Gibidir

Astımlı çocukların akciğerlerinde aşırı hassasiyet olması sonucu sık sık öksürük, nefes sıkışması, akciğerde hırıltı belirtileri olur. Gribal enfeksiyonları bir mıknatıs gibi çekerler ve çok sık gribal enfeksiyon geliştirirler. Gribal enfeksiyonlar ağır geçer ve uzun sürer. Okula giden çocuklar da sık sık öksürmeye ve gribal enfeksiyon geçirmeye başlar.

Astımlı Çocuklar Kışın Önlem Almalıdır

Astımlı çocukların akciğerlerinin aşırı hassas olması nedeniyle kışın bazı önlemler almak gerekir. Çünkü soğuk hava, akciğerlere doğrudan girmesiyle akciğerlerin bronşlarında daralma oluşturur; öksürük ve nefes sıkışması yapabildiği için soğuktan korunmak gerekir.

Astımlı Çocuklar Kışın Nasıl Giyinmeli?

Astımlı çocukların akciğerleri aşırı hassas olduğu için kışın bazı önlemler almak gerekir. Bunun için en iyi uygulama rüzgar maskesi kullanmak veya atkı ile ağız ve burunu kapatmaktır. Bu şekilde soğuk havanın doğrudan akciğere ulaşması engellenmiş olacaktır. Sık öksürük de engellenmiş olur.

Özellikle; İstanbul gibi deniz kenarında olan şehirlerde astım ev tozu mite’larına alerji nedeniyle ve de birçok astımlı çocukta egzama da birlikte olabildiği için; iç çamaşır olarak yünlü kıyafet tercih edilmemelidir. Bunun yerine pamuklu iç çamaşırı tercih edilebilmektedir. Çok terleyen bir çocuksa ve iç çamaşırları çok ıslanıyorsa; buna çözüm olabilecek en iyi iç çamaşırı tercihi ipek iç çamaşırlarıdır. Çünkü teri en iyi çeken ve iç çamaşırının ıslak olmasını engelleyen en iyi iç çamaşırları ipek olanlardır. Bunun dışında; soğuğu engelleyecek kıyafetler giymek ve ortam ısına uygun hareket edebilmek için kat kat giyinmek gerekiyor. Örneğin dış ortamdan iç ortama girince üstünde paltoyu veya montu çıkarınca ortam sıcaksa kendi çıkarabileceği bir yelek de giymesi tercih edilebilmektedir.

Sonuç Olarak;
-Astımlı çocukların akciğerleri çok hassastır ve soğuk havadan çok kolay etkilenebilmektedir.
-Astımlı çocuklar, soğuk havayı direkt solumamak için rüzgar maskesi ve atkı kullanılabilmektedir.
-İç çamaşırı olarak yün kıyafetler tercih edilmeyip pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir.
-Çok terleyen astımlı çocuklar iç çamaşır olarak pamuklu kıyafet tercih etmelidir.
-Astımlı çocuklar soğuk havada kat kat giyinmelidir ve ortama göre kıyafetleri çıkarabilmelidir.

Randevu ve Bilgi Formu