Evcil hayvanlar çok sevilmesine karşın alerjik şikayetlere yol açabileceği unutulmamalıdır. Evcil hayvan alerjileri özellikle (kedi-köpek) alerjisi en sık görülen alerjilerdendir. Bunun dışında hamster, tavşan, kuş gibi diğer tüylü hayvanlarla da alerji görülebilir.

Kedi-Köpek Alerjisi Belirtileri

 • Burun akıntısı, kaşıntısı, tıkanıklık,
 • Hapşırma,
 • Gözlerde kaşıntı sulanma,
 • Sinüzlerde ağrı baş ağrısı,
 • Nefes darlığı hırıltı öksürük,
 • Ürtiker anjiyoödem ( ciltte kaşıntı şişlik ).

Evcil Hayvan (Kedi-Köpek) Alerjisi Nedir?

Kedi ve köpek okşadığınızda veya sevdiğinizde burun akıntısı, kaşıntısı, hapşırma başladıysa gözlerinizde sulanma ve kaşıntı olduysa ve kedi ve köpeğinizle oynadıktan sonra hapşırmayla birlikte ve nefes darlığı hırıltılı solunum başlıyorsanız muhtemelen kedi ve köpek alerjiniz var demektir.  Kedi ve köpek alerjisi, iş, okul,  günlük hayatınızı ciddi şekilde etkiler. Ortamda kedi ve köpek bulanmasa bile daha önce kedi ve köpeğin bulunduğu ortamlarda özellikle kapalı ortamlarda kedi ve köpek alerjenine maruz kalma olasılığı olduğundan sürekli alerji semptomları devam edebilir.

Kedi ve köpeğin yapmış olduğu alerjik şikayetleri bazen sadece kedi ve köpeğe ait olmayabilir. Kedi ve köpek ayrıca ev tozu ve polen alerjilerine bağlı semptomların da artışına neden olabilir. Çünkü kedi ve köpekler ev tozu ve polenleri üzerinde taşırlar. Bu durumlarda, alerji, direkt olarak kedi ve köpeğe bağlı değil ev tozuna veya polene yöneliktir.

Evcil Hayvan Alerjileri Belirtileri Nelerdir?

Kedi ve köpek alerjisine bağlı oluşan şikayetler, bireyin duyarlılığına ve kedi ve köpek alerjenlerine maruz kalma düzeyine bağlı olarak hafif ile ağır arasında değişir. Bu şikayetler, alerjik kişilerin maruz kaldıktan sonra semptomların ne kadar çabuk gelişeceğini de etkileyebilir. Kedi ve köpeğe hassasiyeti çok fazla olan kişilerde kedi ve köpeğe dokunarak veya kedi ve köpek bulunan bir eve girdikten birkaç dakika içinde, nefes darlığı hırıltı göz kapağında dudakta şişlik veya döküntü gibi belirtiler meydana gelebilir.

Kedi-köpek alerjisi belirtileri şunları içerebilir:

 • Hapşırma veya burun akıntısı, tıkanıklık ve burunda kaşıntı,
 • Yüzde sinüslerin olduğu yerlerde ağrı (burundan tıkanıklıktan),
 • Öksürme, göğüs sıkışması, nefes darlığı ve hırıltı,
 • Gözlerde sulanma, kızarıklık ve kaşıntı,
 • Deri döküntüleri ürtiker ve anjiyoödem sayılabilmektedir.

Bazı kişiler kedi ve köpek tarafından yalandıktan veya çizildikten sonra bile döküntü veya ürtiker anjiyoödem geliştirebilmektedir.

Evcil Hayvan (Kedi-Köpek)  Alerjisinin Tanısı Nasıl Konulur?

Kedi ve köpekler çok sevimlidir fakat kedi ve köpek sevdiğinizde burun akıntısı, hapşırma, nefes darlığı, hırıltı gibi şikayetlere yol açıyorsa kedi ve köpek alerjiniz olabilmektedir. Alerjiniz olduğundan kuşkulanıyorsanız, doğru tanı ve tedavi için bir alerji uzmanına başvurmanız gerekir.

Kedi ve köpek ile temas veya kedi ve köpeğin bulunduğu ortamlarda şikayetiniz olması son derece önemlidir. Bu şikayetlerin kedi ve köpeğe bağlı olduğunu bulmak için alerji hekimleri tarafından alerji testlerinin yapılması gerekmektedir. Deri prick testi,  kedi ve köpek alerjisi teşhisi için kullanılan en yaygın testtir.  Deri prick testleriyle kedi ve köpek alerjisi tanısı genellikle konulmaktadır ama bazen kandan bakılan testler de kedi ve köpek alerjisi tanısında kullanılabilmektedir.

Kedi Alerjisinin Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Evcil hayvan almak isteyen kişilerin kedi ve köpek ile ilgili şikayetleri varsa öncesinde alerji uzmanları tarafından testlerinin yapılması uygun olur. Evcil hayvan alerjisi varsa ne yazık ki bütün alerjileri gibi alerjenden uzak durması gereklidir. Özellikle kedi ve köpeklerinden ayrılmak istemeyen kişilerde veya veterinerlerde kedi ve köpek alerjisinin şikayetlerini azaltmak için ilaçlar kullanılabilir.

Kedi ve köpek için alınan önlemler dışında; antihistaminik ilaçlar, inhaler steroid ve kortizon gibi ilaçlar tedavi için gerekebilmektedir ama tüm bunların dışında; kedi ve köpek alerjisinde en etkili tedavi alerji aşı tedavisi yani immünoterapidir.

Alerji aşıları (immünoterapi ) kişiyi kedi ve köpek alerjenlerine karşı duyarsızlaştırılmaktadır. Böylece kedi ve köpeğe karşı alerji ortadan kaldırılabilmektedir. Alerji uzmanları tarafından yapılan alerji aşıları ile kedi ve köpek alerjisi ortadan kalkabilir.

Alerjik Olmayan Evcil Hayvan (Kedi-Köpek)  Var Mı?

Kedi ve köpekler, birden fazla alerjen (alerjiye neden olabilen proteinler) üretirler.  Bu alerjenler tüylerde, ciltte ve tükürükte ayrıca; köpeklerin idrarında da bulunmaktadır.  Tüm kedi ve köpekler alerjenler üretir;  yapılan birçok çalışmada; hipoalerjik kedi ve köpek olmadığı görülmüştür.

Sonuç Olarak;

Evcil hayvanlar çok sevimli ve güzel olmalarına rağmen alerjik şikayetlere yol açabilmektedir.

Kedi ve köpek gibi evcil hayvanlar en sık alerjik şikayete yol açan evcil hayvanlardır. Alerjik rinit hatta alerjik astıma yol açabilmektedir.

Kedi ve köpek temasından sonra; burun akıntısı, tıkanıklık, kaşıntı, hapşırma, nefes darlığı ve hırıltı oluyorsa; ciltte kızarıklık, ürtiker veya anjiyoödem oluyorsa alerjiniz olabilir. Bu tarz şikayetleriniz varsa bir alerji uzmanına görünmeniz gerekir.

Evcil hayvan alerjisi tanısı, alerji uzmanları tarafından yapılan alerji testleri ile konulabilmektedir.

Evcil hayvan alerjileri; önlem, ilaç tedavisi ve alerji aşılarıyla tedavi edilebilmektedir.

Kedi ve köpek gibi evcil hayvanların hepsi alerjiye yol açan alerjenler üretirler; ne yazık ki alerjik olmayan kedi ve köpek yoktur.

Evcil hayvan almadan önce; alerji uzmanlarından evcil hayvanlara karşı alerjiniz olup olmadığını hakkında bilgi almanız yararlı olacaktır.

Randevu ve Bilgi Formu