Evcil Hayvan (Kedi – Köpek) Alerjisi

Evcil Hayvan (Kedi – Köpek) Alerjisi

Evcil hayvanlar çok sevilmesine karşın alerjik şikayetleri yol açabileceği unutulmamalıdır. Evcil hayvan alerjileri özellikle (Kedi – Köpek) Alerjisi en sık görülen alerjilerdendir bunun dışında hamster, tavşan, kuş gibi diğer tüylü hayvanlarla da alerji görülebilir.

(Kedi – Köpek) Alerjisi Belirtileri

 • Burun akıntısı, kaşıntısı, tıkanıklık
 • Hapşırma
 • Gözlerde kaşıntı sulanma
 • Sinüzlerde ağrı baş ağrısı
 • Nefes darlığı hırıltı öksürük
 • Ürtiker anjiyoödem ( ciltte kaşıntı şişlik )

Evcil Hayvan (Kedi-Köpek) Alerjisi Nedir?

Kedi ve köpek okşadığınız da veya sevdiğinizde burun akıntısı kaşıntısı hapşırma başladıysa gözlerinizde sulanma ve kaşıntı olduysa ve Kedi ve köpeğinizle oynadıktan sonra hapşırmayla birlikte ve nefes darlığı hırıltılı solunum başlıyorsanız muhtemelen kedi ve köpek alerjiniz var demektir.  Kedi ve köpek alerjisi, iş, okul,  günlük hayatınızı ciddi şekilde etkiler. Ortamda kedi ve köpek bulanmasa bile daha önce Kedi ve köpeğin bulunduğu ortamlarda özellikle kapalı ortamlarda Kedi ve köpek alerjenine maruz kalma olasılığı olduğundan sürekli alerji semptomları devam edebilir.

Kedi ve köpeğin yapmış olduğu alerjik şikayetleri bazen sadece Kedi ve köpeğe ait olmayabilir. Kedi ve köpek ayrıca ev tozu ve polen alerjilerine bağlı semptomlarında artışına da neden olabilir. Çünkü kedi ve köpekler ev tozu ve polenleri üzerinde taşırlar. Bu durumlarda, alerji, direk olarak kedi ve köpeğe bağlı değil ev tozuna veya polene yöneliktir.

Randevu Al

Evcil Hayvan Alerjileri Belirtileri Nelerdir?

Kedi ve köpek alerjisine bağlı oluşan şikayetler, bireyin duyarlılığına ve kedi ve köpek alerjenlerine maruz kalma düzeyine bağlı olarak hafif ile ağır arasında değişir. Bu şikayetler, alerjik kişilerin maruz kaldıktan sonra semptomların ne kadar çabuk gelişeceğini de etkileyebilir. Kedi ve köpeğe hassasiyeti çok fazla olan kişilerde kedi ve köpeğe dokunarak veya kedi ve köpek bulunan bir eve girdikten birkaç dakika içinde, kendine nefes darlığı hırıltı göz kapağında dudakta şişlik veya döküntü gibi belirtiler gösterebilmektedir.

(Kedi – Köpek) Alerjisi belirtileri şunları içerebilir:

 • Hapşırma veya burun akıntısı tıkanıklık ve kaşıntısı
 • Yüzde sinüslerin olduğu yerlerde ağrı (burundan tıkanıklıktan)
 • Öksürme, göğüs sıkışması, nefes darlığı ve hırıltı
 • Gözlerde sulanma, kızarıklık ve kaşıntı
 • Deri döküntüleri ürtiker ve anjiyoödem sayılabilmektedir.

Bazı kişilerde Kedi ve köpeğin yaladığı ve Kedi ve köpek tarafından çizildiğinde bile döküntü veya ürtiker anjiyoödem geliştirebilmektedir.

Evcil Hayvan (Kedi-Köpek)  Alerjisinin Tanısı Nasıl Konulur?

Kedi ve köpekler çok sevimlidir fakat Kedi ve köpek sevdiğinizde burun akıntısı hapşırma nefes darlığı hırıltı gibi şikayetlere yol açıyorsa Kedi ve köpek alerjiniz olabilmektedir. Alerjiniz olduğundan kuşkulanıyorsanız, doğru tanı ve tedavi için bir alerji uzmanına başvurmanız gerekir.

Kedi ve köpek ile temas veya kedi ve köpeğin bulunduğu ortamlarda şikayetiniz olması son derece önemlidir. Bu şikayetlerin Kedi ve köpeğe bağlı olduğunu bulmak için alerji hekimleri tarafından alerji testlerinin yapılması gerekmektedir. Deri prick testi,  kedi ve köpek alerjisi teşhisi için kullanılan en yaygın testtir.  Deri prick testleriyle kedi ve köpek alerjisi tanısı genellikle konulmaktadır ama bazen kanda bakılan testler de kedi ve köpek alerjisi tanısında kullanılabilmektedir.

Kedi Alerjisinin Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Evcil hayvan almak isteyen kişilerin Kedi ve köpek ile ilgili şikayetleri varsa öncesinde alerji uzmanları tarafından testlerinin yapılması uygun olur. Evcil hayvan alerjisi varsa ne yazık ki bütün alerjileri gibi alerjenden uzak durması gereklidir. Özellikle kedi ve köpeklerinden ayrılmak istemeyen kişilerde veya veterinerlerde kedi ve köpek alerjisinin şikayetlerini azaltmak için ilaçlardan faydalanılabilmektedir.

Kedi ve köpek için alınan önlemler dışında; antihistaminik ilaçlar, inhaler steroid ve kortizon gibi ilaçlar tedavi için gerekebilmektedir ama tüm bunların dışında; Kedi ve köpek alerjisinde en etkili tedavi alerji aşıları immünoterapidir.

Alerji aşıları (immünoterapi ) ile kedi ve köpek alerjenlerine karşı duyarsızlaştırılmaktadır ve böylece Kedi ve köpeğe karşı alerji ortadan kaldırılabilmektedir. Alerji uzmanları tarafından yapılan alerji aşıları ile kedi ve köpek alerjisi kaybolabilmektedir.

Alerjik Olmayan Evcil Hayvan (Kedi-Köpek)  Var Mı?

Kedi ve köpekler, birden fazla alerjen (alerjiye neden olabilen proteinler) üretirler.  Bu alerjenler tüylerde, ciltte ve tükürükte ayrıca; köpeklerin idrarında da alerjen bulunmaktadır.  Tüm kedi ve köpekler alerjenler üretir;  yapılan birçok çalışmada; hipoalerjik kedi ve köpek olmadığı görülmüştür. Kedi ve köpekler ne yazık ki alerjiniz varsa hepsi şikâyete yol açabilmektedir.

Sonuç Olarak;

Evcil hayvanlar çok sevimli ve güzel olmalarına rağmen alerjik şikayetlere yol açabilmektedir.

Kedi ve köpek gibi evcil hayvanlar en sık alerjik şikayete yol açan evcil hayvanlardır. Alerjik rinit hatta alerjik astıma yol açabilmektedir.

Kedi ve köpek temasından sonra; burun akıntısı tıkanıklık kaşıntı hapşırma ve nefes darlığı hırıltı oluyorsa; cillte kızarıklık ürtiker veya anjiyoödem oluyorsa alerjiniz olabilmektedir. Alerji uzmanı tarafından görülmeniz uygun olur.

Evcil hayvan alerjisi alerji uzmanları tarafından yapılan alerji testleri ile konulabilmektedir.

Evcil hayvan alerjileri önlem ilaç tedavisi ve alerji aşılarıyla tedavi edilebilmektedir.

Kedi ve köpek gibi evcil hayvanların hepsi alerjiye yol açan alerjenler üretirler; ne yazık ki alerjik olmayan Kedi ve köpek yoktur.

Evcil hayvan almadan önce; alerji uzmanlarından evcil hayvanlara karşı alerjiniz olup olmadığınız hakkında bilgi almanız uygun olur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir