Penisilinler, beta-laktam antibiyotikler adı verilen bir antibakteriyel ilaç sınıfına aittir. İlaçların mekanizmaları çeşitlilik gösterse de genellikle bakteri hücrelerinin duvarlarına saldırarak enfeksiyonlarla savaşırlar. Penisiline ek olarak, daha yaygın olarak alerjik reaksiyonlarla ilişkili diğer beta-laktamlar, sefalosporinler adı verilen bir gruptur. Penisilin alerjisi, bağışıklık sisteminizin antibiyotik ilaç olan penisiline anormal bir reaksiyonudur. Penisilin, çeşitli bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için reçete edilir. Penisilin alerjisinin yaygın belirtileri arasında kurdeşen, kızarıklık ve kaşıntı bulunur. Şiddetli reaksiyonlar, birden fazla vücut sistemini etkileyen, yaşamı tehdit eden bir durum olan anafilaksiye neden olur. Diğer antibiyotikler, özellikle penisiline benzer kimyasal özelliklere sahip olanlar da alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Penisilin Alerjisi Belirtileri

Penisilin alerjisinin belirtileri genellikle ilacı aldıktan sonra bir saat içinde ortaya çıkar. Bazı durumlarda reaksiyonlar, saatler, günler veya haftalar sonra ortaya çıkabilir. Penisilin alerjisinin tipik belirtileri şunları içerebilir:

 • Deri döküntüsü,
 • Kurdeşen,
 • Kaşıntı,
 • Şişme,
 • Nefes darlığı,
 • Hırıltı,
 • Burun akması,
 • Kaşıntılı sulu gözler,
 • Anafilaksi.

Anafilaksi, vücut sistemlerinde yaygın disfonksiyona neden olan, hayatı tehdit eden nadir bir alerjik reaksiyondur. Anafilaksi belirtileri şunları içerir:

 • Solunum yollarının ve boğazın daralması, nefes almada güçlük,
 • Mide bulantısı veya karın krampları,
 • Kusma veya ishal,
 • Baş dönmesi,
 • Zayıf, hızlı nabız,
 • Kan basıncında düşüş,
 • Bilinç kaybı.

Penisilin alerjisinden kaynaklanan gecikmiş reaksiyonlar

Daha az görülen penisilin alerjisi reaksiyonları, ilaca maruz kaldıktan günler veya haftalar sonra ortaya çıkar ve ilacı bıraktıktan sonra bir süre daha devam edebilir. Bu koşullar şunları içerir:
Ateş, eklem ağrısı, kızarıklık, şişlik ve mide bulantısına neden olabilen serum hastalığı,
İlaca bağlı anemi, kırmızı kan hücrelerinde azalma, yorgunluğa, düzensiz kalp atışlarına, nefes darlığına ve diğer belirtilere neden olabilir.

Alerjik reaksiyon olmayan advers olaylar

Diğer ilaçlarda olduğu gibi penisilinin, ilaca alerjik reaksiyon oluşturmayan yan etkileriyle karşılaşabilirsiniz. Penisilin türüne bağlı olarak, yaygın yan etkiler arasında hafif mide bulantısı veya ishal, baş ağrısı olabilir.

Penisilin Alerjisi Neden Olur?

Penisilin alerjisi, bağışıklık sisteminiz ilaca aşırı duyarlı hale geldiğinde ortaya çıkar. Bağışıklık sistemi ilaca zararlı bir maddeymiş gibi tepki verir ve bu durumla mücadeleye girişir.
Bağışıklık sistemi penisiline duyarlı hale gelmeden önce ilaca en az bir kez maruz kalmanız gerekir. Bağışıklık sisteminiz penisilini zararlı bir madde olarak yanlış tanımladığında, ilaca karşı bir antikor geliştirir. İlacı bir sonraki sefer aldığınızda, bu spesifik antikorlar ilacı işaretler ve maddeye karşı bağışıklık sistemi saldırılarını yönlendirir. Bu aktivite ile salınan kimyasallar, alerjik reaksiyonla ilişkili belirtilere neden olur.

Penisilin Alerjisinde Risk Faktörleri

Herkes penisiline alerjik reaksiyon gösterebilir, ancak birkaç faktör riskinizi artırabilir. Bunlar faktörler şunları içerir:
Gıda alerjisi veya saman nezlesi gibi diğer alerji öyküsü,
Başka bir ilaca alerjik reaksiyon,
Ailede ilaç alerjisi öyküsü,
Yüksek dozlar, tekrarlayan kullanım veya uzun süreli kullanım nedeniyle penisiline artan maruziyet.

Penisilin Alerjisinin Teşhisi

Doğru bir teşhis için kapsamlı bir muayene ve uygun teşhis testleri gereklidir. Bu nedenle penisilin alerjisinin teşhisi için bir alerji uzmanına gitmeniz gerekir. Alerji uzmanınızın teşhiste kullanması muhtemel testler şunlardır:

Deri testleri

Bu testte, küçük bir iğne ile cildinize şüpheli penisilinin küçük bir miktarı uygulanır. Teste pozitif tepki, kırmızı, kaşıntılı, kabarık bir şişliğe neden olur. Olumlu bir sonuç, penisilin alerjisi olasılığının yüksek olduğunu gösterir. Negatif bir test sonucu genellikle penisiline karşı alerji riskinizin yüksek olmadığı anlamına gelir.

Yükleme Testi

Bir penisilin alerjisinin teşhisi kesin değilse, kademeli bir ilaç yüklemesi yapılabilir. Bu yöntemde, küçük bir dozdan başlayarak ve istenen doza yükselterek şüpheli penisilinden beş doza kadar alırsınız. Alerji uzmanınız test esnasında gözlemde bulunarak teşhisi koyacaktır.

Randevu ve Bilgi Formu