Sıcak hava çarpıyor. Klimanızı açıyorsunuz ve kendinizi ve etrafınızdakileri hapşırırken buluyorsunuz. Klimaya alerjim olamaz diye düşünmeye başlıyorsunuz? Klima alerjisi teorisini düşündükten sonra, onu daha makul bir şeye çeviriyorsunuz: Mevsimsel alerjiler. Teşhislerinizden herhangi birinde tam olarak doğru olmasanız da, doğru yolda olabilirsiniz.

Klima sisteminiz ve mevsimsel alerjileriniz, klima alerjisi olarak algıladığınız şeyde rol oynuyor olabilir. Klima ünitenize alerjiniz olduğundan değil, içinde dolaşan, mevsimsel alerjenler ve diğer kötü şeyleri içerebilecek kirletici maddelere alerjiniz olabilir. Belirtilerinize neyin yol açtığına bir göz atalım.

Klima Alerjisi Neden Olur?

Polen ve Klima Alerji

Polen genellikle evinize açık kapılardan ve pencerelerden girer, ancak içeriye ayakkabı ve giysilere yapışarak sızabilir. Sonuç olarak, polen halıya ve mobilyaya gömülebilir ve bu da mevsimsel alerjilere katkıda bulunur. Birçok alerji uzmanı, havadaki poleni filtrelemek için klimayı önerir. Bitkiler ile kaplı olmayan bir şehirde yaşıyorsanız, klima alerjiniz diğer alerjenler tarafından tetikleniyor olabilir.

Toz Akarları ve Klima Alerji

Eviniz ister şehirde ister kent merkezinin dışında bulunsun, toz alma ve süpürme konusunda ne kadar titiz olursanız olun, evinizi toz akarlarından uzak tutmak neredeyse imkansızdır. Bazı polenler gibi, toz akarları da oldukça büyük parçacıklardır ve parçacık ne kadar büyükse, havadan yüzeye o kadar çabuk yerleşirler, bu da bu iki alerjeni daha yaygın ve kalıcı bir sorun ve klima alerjisi için rutin bir neden haline getirir.

Hayvan kepeği

Amerika Astım ve Alerji Vakfı’na göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde alerjisi olan her 10 kişiden 3’ü kedi ve köpeklere alerjik reaksiyon gösteriyor. Çoğumuz evcil hayvanlarımızı severiz ve sadece evimizdeki birinin evcil hayvan tüylerine alerjisi varsa, onları son çare olarak evlatlık olarak bırakmayı aklımıza getiririz. Muhtemelen önce başka çözümler ararız, eğer sorunumuz evcil hayvan alerjisi ise.

Küf ve Klima Alerjisi

Nemli koşullarda doğan bir mantar olan küf, klima alerjinizin nedeni olabilir. Pek çok küf türü, çok çeşitli insanlarda ve özellikle de genç ve yaşlılarda alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Küf, ihmal edilen bir klima sisteminde meydana gelebilen rutubet ve su sızıntıları dahil olmak üzere nemli koşullarda büyür.

Bakteri ve virüsler

Klimanız soğuk havadan daha fazlasını üflüyor olabilir. Bakteri ve virüsler sisteminize sızmışsa, hava kanalları aracılığıyla iç mekan alanınızda dolaştırılabilirler. Kontrol edilmeden bırakıldığında, eviniz veya bina sakinleri çeşitli sağlık sorunlarından şikayet etmeye başladığında ancak ortada grip gibi belirli bir hastalığı olmadığında Hasta Bina Sendromuna yol açabilir.

Kirlilik ve Klima Alerjisi

Büyük bir şehirde yaşıyor veya çalışıyorsanız ve çoğu insan gibiyseniz, muhtemelen yaşamınızın veya çalışma sığınağınızın kutsal duvarlarının arkasındaki duman veya diğer dış kirleticilerden güvende olduğunuzu düşünürsünüz. Doğruyu söylemek gerekirse, EPA (Federal Çevre Koruma Ajansı) içerideki havanın dışarıdan en az 2 ila 5 kat daha kirli olabileceğini belirlemiştir! Bu nedenle, dış kirleticiler kapalı alanınıza sızabilir ve klima alerji probleminize katkıda bulunabilir.

Tüm bu kirleticiler soluma alanımıza nasıl giriyor?

Nem, muhtemelen havalandırma(klima) sisteminizin kirletici maddeler geliştiren en yaygın destekleyicisidir. Bu şu soruyu akla getiriyor: Neden evimde aşırı nem var? Büyük boy bir klimanız olabilir. Klimanız çok güçlüyse, daha sık açılıp kapanacak ve havadaki nemi giderecek kadar uzun süre açık kalmayacaktır. Yetersiz havalandırma da yüksek neme neden olabilir. Yetkili bir havalandırma montajcısı, kanal sistemini yeniden yönlendirerek veya tamamlama gazı ekleyerek bu sorunu düzeltebilir.

Bakımı ihmal etmiş olabilirsiniz, bu da ekipmanınızın verimsiz çalıştığı anlamına gelebilir. Sisteminizin belirli parçaları kirlendiğinde, ısı transferini engelleyebilir ve bu da verimsizliğe ve havadaki nemin uzaklaştırılmasında zorluklara neden olabilir. Bobin temizleme ve diğer önleyici bakım çalışmaları, havalandırma uzmanlarıyla yapılan çoğu servis sözleşmesinin bir parçasıdır. Bir klima ayarına yatırım yapmak, klima alerji problemini başlamadan önce durdurmaya yardımcı olabilir.

Klima alerjisi yani aslında mevsimsel alerjiler, ev tozu veya küf alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız klimanızı düzelttirmek yeterli olmayabilir. Bir alerji uzmanı size bütün bu konular hakkında ve olası tedaviler hakkında daha iyi bilgiler verecektir.