El egzaması, en yaygın egzama türlerinden biridir (“dermatit” olarak da adlandırılır). Esas olarak avuç içlerini etkiler ancak elin diğer kısımlarını da etkileyebilir. Başlıca belirtiler, parmaklar dahil tüm eli etkileyen kuru, kaşıntılı ve kırmızı cilttir. Diğer belirtiler arasında çatlama, ağrı ve kanama olabilir. Bazı durumlarda kabarcıklar gelişebilir. Cilt genellikle kuru, pullu ve kalınlaşmıştır; egzama alevlendiğinde parmaklar oldukça şişebilir. Egzama uzun süre şiddetliyse, eller çok ağrılı hale gelebilir ve düğme iliklemek, kalem tutmak veya bilgisayar kullanmak gibi günlük görevleri yerine getirmeyi zorlaştırabilir.

Deri, bağışıklık sisteminin bir parçasını oluşturur ve enfeksiyona karşı korunmaya yardımcı olur. Yalnızca fiziksel bir bariyer sağlamakla kalmaz, aynı zamanda deri katmanları, bakteri ve virüsler gibi istilacı yabancı proteinleri (antijenler) yok eden özel hücreler içerir. Egzamalı kişilerde bağışıklık sistemi ciltte aşırı tepki vererek cildi kızarır ve kaşındırır.

Ellerde egzama neden ortaya çıkıyor?

Ellerde egzamanın ortaya çıkmasının çeşitli nedenleri olabilir. Örneğin, eller tahriş edici veya alerjik kontakt dermatitten veya aynı anda her ikisinden de etkilenebilir.

Toz, deterjanlar, temizlik maddeleri, havadaki spreyler gibi tahriş edici maddelerle temas etmek ve hatta sadece sık sık el yıkama, tahriş edici el egzamasına (ellerin tahriş edici kontakt dermatiti) neden olabilir. Ellerin avuç içlerindeki deri, vücudun diğer yerlerinden çok daha kalındır ve normalde büyük miktarda aşınma ve yıpranmaya dayanabilir. Ancak ellerini düzenli olarak deterjan veya çözücülere batıran kişilerde cildin koruyucu bariyeri bozulur ve egzama gelişebilir. Bu tür el egzaması olan kişilerde genellikle çocukluk çağında egzama öyküsü vardır.

Alerjik el egzaması

Alerjik el egzaması, çevredeki belirli bir maddeye karşı alerjik reaksiyon sonucu ortaya çıkar. Bir dizi farklı maddeye alerjik olmak mümkündür. Ancak diğer şeylerin yanı sıra nikel, kokular, koruyucu kimyasallar, kauçuk ve çeşitli bitkiler arasında temas hassasiyetinin yaygın nedenleri bulunur. Bir kişinin bağışıklık sistemi bir maddeyi “zararlı” olarak tanımladığında, cildi her maruz kaldığında maddeye tepki verir ve bu reaksiyon alerjene her maruziyette daha şiddetli hale gelir.

El egzaması nasıl tedavi edilir?

İlgili tahriş edici maddelerden veya alerjenlerden kaçınmak ve gerektiğinde yumuşatıcılar ve topikal steroidler uygulamak önemlidir.

Yumuşatıcılar

Yumuşatıcılar, eczanelerde reçetesiz olarak ve reçeteyle satılan tıbbi nemlendiricilerdir (kremler, jeller ve merhemler). Cildi nemli tutmak ve kurumasını önlemek için egzama aktif olmadığında / alevlenmediğinde bile gün boyunca sıklıkla kullanılmalıdır. Merhemler çok kuru ciltler için etkilidir, ancak gün içinde kullanamayacak kadar yağlı olabilirler. Bu gibi durumlarda, geceleri bir çift pamuklu eldivenin altında bir merhem kullanın ve gün boyunca sık sık bir krem ​​sürün. Sabun cildi yağdan arındırdığından ve tahriş edici olabileceğinden, yıkamak için bırakılan bir yumuşatıcı veya yumuşatıcı bir sabun muadili kullanılmalıdır. Gün içinde el yıkama için kullanmak üzere yanınızda küçük bir yumuşatıcı bulundurmak iyi bir fikirdir, böylece deterjanla elde yıkamadan kaçınabilirsiniz. 

Topikal steroidler

Topikal steroidler iltihabı azaltarak aktif egzamayı tedavi eder; bu kırmızı, ağrılı ve çatlamış cildi azaltacaktır. Eller için genellikle daha güçlü steroidler gerektirir (avuç içi derisi kalındır), bu nedenle güçlü topikal steroidler genellikle reçete edilir (çocuklar için orta derecede etkili). Kısa bir tedavi için kullanılmalıdır. Deri enfeksiyon kapmışsa, size krem ​​veya tablet şeklinde antimikrobiyal tedavi verilebilir. 

Eldivenler

Eldiven takmak ellerinizi tahriş edici maddelerden ve alerjenlerden korumaya yardımcı olabilir. Ancak yine de sabun muadili ve yumuşatıcı krem ​​veya merhem kullanarak iyi bir cilt bakımı rutini oluşturmanız gerekecektir. Eldivenlerin tam koruma sağladığından ve iç kısımların kuru kaldığından emin olun. Genel amaçlar ve ev işleri için, pamuk astarlı kauçuk veya PVC eldivenler yeterli olmalıdır. Egzama düzeldiğinde bile eller çok hassas kalabilir, bu nedenle lastik eldivenlerin içinde pamuk eldiven kullanılması ıslak işler yaparken yardımcı olabilir.

Şiddetli el egzamasının tedavileri nelerdir?

El egzamanız şiddetliyse bir alerji uzmanına gitmeniz yararlı olacaktır. Alerji uzmanınız, temas alerjisini teşhis etmek (yama testi) veya kısa süreli oral steroidler veya immünosupresanlar içeren tedavi yöntemlerini kullanabilir. 

Ellerinize bakmak için pratik ipuçları

  • Ellerinizi yıkamak için sabun muadili veya her zaman kullandığınız yumuşatıcı kullanın ve sade sudan kaçının. Ellerinizi sert kağıt havlular yerine yumuşak bir havluyla kurulayın ve ardından bırakılan yumuşatıcıyı tekrar uygulayın.
  • Yüzüğün altında toplanıp tahrişe neden olabileceği için yüzük takarken ellerinizi asla sabunla yıkamayın. Ev işleri sırasında, egzama gözle görülür şekilde iyileşmiş olsa bile yüzük takılmamalıdır, çünkü temizlik ürünleri ve tozlar bunların altına hapsolabilir ve cildi tahriş edebilir.

Ellerinizi kuruturken, cildin kuruluğa ve çatlamaya daha yatkın olduğu parmaklarınız arasında sabun kalıntısının birikmediğinden emin olun. 

Narenciye, soğan, acı biber veya sarımsakları çıplak elle soymayınız. Birçok meyve ve sebze tahriş edicidir. Onları çıplak elle tutarsanız, ellerinizi mümkün olan en kısa sürede yıkayın ve bir yumuşatıcı uygulayın.

Yüzük takmak (özellikle nikel içerebilen metallerden yapılmış olanlar) el egzamasını kötüleştirebilir.