Kaşıntı, hemen herkeste olabilecek bir durumdur. Alerjik kaşıntı da çok sayıda kişiyi etkileyen yaygın bir durumdur. Kaşıntılı bir cildiniz varsa, belirtileri hafifletmeye çalışabileceğiniz birçok farklı topikal losyon vardır. Bunlar tipik olarak üç farklı aktif bileşenden biriyle karakterize edilir:

Topikal steroidler: Enflamasyonu azaltır.

Topikal antihistaminikler: Alerjiye bağlı histamini azaltır.

Topikal anestezikler: Cildi uyuşturur.

Kaşıntı önleyici bir krem ​​seçerken dikkate alınması gereken birçok farklı faktör vardır. Alerjiler, kurdeşen, sedef hastalığı ve egzama gibi bir dizi durum kaşıntıya neden olabileceğinden, kaşıntının sebebini bilmeniz gerekir. Alerjik kaşıntı önleyici kremler ayrıca maya enfeksiyonları, saçkıran ve uyuz gibi enfeksiyonların neden olduğu kaşıntıyı tedavi etmeye de yardımcı olabilir. Başka bir deyişle, kaşıntı önleyici bir krem, kaşıntıyı hafifletmeye veya semptomlarınızı maskelemeye yardımcı olur, ancak enfeksiyonu veya altta yatan nedeni iyileştirmez.

Kaşıntı İçin Topikal Steroidler

Topikal steroidler kaşıntı önleyici krem ​​için en iyi seçimdir. Çeşitli güç ve formüllerde bulunurlar ve reçetesiz olarak hidrokortizon krem ​​olarak da satın alınabilir. Genel olarak, merhemler ve kremler en güçlü topikal steroidler iken, jeller ve spreyler en zayıfıdır. Topikal steroidlerin dikkatle ve genellikle bir doktorun rehberliğinde kullanılması gerektiğini unutmamak gerekir. Topikal steroidlerin oral steroidlerden daha az yan etkisi olsa da, uygun şekilde kullanılmaları gerekir. Topikal steroidler kısa süreli kullanım içindir ve aşırı kullanılırsa, cildin incelmesi, çatlaklar ve genişlemiş kan damarları dahil olmak üzere bir dizi sorunlara neden olabilir. Kremin kullanım miktarı da tepkiyi belirler. Bazı insanlar çok fazla miktarda kreme ihtiyaç duyabilir çünkü ciltleri emici değildir. Emicilik, aşağıdaki gibi bir dizi faktöre bağlıdır:

  • Derinin kalınlığı (göz kapaklarına karşı ayak tabanı gibi),
  • Tedavi edilen cildin yüzey alanı,
  • Steroid kreminin gücü,
  • Krem ne sıklıkla uygulandığı,
  • Kullanılan steroidin türü (örneğin, merhem ve jel).

***Çocuklar için, topikal steroid uygulamadan önce çocuğunuzun doktoru ile konuşmak önemlidir. Çocuklar topikal steroidlerin yan etkilerine daha yatkındır, bu nedenle mümkünse jeller ve spreyler gibi daha zayıf topikal steroidler kullanılmalıdır.

Topikal Antihistaminikler

Antihistaminikler, alerjileri tedavi etmek için kullanılan yaygın bir ilaçtır. Çoğu durumda, bir alerji atağının semptomlarını hafifletmek için antihistaminikler ağızdan alınır. Bu tür kaşıntı önleyici kremler egzamanın tedavisinde de yardımcı olabilir. İlaçlar, bağışıklık sisteminin bir alerjenle (alerjiye neden olan maddeler) karşı karşıya kaldığında ürettiği histamin olarak bilinen bir kimyasalı baskılayarak çalışır. Bir kaşıntı alerjiye bağlıysa, topikal krem ​​ciltte emilebilir ve histaminin kaşıntıyı tetikleyebilecek şişlik ve iltihaplanmaya neden olmasını önleyebilir. Topikal antihistaminikler, uzun süreli kullanımları ilacın oral versiyonlarına karşı aşırı duyarlı bir reaksiyon gelişmesine yol açabileceğinden, dikkati ve alerji uzmanı kontrolünde uygulanmalıdır.

Topikal Anestezikler

Topikal anestezikler tipik olarak ağrı alanlarını uyuşturmak için kullanılır. Topikal anestetikler, ağrı sinyallerinin beyne iletilmesini önleyen, cildin sinir liflerindeki sodyum kanallarını bloke ederek çalışır. Topikal anestetikler özellikle diş ağrısını tedavi etmek veya böcek sokmasını uyuşturmak için faydalar sunabilirken, genellikle kaşıntılı deriyi tedavi etmek için kullanılmazlar.

Kaşıntı ile İlgili Önemli Notlar

-Kaşıntıya neden olan pek çok faktör bulunur. 

-Kaşıntıların altında yatan nedeni bilmek önemlidir. 

-Kaşıntı kaynağı genellikle alerjiye bağlı olarak gelişir, alerjik kaşıntı sık görülen bir durumdur. Bu sebeple bir alerji uzmanı ile görüşmeniz faydalı olacaktır.

-Herhangi bir krem kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

-Bazı kremlerin bilinçsiz ve kontrolsüz kullanılması, daha ciddi sonuçları beraberinde getirebilir. 

One Comment

  1. Fatma Kose 27 Ocak 2022 at 22:56 - Reply

    Kuru kuru kaşınıyorum, 60 yaşında, 80 kilo, 1.58 boyundayım. 10 yıldır (menopoz dönemi) kilo veremiyorum. Kortizonlu krem kullandığımda kaşıntı çok azalıyor. Iki kolumun, özellikle iç kısımları batma şeklinde kaşınıyor. Kortizonu sürekli alamam. Ne yapmalıyım?

Benzer Yazılar

Randevu ve bilgi için.

İletişime geçin (0850) 433-9393

İletişim