Tahtakurusu, insanlardan veya hayvanlardan kanla beslenen küçük böceklerdir. Bu böcekler evimizi istila ettiğinde hayatımız ızdırap haline gelebilir. Tahtakurusu ısırıkları bazen enfeksiyon ve alerjilere neden olabilir. Kaşıntıya neden olmasından dolayı alerjik hastalıklarla karıştırılırlar. Sizlere tahtakurusu alerjileri hakkında detaylı bilgi vermek için bu yazıyı yazdık.

Tahtakurusu Nedir?

Tahtakuruları, insanlardan veya hayvanlardan kanla beslenen küçük böceklerdir. Yatağınızda, mobilyanızda, halınızda, giysilerinizde ve diğer eşyalarınızda yaşayabilirler. En çok geceleri aktiftirler, uyurken insanları ısırarak kanla beslenirler. Tahtakuruları 1 ila 7 milimetre uzunluğunda olabilir. Düz, oval şekilli ve kırmızımsı kahverengidirler. Kanatları yoktur, bu yüzden onları bir yerden başka bir yere taşımak için hayvanlara veya insanlara güvenirler.

Tahtakurusu ısırıkları nadiren tehlikeli olsa da, çok kaşıntılı olabilirler. Bazı durumlarda ısırdığı yerlerde enfeksiyona veya alerjik reaksiyona neden olurlar.

Tahtakurusu Isırıkları Neye Benziyor?

Bazı insanlar tahtakurusu tarafından ısırıldığında belirti yaşamaz. Belirti geliştiğinde, ısırıklar şu şekildedir:

Kırmızı ve şişmiş, her bir ısırığın merkezinde koyu bir nokta olur.

Sıra halinde veya kümeler halinde düzenlenmiş, birden fazla ısırık birlikte gruplanmıştır.

Kaşıntılıdır.

Tahtakuruları vücudunuzun herhangi bir bölümünü ısırabilir. Ancak genellikle yüzünüz, boynunuz, kollarınız ve elleriniz gibi siz uyurken maruz kalan cilt bölgelerini ısırırlar. Bazı durumlarda, ısırıklar sıvı dolu kabarcıklara dönüşebilir.

Tahtakurusu Isırığının Belirtileri

Bir tahtakurusu cildinizi ısırırsa, onu hemen hissetmezsiniz çünkü böcekler, insanları beslemeden önce çok az miktarda anestezi salgılar. Böcek ısırıklarının belirtilerinin ortaya çıkması bazen birkaç gün sürebilir.

Tahtakurusu ısırıkları genellikle belirgin şekilde kızarır ve şişer. Vücudunuzun küçük bir bölgesinde bir çizgi veya kümede birden fazla ısırık görünebilir. Isırıklar kaşıntılı olma eğilimindedir. Yanma hissine neden olabilirler.

Evinizde yaşayan tahtakurularınız varsa, her gece beslenmeyebilirler. Aslında, yemek yemeden birkaç gün geçirebilirler. Isırıkların daha büyük bir modelin parçası olduğunu anlamak birkaç hafta alabilir.

Böcek ısırıkları, kanamalara veya ısırılan bölgenin enfekte olmasına neden olabilir.

Bebeklerde Tahtakurusu Isırıkları

Bebeğinizin veya çocuğunuzun tahtakuruları tarafından ısırıldığından şüpheleniyorsanız, çarşaflarını, şiltelerini, karyolalarını ve yakındaki süpürgelikleri böcek belirtileri için kontrol edin.

Bebeğiniz veya çocuğunuzdaki tahtakurusu ısırıklarını tedavi etmek için, ısırıkları sabun ve suyla yıkayın. Soğuk kompres veya kalamin losyonu uygulamayı düşün.

Isırıkları tedavi etmek için topikal steroid kremler veya oral antihistaminikler kullanmadan önce çocuğunuzun doktoru veya eczacısıyla konuşun. Bazı ilaçlar bebekler veya küçük çocuklar için güvenli olmayabilir.

Çocuğunuz talimatlarınızı anlayacak yaştaysa, ısırıkları kaşımamalarını isteyin. Kaşımaya bağlı kanamayı önlemek için çocuğunuzun tırnaklarını kesip ısırıkları bir bandajla örtmek de yardımcı olabilir.

Tahtakurusu Isırıkları ve Pire Isırıkları Nasıl Ayrılır?

Tahtakurusu ısırıkları ve pire ısırıkları, görünüş olarak oldukça benzerdir. Her ikisi de cildinizde kırmızı yumruların oluşmasına neden olabilir. Her ikisi de çok kaşıntılı olabilir.

Pireler sizi ısırdığında, tipik olarak vücudunuzun alt yarısını veya eklemlerin etrafındaki sıcak, nemli alanları ısırırlar. Pirenin ısırdığı yerler;

 • Ayağın,
 • Kacakların,
 • Koltuk altların,
 • Dirseklerinizin veya dizlerinizin içidir.

Tahtakuruların vücudunuzun üst kısımlarını ısırması daha olasıdır, örneğin:

 • Eller,
 • Kollar,
 • Boyun,
 • Yüz.

Tahtakuruların veya pirelerin sizi ısırdığından şüpheleniyorsanız, evinizdeki böcek belirtilerini kontrol edin. Tahtakuruları genellikle şiltelerin dikişlerinde, yatak çerçevesi ve yatak başlıklarının çatlaklarında ve yatakların etrafındaki süpürgeliklerde saklanır. Pireler, evcil hayvanlarda ve halı veya döşemeli mobilyalarda yaşama eğilimindedir.

Tahtakurusu Isırıkları ve Sivrisinek Isırıkları Nasıl Ayrılır?

Tahtakurusu ısırıkları ve sivrisinek ısırıkları hem kırmızı, şiş ve kaşıntılı olabilir. Vücudunuzun küçük bir bölgesinde ortaya çıkan bir dizi ısırığınız varsa, bunların tahtakurusu ısırıkları olma olasılığı daha yüksektir. Görünür yerlerde olan tek tük ısırıkların sivrisinek ısırığı olma olasılığı daha yüksektir.

Hem tahtakurusu ısırıkları hem de sivrisinek ısırıkları bir veya iki hafta içinde kendiliğinden iyileşme eğilimindedir. Kaşıntıyı ve diğer semptomları hafifletmek için soğuk kompres, kalamin losyonu veya diğer topikal tedavileri uygulamak yardımcı olabilir. Oral bir antihistamin almak da yardımcı olabilir.

Tahtakurusu ısırıklarını örümcek ısırıkları, karınca ısırıkları veya diğer böcek ısırıklarıyla karıştırmak da mümkündür.

Tahtakurusu Isırıkları ve Kurdeşen

Bazen insanlar kurdeşeni, tahtakurusu ısırıklarıyla karıştırırlar. Kurdeşen, alerjik reaksiyon veya başka bir nedenden dolayı cildinizde oluşabilen kırmızı yumrulardır. Tahtakurusu ısırıkları gibi, genellikle kaşınırlar.

Cildinizde kısa sürede genişleyen, şeklini değiştiren veya vücudunuzun bir bölümünden diğerine yayılan kırmızı yumrular geliştirirseniz, bunların kurdeşen olma olasılığı daha yüksektir.

Vücudunuzun bir bölümünde şekil veya konum değiştirmeden görünen küçük bir grup veya çizgisel kızarıklıkların tahtakurusu ısırıkları olma olasılığı daha yüksektir.

Solunum güçlüğü, baş dönmesi, mide bulantısı veya kusmayla birlikte kurdeşen geliştirirseniz, hemen tıbbi yardım alın. Potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir alerjik reaksiyon olan anafilaksi yaşıyor olabilirsiniz.

Tahtakurusu Isırıkları ve Örümcek Isırıkları Nasıl Ayrılır?

Örümcek ısırıkları, tahtakurusu ısırıkları gibi kırmızı ve kaşıntılı olabilir. Ancak tahtakuruların aksine, örümcekler nadiren birden fazla ısırır. Vücudunuzda sadece bir ısırık varsa, muhtemelen tahtakurularından değildir.

Örümcek ısırıklarının iyileşmesi genellikle diğer böcek ısırıklarından daha uzun sürer. Bazı örümcek ısırıkları, özellikle enfeksiyon kaparlarsa cildinize ciddi zararlar verebilir. Enfeksiyon riskini azaltmak için böcek ısırıklarını su ve sabunla yıkayın.

Bazı örümcekler zehirlidir. Zehirli bir örümceğin sizi ısırdığından şüpheleniyorsanız hemen tıbbi yardım alın.

Tahtakurusu Isırıklarının Riskleri

Tahtakuruları herhangi bir evde veya halka açık alanda yaşayabilir. Ancak çok sayıda insanın olduğu yerlerde yaygındır. Aşağıdakilerden birinde yaşıyor veya çalışıyorsanız, tahtakuruları ile karşılaşma riskiniz artabilir:

 • Otel,
 • Hastane,
 • Askeri kışla,
 • Üniversite yurdu,
 • Apartman kompleksi,
 • İş ofisi.

Bazı böcek türlerinin aksine, tahtakuruları ısırdıklarında hastalıkları yaymazlar. Ancak bazı durumlarda tahtakurusu ısırıkları enfeksiyona neden olabilir. Bir enfeksiyonun olası belirtileri şunları içerir:

 • Isırıktan yayılan ağrı ve hassasiyet,
 • Isırık çevresinde kızarıklık, şişme veya sıcaklık,
 • Isırık yakınında kırmızı çizgiler veya lekeler,
 • Isırıktan irin veya drenaj,
 • Cildinin hassaslaşması,
 • Ateş,
 • Titreme.

Bazen tahtakurusu ısırıkları, alerjik reaksiyon gelişmesine neden olabilir. Isırık çevresinde ağrılı şişlik veya yoğun kaşıntıya neden olabilir. Bazı durumlarda, anafilaksi olarak bilinen potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir reaksiyonu da tetikleyebilir.

Tahtakurusu ısırığına karşı bir enfeksiyon veya alerjik reaksiyon geliştirdiğinizden şüpheleniyorsanız, doktorunuzla iletişime geçin. Isırıldıktan sonra aşağıdakilerden herhangi birini geliştirirseniz acil tıbbi yardım alın:

 • Mide bulantısı,
 • Kusma,
 • Ateş,
 • Titreme,
 • Baş dönmesi,
 • Nefes almada zorluk.

Evcil hayvanlarda tahtakurusu ısırıkları

Tahtakuruları sadece insanları ısırmaz. Ayrıca evcil hayvanları da ısırabilir.

Tahtakuruları tarafından ısırılan bir evcil hayvanınız varsa, ısırıklar muhtemelen kendiliğinden iyileşecektir. Ancak bazı durumlarda enfekte olabilirler. Evcil hayvanınızın enfekte bir ısırığından şüpheleniyorsanız, bir veterinerden randevu alın.

Tahtakurusu Isırıklarından Nasıl Kurtulurum?

Evinizde tahtakuruları olduğundan şüpheleniyorsanız, yatağınızı ve diğer alanları kontrol edin. Genellikle saklandığı alanlar:

 • Şilteler,
 • Yatak yayları,
 • Yatak çerçeveleri, dikişler,
 • Başlıklar,
 • Yastıklar ve yatak takımları,
 • Mobilya çatlakları veya dikişleri,
 • Süpürgeliklerin etrafındaki halılar,
 • Işık düğmelerinin ve elektrik priz plakalarının arkasındaki boşluklar,
 • Perdeler,
 • Çamaşırlar.

İstilayı kontrol altına almak ve ortadan kaldırmak için şunlar yardımcı olur:

Zeminlerinizi, yataklarınızı, mobilyalarınızı ve cihazlarınızı elektrikli süpürgeyle ve buharla temizleyin.

Çamaşır makinenizin ve kurutucunuzun en sıcak ayarlarını kullanarak çarşaflarınızı, örtülerinizi ve giysilerinizi yıkayın.

Yıkanamayan eşyaları plastik torbalarda kapatın ve birkaç gün -17 ° C veya daha yüksek sıcaklıklarda birkaç ay saklayın.

46 °C kadar güvenle ısıtılabilen öğeleri ısıtın.

Süpürgeliklerinizin etrafındaki boşlukları ve mobilyadaki çatlakları doldurun.

Tahtakurusu Isırıklarının Tedavisi

Çoğu durumda, tahtakurusu ısırıkları bir ila iki hafta içinde iyileşir. Semptomları hafifletmek için şunları yapabilirsiniz:

Etkilenen bölgede kaşıntı önleyici kremler veya kalamin losyonu kullanabilirsiniz.

Kaşıntı ve yanmayı azaltmak için oral antihistaminler kullanılabilir.

Şişliği ve ağrıyı hafifletmek için ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Nadir durumlarda, tahtakurusu ısırıkları alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Bazen tahtakurusu ısırıkları bir enfeksiyona neden olabilir. Enfeksiyon riskini azaltmak için ısırıkları sabun ve suyla yıkayın ve kaşımamaya çalışın.

Ev yapımı ilaçlar ile tedavi nasıl yapılır?

Reçetesiz satılan ilaçlara ek olarak, tahtakurusu ısırıklarının belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilecek çeşitli ev ilaçları vardır.

Isırılan bölgeleri yatıştırmak için aşağıdakilerden birini veya birkaçını uygulamak yardımcı olabilir:

Soğuk bir bez veya havluya sarılmış bir buz torbası,

İnce bir karbonat ve su bazlı macun,

Bazı uçucu yağ türleri.

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, bazı araştırmalar kafur yağı, papatya yağı veya diğer bazı uçucu yağ türlerinin böcek ısırıklarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Tahtakurularından nasıl kurtulurum?

Tahtakurularından kurtulma, genellikle biraz zaman ve çaba gerektirdiğinden sabırlı olmanız gerekir. Özellikle evinizde çok sayıda tahtakurusu varsa birkaç farklı kimyasal ve kimyasal olmayan yaklaşım denemeniz gerekebilir.

Bazı faktörler tahtakuruların çıkarılmasını zorlaştırabilir. Çok fazla dağınıklığınız varsa veya sık sık seyahat ediyorsanız ve valizinize yeni tahtakuruları getiriyorsanız, evinizi onlardan kurtarmak için daha zor zamanlar geçirebilirsiniz.

Evinizden kendi başınıza kurtulamazsanız, profesyonel bir ilaçlama şirketi aramanız gerekebilir.

Tüm istila edilmiş alanları belirleyin

Tahtakurularınız varsa, üremeye başlamadan önce onları erken bulmak gerekir. Tahtakurularının küçük, dar gövdeleri, yatak veya kanepe dikişleri ve perde kıvrımları gibi küçük noktalara sıkışmalarını sağlar. Bunları aşağıdaki gibi yerlerde de arayın:

 • Şilte ve yatak etiketlerinin yakınında,
 • Yatak çerçevesi ve başlıktaki çatlaklarda,
 • Süpürgeliklerde,
 • Koltuk minderleri arasında,
 • Mobilya derzlerinde,
 • Elektrik prizlerinin içinde,
 • Gevşek duvar kağıdı altında,
 • Duvarlardaki resim ve posterlerin altında,
 • Duvar kağıdı ve tavanın birleştiği alanda,

Tüm bu alanların üzerinden geçmek için bir el feneri ve büyüteç kullanın.

Tahtakuruları şu işaretlerle tespit edebilirsiniz:

Kırmızımsı ve 1 ile 5 mm uzunluğunda canlı tahtakuruları,

Koyu lekeler; bunlar tahtakurusu dışkılarıdır,

Yatağınızda ezilmiş böceklerden kaynaklanan kırmızımsı lekeler,

Küçük, soluk sarı yumurtalar, yumurta kabukları ve genç tahtakuruların döktüğü sarımsı deriler.

İstilayı kontrol altına alın

Tahtakurularınız olduğunu öğrendikten sonra, onlardan kurtulabilmeniz için onları içeride tutmanız gerekir. Tahtakuruları yakalamanın hızlı ve kolay bir yolu, elektrikli süpürgenizdir. Süpürgeyi olası saklanma yerlerinin üzerinde çalıştırın.

Bu, şunları içerir:

 • Yatak,
 • Şifonyer,
 • Halı,
 • Elektronik eşyalar (TV’ler gibi).

Tüm çarşaflarınızı ve etkilenen giysilerinizi yıkayana kadar plastik torbalara koyun. Ardından, onları yıkayıcı ve kurutucuda mümkün olan en yüksek sıcaklık ayarına getirin. Bir öğe yıkanamıyorsa, en yüksek ısı ayarında 30 dakika kurutucuya koyun.

Sonuç Olarak:

 • Tahtakuruları, insanlardan veya hayvanlardan kanla beslenen küçük böceklerdir.
 • Tahtakuruları özellikle geceleri daha aktiftir
 • Kaşıntıya neden olmasından dolayı alerjik hastalıklarla karıştırılırlar.
 • Teşhis ısırığın görünümü ve tahtakuruları tespiti ilse yapılabilir.
 • Evin ilaçlama şirketleri ile istiladan kurtulması gerekir.
 • Tedavide kaşıntıyı önleyici kremler ve ağrı kesiciler kullanılabilir.

Randevu ve Bilgi Formu