Egzama cilt lekelerinin iltihaplanmasına, kaşınmasına, çatlamasına ve sertleşmesine neden olabilir. Topikal steroidler cilde uygulanan ilaçlardır ve iltihaplanmayı azaltabilir ve cildin iyileşmesine yardımcı olabilir. Egzama, bir tetikleyiciye karşı bir bağışıklık tepkisinin neden olduğu farklı cilt koşulları için kullanılan bir terimdir. Topikal steroidler, egzama semptomlarıyla çeşitli şekillerde mücadele edebilir. Örneğin, iltihap önleyicidirler, bu nedenle egzama ile ilgili iltihabı hafifletmeye yardımcı olurlar.

Steroid kremler nelerdir?

Topikal steroidler, egzama ile ilişkili cilt iltihabını ve tahrişi azaltabilir. Bu ilaçlar başka bir isimle kortikosteroidlerdir. Kremler, merhemler, losyonlar, jeller ve köpükler gibi birçok formda bulunurlar. Güçlerine göre yedi sınıf topikal steroid vardır.

Egzamayı nasıl tedavi ederler?

Egzamanın kesin nedeni hala tam olarak bilinmemektedir. Ancak kanıtlar, genetik, çevresel faktörler ve bir tetikleyiciye karşı aşırı aktif bir bağışıklık tepkisinin bir kombinasyonundan geliştiğini ortaya koymaktadır. Sonuç kaşıntılı, iltihaplı ve tahriş olmuş bir cilttir.

Topikal steroidler hormonların etkilerini taklit edebilir. Egzama tedavisinde bu kremleri etkili kılan birçok işlev vardır. Enflamasyonu azaltmanın yanı sıra, bağışıklık sisteminin aşırı aktivitesini baskılayabilir ve vazokonstriksiyon adı verilen bir süreç olan kan damarlarının daralmasına yardımcı olabilirler.

Kremlerin Verimliliği

Egzamanın tedavisi için genellikle topikal steroidler reçete edilir. Bu ilaçların ne kadar iyi çalıştığı, aşağıdakiler gibi çeşitli faktörlere bağlı olabilir:

Aktif madde: Bu topikal ilaçların farklı türleri, farklı aktif maddelere sahiptir.

Dozaj: Bir doktor genellikle etkili olması için muhtemel en düşük dozla başlar.

Cilt alanı: Steroidler, daha kalın cilde göre daha ince cilde daha kolay nüfuz edebilir.

İlacın şekli: Örneğin kremler tipik olarak nemli veya sızan cilt üzerinde daha etkilidir.

Uygulama Sıklığı: Önerilen miktarın kullanılması ve yan etkileri olabilecek aşırı kullanımdan kaçınılması önemlidir.

Uygulama yöntemi: Topikal steroidler kuru cilde göre ıslak cilde daha iyi emilir. İlaç uygulandıktan sonra ıslak bir sargı kullanmak ve bölgeyi bir bandajla kapatmak cildin emdiği miktarı artırabilir.

Yan etkiler nelerdir?

Gücü, dozu, kullanım süresi ve spesifik ilaç, bir kişinin yan etki riskini etkileyebilir. Bir kişi kısa bir süre için hafif bir ilaç kullandığında bu etkiler daha az yaygındır. Amaç, etkili olan en hafif ilacı kullanmaktır. Topikal steroidlerin bazı olası yan etkileri şunlardır:

 • Cilt incelmesi,
 • Genişlemiş kan damarları,
 • Batma,
 • Deri çatlağı,
 • Morarma,
 • Steroid kaynaklı rosacea,
 • Katarakt,
 • Glokom.

Bunları kimler kullanabilir ve kimler kullanamaz?

Doktorlar çeşitli cilt sorunları için topikal steroidler reçete eder, ancak bağışıklık tepkisini baskılayabildikleri için bazı insanlar için önerilmeyebilirler. Kortikosteroidler, aşağıdakiler gibi diğer durumların semptomlarını şiddetlendirebilir:

 • Hipertansiyon,
 • Şeker hastalığı,
 • Yaygın enfeksiyonlar,
 • Ruh sağlığı koşulları,
 • Düşük kemik yoğunluğu,
 • Kalp yetmezliği.

Egzama çocuklar arasında yaygındır ve ilacı uygulayan kişinin doktorun önerdiği şekilde kullanması gereklidir.

Steroid kremler hamile ve emzikli insanlar için de güvenlidir. Bir 2021 incelemesi, yüksek dozlarda çok güçlü kortikosteroidlerin bile düşük doğum ağırlığına veya boyutuna yol açmadığını belirtmektedir.

Topikal steroidlerin diğer ilaçlarla etkileşime girme riski düşüktür, ancak bu tedaviye başlamadan önce, kişi kullandığı diğer ilaçlar hakkında da doktorunu bilgilendirmelidir.

Nasıl kullanılır?

Bu ilaçları kullanırken doktorunuzun talimatlarını takip etmeniz önemlidir. Genellikle, egzama alevlenmesi semptomlarını hafifletmek için topikal bir steroid kullanılmasını ve semptomlar kontrol altına alındığında tedaviyi azaltmayı veya durdurmayı önerirler. Doğru miktarda ilaç, etkilenen bölgeye bağlıdır.

Diğer egzama tedavileri nelerdir?

Egzamanın belirtilerini yönetmek için birden fazla tedavi yöntemi mevcuttur. Olası tetikleyicilerden kaçınmanın ve iyi bir cilt sağlığını korumanın ötesinde, kişi şunları deneyebilir:

Banyo yapma, nemlendirme ve ıslak sargılar: Çok kuru cilt, egzamanın yaygın bir belirtisidir ve nemlendirme, kuruluktan kaynaklanan herhangi bir hasarı iyileştirmeye ve alevlenmeleri önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca cildin ilaçları ne kadar iyi emdiğini de iyileştirebilir.

Alternatif ve tamamlayıcı tedaviler: Gevşeme teknikleri, farkındalık eğitimi tedaviye tüm vücut yaklaşımı sağlayabilir.

Fototerapi: Bu, iltihabı ve kaşıntıyı azaltmak için farklı dalga boylarında UV ışığının kullanılmasını içerir.

Özetlemek gerekirse:

Egzama, renk ve doku değişikliklerine, kuruluğa ve kaşıntıya neden olabilen yaygın bir inflamatuar cilt rahatsızlığıdır. Steroid kremler gibi topikal steroidler, iltihabı azaltmak da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde semptomları hafifletebilir. Yanlış kullanım olumsuz etkilere neden olabileceğinden, bu ürünleri dikkatli kullanın.

Randevu ve bilgi için.

İletişime geçin (0850) 433-9393