Ürtiker Nedir? Ürtiker her beş çocuktan birinde görülür. Kaşıntılı deriden kabarık ve basmakla solan lezyonlar vardır. Milimetrik döküntülerden bir vücut paçasını kaplayan alana varan döküntüler olabilir. Döküntüler iz bırakmadan 24 saatte geçer ve vücudun başka bir alanında yenileri çıkar. Bu dalgalanmalar genellikle 1 hafta içerisinde geçer  ve bazen de 2 haftaya uzayabilir. Ürtikere sıklıkla anjiyoödem eşlik eder. Derinin derin tabakalarında olan şişliklerdir. Genellikle kaşıntı eşlik etmez, dil, dudak gibi alanlarda görülür.

Ürtiker nedir belirtileri nelerdir?

Tetikleyici besin, ilaç veya böcek ısırığı maruziyetinden sonra dakikalar-saatler içerisinde bulgular ortaya çıkar. Deride kabarık etrafı kırmızı ortası soluk döküntülerdir. Yoğun kaşıntı eşlik eder. Kaşıntı uyku, okul ve günlük hayatı etkileyebilir. Lezyonlar ilk başta gruplar halinde çıkar ancak birleşerek büyüme eğilimindedirler. Yenileri çıkarken eskileri solar. Lezyonlar iz bırakmadan kaybolur.

Ürtikeri olan çocuğa evde neler yapılabilir?

Soğuk havlu ya da soğuk duş uygulayın. Rahat pamuklu kıyafetler giydirin. Kaşımasına izin vermeyin. Losyon sürebilirsiniz. Çocuğunuzun yaşına uygun dozda antihistaminik ilaçlar kullanabilirsiniz.

Ürtikere neler neden olur?

Çocuklarda akut ürtikere en sık geçirilmekte olan özellikle viral enfeksiyonlar neden olur. Diğer nedenler besinler, ilaçlar, böcek sokmaları ve katkı maddeleridir. Ayrıca vücuda temas eden kimyasallar, kozmetikler, sarmaşık gibi bitkiler, krem ya da merhemler de neden olabilir.

Ne zaman çocuk alerji hekimine gidilmeli?

Ürtiker döküntülerine nefes darlığı, öksürük, boğazda takılma hissi, yutma güçlüğü, kusma, karın ağrısı, bayılma hali gibi yakınmalar eşlik ediyorsa öncelikle çocuğa acil müdahale edilebilecek bir sağlık kuruluşuna ve bu belirtiler ağır alerjik reaksiyon (anafilaksi) ile uyumlu olduğundan nedenine yönelik çocuk alerji hekimine başvurmanız gerekir.

Sık tekrarlayan ürtikerde çocuk alerji hekimine başvurulmalıdır

Ürtiker 6 haftadan uzun sürdüyse bu duruma neden olabilecek hastalıkların araştırılması ve tetikleyen alerjen ya da fiziksek uyaranların (sıcak, soğuk, basınç, titreşim…) bulunması için çocuk alerji hekimine başvurulmalıdır.

Ürtiker döküntüleri besin alımından özellikle süt, yumurta, yer fıstığı ve kabuklu kuru yemişler, balık ve soya gibi sıklıkla alerjiye neden olabilecek besinlerden sonra ortaya çıktıysa ya da ilaç kullanımı sonrası veya sırasında olduysa çocuk alerji hekimine başvurulmalıdır.

Randevu ve Bilgi Formu