Prof. Dr. Dost Zeyrek

Prof. Dr. Dost Zeyrek

Çocuk Alerji, İmmünoloji ve Astım Uzmanı
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı

Prof. Dr. Dost Zeyrek Kimdir?

Sivas’ta doğan ve ilk ve orta eğitimini Sivas’ta, lise öğrenimini Ankara’da tamamlayan Prof. Dr. C. Dost Zeyrek   Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Dr. Sami Ulus Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ihtisası yaparak uzman oldu.

Prof. Dr. Dost Zeyrek Akademik Hayatı

2008 yılında Ege Üniversitesi Çocuk Alerji ve Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı’ndan Çocuk Alerji ve İmmünoloji Uzmanlık diplomasını, 2011 yılında da Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanlık diplomasını aldı. 2007 yılında Doçent, 2013 yılında profesör oldu. 2016 yılından itibaren İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Prof. Dr. C. Dost Zeyrek’in Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Alerji ve İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları alanlarında yayınlanmış ulusal ve uluslararası çok sayıda çalışmaları, bildirileri ve kendi uzmanlık alanı ile ilgili ülkemizde yayınlanmış çeşitli kitaplarda bölüm yazarlığı bulunmaktadır.

 Prof. Dr. Dost Zeyrek ’in Uzmanlık Alanları

Çocuk Alerji Uzmanı olması nedeniyle; alerjik astım, alerjik nezle, egzama, besin alerjileri, ilaç alerjileri, kurdeşen, temas alerjileri, heriditer anjioödem, mastositoz gibi alerjik hastalıkları,

Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı olması nedeniyle; zatürre, tekrarlayan zatürre, bronşektazi, kistik fibrozis, kronik akciğer hastalıkları, kronik öksürük, uyku sorunları, sık tekrarlayan öksürük gibi çocuk göğüs hastalıkları,

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olması nedeniyle sağlam çocuk takibi, gaz ağrısı, çocukluk çağı aşıları, büyüme gelişme geriliği, iştahsız çocuk, kilo alamama, ishal, kusma, karın ağrıları gibi tüm çocukluk çağı hastalıkları konusunda uzmandır.  

Uyguladığı tanı yöntemleri deri prick testi, yama testi, solunum fonksiyon testleri, besin yükleme testleri, verilen havada nitrik oksid, ilaç alerji testleri, ter testidir.

Uyguladığı tedavi yöntemleri ise ilaç tedavisi, korunma, cilt altı enjeksiyon ve dil altı aşı tedavileridir.