Kurdeşen yani ürtiker, ciltte aniden kaşıntılı kızarıklıklar meydana gelmesi durumudur. Kurdeşenin cilt üzerinde boyutları ve renkleri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Kurdeşen genellikle 24 saat ile 48 saat arasında sürdüğü için aileler geçmesini bekleyip doktora gitmeyi tercih etmezler. Ancak kurdeşen doktora gidilmesi gereken bir durumdur. Bu makalemizde kurdeşen için ne zaman doktora gidilmeli, sizler için anlattık.

Kurdeşen Olduğunda Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Ne Zaman Doktora Gidilmeli? Kurdeşen çok şiddetli olmadığında aileler doktora gitmeyi pek tercih etmeyebilir. Çünkü kurdeşen genellikle en fazla 48 saat içinde geçer. Ancak kurdeşenin tekrar kendini yenilememesi için doktora gitmeniz gerekmektedir. Nedeni bilinen ve buna göre önlemler alınan kurdeşen doktorunuz sizi bilgilendirdiği takdirde kendini yenilemez.

Özellikle;

  • Belirtiler birkaç günden daha fazla sürüyorsa,
  • Solunum yollarında problem oluşuyorsa,
  • Dilde veya boğazda şişmeler meydana geldiyse acilen bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Kurdeşen İçin Doktora Gitmeden Önce Neler Yapmalısınız?

Aileler genellikle çocuklarında kurdeşen görüldüğü zaman, aile hekimine gitmeye meyilli olurlar. Ancak kurdeşenin ilerlemesini ve tekrarlamasını önlemek için bir alerji uzmanına ya da dermatoloji uzmanına gitmelisiniz.

Siz ve doktorunuz için muayenenin verimli geçmesi açısından muayene öncesi yapmanız gereken bazı hazırlıklar var. İşte muayene öncesi hazır olmanız için yapmanız gerekenler:

  • Belirtilerin ne zaman meydana geldiği ve ne kadar sürdüğünün listesini yapın.
  • Vitaminler, bitkisel ilaçlar ya da takviyeler de dahil olmak üzere çocuğunuzun kullandığı tüm ilaçların listesini yapın.
  • Doktorunuza soracağınız soruları muayene öncesinde not edin ki muayene sırasında unutulmasını engelleyin.
  • Kurdeşenin altında yatan neden alerji olabileceği için alerji uzmanınız teşhis için deriden alerji testi yapabilir. Bu nedenle çocuğunuzun kullanmakta olduğu alerji ve öksürük ilaçlarını muayeneden 1 hafta öncesinde kesin.
  • Önceden yapılmış olan test veya röntgen sonuçlarınızı yanınızda getirin.