Koronavirüsünden Korunmak İçin Evde Düzenli Egzersiz Şart

Koronavirüsünden Korunmak İçin Evde Düzenli Egzersiz Şart

Her birimiz Koronavirüs yayılımını azaltmak için mümkün olduğunca evde kalmayı tercih ediyoruz. Bunun sonucu olarak da evde hareketsiz kalma, kaygı artışı ve depresyon gibi ruh sağlığımızı etkileyebilen sorunlara neden olup sağlığımızı kötü yönde etkileyebiliyor. Peki, evde kalırken ne gibi önlemler alıp Koronavirüse karşı sağlığımızı koruyabiliriz?

Koronavirüsünden korunmak için evde kalmanın da bazı olumsuz sonuçları olabilir. Uzun süre evde kalmak, televizyon izlemek, cep telefonu kullanmak, evde bilgisayar oyunları oynamak düzenli fiziksel aktivitenin azalmasına neden olacaktır.

Evde Yapılabilecek Egzersizler

Evde kaldığımız sürece egzersiz yapmaya devam etmek bağışıklık sistemimizi olumlu yönde etkileyecektir. Evde yürüyüş yapabilirsiniz. Bunun dışında evde mekik çekmek, şınav çekmek, oturma kalkma egzersizleri faydalı olabilir. Bilgisayardan evde yapılabilecek egzersizler hakkında öneriler izleyebilirsiniz. Egzersiz yapmak insanların immün sistemi ve ruh sağlığı için faydalıdır. Evde aktivite yapmak hiç aktivite yapmamaya göre çok daha faydalı olacaktır.

 Her gün en az 30 dakika hafif egzersiz veya 20 dakika güçlü bir egzersiz yapmak sağlığımız için faydalı olacaktır. Eğer akciğer veya kalp rahatsızlığınız varsa, 65 yaş üstündeyseniz doktorunuzla temasa geçerek evde hangi egzersizleri yapabileceğiniz konusunda bilgi almanız faydalı olacaktır.

Sonuç olarak Koronavirüs 19’un yayılmasını azaltmak için evde kalmak önemli bir tedbirdir. Evde kalınması enfeksiyonların hızlı yayılmasının önüne geçen önemi bir tedbirdir. Ancak evde kalmanın sonucu kaygının artmasına ve depresyona neden olabilir. Bu nedenle de evde düzenli egzersiz yapılması Koronavirüs krizi sırasında önemli bir sağlık stratejisi olacaktır.

Kaynak: Wuhan coronavirus (2019-nCoV): The need to maintain regular physical activity while taking precautions

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir