Koronavirüsle mücadele ederken yeni varyantların ortaya çıkmasıyla birlikte her geçen gün tedirginliğimiz artmaya başladı. Şimdi de Omicron Varyantı ortaya çıktı ve Türkiye’de de görülmeye başladı. Sizler için Omicron varyantının belirtilerini, koronavirüs aşısının etkili olup olmadığı ve ciddiyeti hakkında bilgi verelim istedik. 

Omicron Varyantı nedir?

24 Kasım 2021’de Güney Afrika, Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) yeni bir SARS-CoV-2 varyantı olarak (B.1.1.529) mutasyonunu bildirmiştir. B.1.1.529 ilk olarak 11 Kasım 2021’de Botsvana’da ve 14 Kasım 2021’de Güney Afrika’da toplanan örneklerde tespit edilmiştir. Daha sonra birçok ülkede görülmeye başladığı gibi Türkiye’de de görülmeye başlamıştır.

Omicron Varyantı Belirtileri Nelerdir?

CDC yetkilileri tarafından listelendiği üzere, Omicron’un neden olduğu da dahil olmak üzere COVID-19 enfeksiyonlarının en yaygın 6 özelliği şunlardır:

  • Şiddetli yorgunluk,
  • Acı verici boğaz ağrısı,
  • Hafif ateş,
  • Gece terlemesi ve vücut ağrısı,
  • Daha hafif kuru öksürük,
  • Tat ve koku bozukluğu görülmez.

Şiddetli Yorgunluk Yapıyor

Güney Afrikalı hastalardan elde edilen bilgilere göre şiddetli yorgunluğa neden olduğu, ancak tat veya koku kaybı olmadığı bildirilmiştir. Daha önceki varyantlara benzer şekilde, COVID’nin Omicron’u yorgunluğa veya aşırı bitkinliğe neden olabilir. Bir kişi aşırı yorgun hissedebilir, düşük enerji yaşayabilir ve günlük aktivitelerini bozabilecek güçlü bir dinlenme arzusu olabilir. Ancak yorgunluğun başka sebeplerden ve sağlık sorunlarından da kaynaklanabileceğini unutmamak gerekir. Diğer koronavirüs varyantlarında görülen ateş ve solunum yetmezliği gibi belirtiler Omicron varyantında daha hafif seyretmektedir.  Omicron varyantı hafif seyretmekle birlikte immün sistem ve genetik duruma göre kişiden kişiye farklılık göstermekte ve ciddi sonuçlara da neden olabileceği akılda tutulmalıdır. 

Boğaz ağrısı daha acı verici

Omicron ile enfekte olan kişiler, olağandışı olan boğaz ağrısından ziyade “tırtıklı” boğazdan şikayet ettiler. İkisi bir dereceye kadar benzer olsa da, birincisi boğazın tahrişi ile daha fazla ilişkili olabilirken, ikincisi daha acı vericidir.

Kendi kendine geçen hafif ateş

Yeni koronavirüsün başlangıcından bu yana, hafif ile orta dereceli ateş, COVID-19’un açıklayıcı belirtilerinden biridir. Ancak, önceki suşlardan kaynaklanan ateş, hastalar üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olsa da, mevcut varyantta, kendi kendine iyileşen hafif vücut ısısı artışı görülmektedir. 

Gece terlemesi ve vücut ağrısı ön planda

Güney Afrika’daki hasta verilerine göre  gece terlemelerinin, geceleri ortaya çıkabilecek yeni Omicron varyantının semptomlarını anlatıyor olabileceğini öne sürüyor. Gece terlemeleri çok fazla terlediğinizde ortaya çıkar ve serin bir yerde yatsanız bile giysileriniz ve yatak takımlarınız ıslanır. Çok fazla vücut ağrısı da dahil olmak üzere başka belirtiler de eşlik edebilir.

Daha hafif kuru öksürük

Bunun dışında doktor, Omicron’dan muzdarip kişilerde kuru öksürüğün de ortaya çıkabileceğini öne sürdü. Daha önceki suşlarda da en sık görülen semptomlardan biriydi. Kuru öksürük, solunum yollarının boğazındaki herhangi bir tahrişi gidermek için sert bir ses çıkarmaya zorladığınız zamandır. Kanıtlar, yeni Omicron varyantının yalnızca hafif semptomları tetiklediğini gösteriyor.

Tat ve koku bozukluğu görülmüyor

Önceki varyantlardaki semptomların aksine, Omicron varyantının koku ve/veya tat kaybı belirtisi göstermediğine ve tıkalı bir burun vakası olmadığına inanılıyor. 

Daha hızlı yayılabilir

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç olmakla birlikte, erken işaretler, SARS-CoV-2’nin bu varyantının gerçekten daha hızlı yayıldığını gösteriyor. Özellikle Omicron suşunun, yüksek oranda bulaşıcı olan soğuk algınlığı veya adenovirüslere benzer özelliklere sahip olabileceği bildirilmektedir. Omicron varyantının SARS-CoV-2’nin orjinal versiyonlarından en az üç kat daha bulaşıcı olduğunu varsayımları yapılmaktadır. 

Omicron daha ciddi hastalığa neden olur mu? 

Omicron enfeksiyonlarının ve özellikle tam aşılanmış kişilerde yeniden enfeksiyon ve diğer varyantlarla enfeksiyondan daha ciddi hastalığa veya ölüme neden olup olmadığını bilmek için daha fazla veriye ihtiyaç vardır.

Aşılar Omicron’a karşı işe yarar mı? 

Mevcut aşıların ağır hastalıklara, hastaneye yatışlara ve Omicron varyantı ile enfeksiyona bağlı ölümlere karşı koruma sağlaması bekleniyor. Bununla birlikte, tam olarak aşılanmış kişilerde de enfeksiyonların ortaya çıkması muhtemeldir. Delta gibi diğer varyantlarla birlikte aşılar, ciddi hastalıkları, hastaneye yatışları ve ölümü önlemede etkili olmaya devam etmektedir. Omicron’un yakın zamanda ortaya çıkması, aşılamanın ve güçlendiricilerin önemini daha da vurgulamaktadır.

Tedaviler Omicron’a karşı işe yarar mı? 

Bilim insanları, COVID-19 için mevcut tedavilerin ne kadar iyi çalıştığını belirlemek için çalışıyorlar. Omicron’un değişen genetik yapısına bağlı olarak, bazı tedavilerin etkili kalması muhtemel iken, diğerleri daha az etkili olabilir.

Sonuç olarak

İlk elde edilen bilgilere göre diğer koronavirüs varyantlarına göre belirtilerin daha hafif olduğu, ancak yorgunluğun ön planda olduğu ve yayılma özelliğinin daha yüksek olduğuna yönelik bilgiler mevcuttur. Daha fazla vakanın ortaya çıkmasıyla belirtileri ve özellikleri daha çok ortaya çıkacaktır. 

Randevu ve Bilgi Formu