Koronavirüsünden(COVID-19) korunmak için en önemli tedbirin el yıkama olduğunu biliyoruz. Ancak egzaması olanların, diğer adıyla atopik dermatit, ellerini yıkarken kaşıntının artmasına, cildin çatlamasına ve kurumasına engel olmaları gerekiyor.

Egzaması olanlar ellerini yıkarken ciltlerini nasıl koruyabilirler?

Amerika Astım ve Alerji Vakfı (The Asthma and Allergy Foundation of America: AAFA) tarafından egzama ve diğer cilt rahatsızlığı olanların yeni koranavirüs 19’dan korunmak için el yıkarken nelere dikkat etmesi gerektiğini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) gripten ve COVID-19’dan korunmak için sık sık el yıkama yapılmasını tavsiye etmektedir.

Ancak bu, egzaması olan insanlar için alevlenmelere neden olabilir. Egzaması olan kişilerin iyi hijyen uygularken ellerindeki egzama alevlenmelerini önlemek için bazı tedbirler alması gerekmektedir. Ellerimizi yıkadıktan hemen sonra nemlendirici kullanmak, ellerin cilt bariyerini korumada çok etkili olacaktır. Çünkü el yıkamak cildinizin kurumasına neden olacaktır. Özellikle el yıkadıktan sonra ellerinizi hafifçe nemli olarak bırakmanız ve arkasından da nemlendirici kullanmanız faydalı olacaktır. Ayrıca sık el yıkama yapacağımız için cebinizde nemlendirici taşımamız ve her el yıkamadan sonra cildinizi nemlendirmeniz yararlı olacaktır.

Egzaması olan kişilerin kaçınması gereken belirli sabun türleri var mıdır? El dezenfektanlarından da kaçınmak gerekir mi?

Bazı antiseptikler ve antibakteriyel solüsyonlarla ellerinizi yıkamanız cildinize zarar verebilir. Bu nedenle mümkün oldukça ellerinizi pH değeri düşük olan sıvı sabunlarla 20 saniye yıkayın. Ellerinizi yıkadıktan sonra da nemlendirici kullanmaya özen gösterin.

Egzaması olanların ellerini yıkadıktan sonra uygun şekilde nemlendirmek için dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Ellerinizi yıkadıktan sonra, tek kullanımlık bir kağıt havlu veya mendille kurulayın. Cildiniz travmatik olduğu için kuru kağıt havlu ile ovalamadan pansuman yapar gibi kurulamanız en iyisidir. Çoğunlukla eliniz tam kurumadan (yani, cildiniz hala biraz nemli iken) ellerinizin ve parmaklarınızın tüm yüzeyini kaplayacak şekilde bol miktarda nemlendirici uygulayın. Nemlendirici seçimi büyük ölçüde cildin yapısına, tercihinize ve gündüz kullanımı ve günlük yaşam aktivitelerinin gerçekleştirilmesine göre değişebilmektedir.

Bazı insanlar tek kullanımlık eldivenler giyer ve bu eldivenlerle el dezenfektanı kullanır. Bu, egzama olan kişilerin egzamasının alevlenmesini önlerken kendilerini korumaları için geçerli ve etkili bir yol mu? Nitril veya vinil eldivenler arasında fark var mı?

Vinil eldivenler lateks içermez. Ham madde olarak PVC (Poli Vinyl Clorur) içermektedir. Lateks eldivenler kadar esnek değildir. Dayanıklıdır. Virüslerden ve mikroplardan koruma sağlar. Tek kullanımlıktır. Nitril eldivenler ise içlerinde pamuklu astar bulunan nitril kaplama veya kauçuk kaplama kısmından oluşan eldivenlerdir. Genellikle iş eldiveni olarak da bilinir. Bahçe işleri, tamirat işleri için kullanılır. Eldiven giydiğimizde el dezenfektanlarını eldivenin tüm yüzeyine uyguladığımızdan emin olamayabiliriz. Ayrıca latekse alerjiniz varsa lateks içeren eldivenler ellerinize zarar verecektir. Çıplak elde ise bunu daha iyi biliriz. Bu nedenle de eldiven takmak yerine sık sık ellerimizi sabunla yıkamak ve arkasından nemlendirici kullanmak çok daha faydalı olacaktır.

Egzama olanların elleri kurur ve çatlarsa, doktora ne zaman danışmaları gerekir? Enfeksiyondan kaçınmak için tedavi yöntemi nasıl olmalıdır?

Cilt bariyerinin iyi bütünlüğü el hijyeninin önemli bir yönüdür. Ellerimizi sık sık  sabunla yıkamak, atopik dermatit alevlenmelerine neden olabilir. Bunu önlemenin en etkili yolu da  nemlendirici uygulamaktır. Ancak, bu yeterli değilse, egzamadaki iltihabı azaltmak için reçeteli topikal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz. Egzamanız alevlenmişse doktora başvurmanızda fayda vardır. Aksi taktirde egzaması alevlenmiş eller yıkandığında daha da kötüleşebilir, ellerinizde yanma ve sızı olabilir. .

Egzaması olan hastalar, solunum hastalığının yayılmasını önlemek için temizlik yaparken cildini nasıl korumalıdır?

İnsanlar antiseptik mendiller ve temizlik ürünleri kullanırken her zaman eldiven giymelidir. Çünkü antiseptikler cildinize temas ettiğinde çok zararlı olabilir. Bu nedenle de temizlik yaparken ellerinize zarar vermeyen, lateks içermeyen eldiven giymeniz faydalı olabilir.

El egzaması olan kişiler, ellerini en iyi şekilde yıkamak için kendileri için en iyi olan sabun ve nemlendiricilerini yanlarında taşımalı mı?

Bunu genellikle farklı ürünlere duyarlı olan hastalara öneririm. Ancak, bu salgın senaryosunda iki husus daha vardır. İlk olarak, ürünlerinin zararlı mikroplarla kontaminasyonunu önlemek için insanların nemlendirici uygulamadan önce ellerini düzgün bir şekilde temizlemeleri önemlidir. İkincisi, insanların sabun ve nemlendiricileri yanında taşımak için kullandıkları kapların dışını da temizlemesi ve/veya sterilize etmesi önemlidir. Aksi takdirde, bu tüplerin yüzeylerinde zararlı mikroplar taşıma riski oluşur. Bu nedenle de yanımızda sabun taşımak fayda yerine zarar da getirebilmektedir.

Bazı biyolojik tedaviler bağışıklık sistemini baskılayabilir. Bu dupilumab (DUPIXENT®) için geçerli mi? Egzama için dupilumab kullanan insanlar grip, COVID-19 veya diğer solunum yolu hastalıkları için risk altında mıdır? Eğer öyleyse, kendilerini nasıl korumalılar?

Çoklu klinik çalışmalarından elde edilen verilere dayanarak, dupilumab genellikle bir immünosupresan değildir ve genel olarak daha yüksek enfeksiyon oranları ile ilişkili değildir. Ancak, nazofarenjit (soğuk algınlığı), üst solunum yolu enfeksiyonları ve kutanöz herpes virüs enfeksiyonları (uçuk) oranları biraz daha yüksektir. Dupilumabın, COVID-19 veya ilgili hastalıkların bulaşma riski üzerinde herhangi bir etkisi olup olmayacağına dair yeterli kanıt yoktur. Şu anda dupilumab kullanan tüm hastalarım için, tedavinin kesilmesi veya doz değiştirilmesi önerilmemektedir. Bir hastanın COVID-19 olduğu doğrulanırsa, COVID-19 tedavisi sonlanana kadar tedaviye ara verilebilir.

Egzaması olan hastalar maske takmalılar mı?

Egzaması olanlar, ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi şikayetleri yoksa maske takmayabilir. Ancak koronavirüs için riskli olan hastane gibi yerlere gittiklerinde maske takmaları faydalı olabilir.

Sonuç olarak;

-Koronavirüsünden korunmada el yıkama çok önemlidir. Antiseptikler yerine sıvı sabun kullanmanız, egzamanız varsa daha  iyi olacaktır.

-Egzaması olanlar el yıkadıktan sonra tek kullanımlık kağıt havlu kullanmalı ve elleri hafif nemli bırakıp arkasından nemlendirici kullanmalıdır.

-Sık sık el yıkanacağı için yanınızda nemlendirici taşımanız faydalı olacaktır.

-Yanınızda sabun gibi el dezenfektanı taşımanız zararlı olabilir.

-Egzamanız alevlenmişse doktorunuzla tedavi için görüşmeniz uygun olacaktır.

-Eldiven takmanıza gerek yoktur. Ancak evde antiseptiklerle temizlik yaparken lateks içermeyen, pudrasız eldiven kullanabilirsiniz.

-Öksürük veya ateş yoksa maske takmanıza gerek yoktur. Riskli ortamlarda bulunduğunuzda maske takabilirsiniz.

-Dupilumab tedavisi görmek koronavirüs gelişmesi için risk oluşturmaz. Ancak koronovirüse yakalanan egzamalılarda dupilumab tedavisine ara verilebilir.

Randevu ve Bilgi Formu