Egzama Tedavisi

Egzama diğer ismiyle atopik dermatit bebek ve çocuklarda en sık görülen alerjik cilt hastalığıdır. Egzama tedavisi nelerdir? sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Bu makalemizde bu sorunun cevabını sizler için yazdık.

Egzama tedavisinde tamamlayıcı ve alternatif tedaviler

Tamamlayıcı ve alternatif tedavi denilince standart egzama tedavisi ilave olarak yapılan tedaviler anlaşılmaktadır. Bu yazımızda bu tedavilere değindik.

Egzama Tedavisinde İpek Kıyafetler

İpek kıyafetler egzama tedavisi faydalı olabilir. İpek yapısı nedeniyle terlemeyi azaltır ve terleyince de teri iyi çeker. Islak kalmaz. Bu nedenle faydalıdır. İç çamaşır olarak ipek kıyafetler tercih edilebilir. Özellikle çok terleyen bebek ve çocuklarda tercih edilebilir.

 

Egzama Tedavisinde Özel Kıyafetler

Egzama tedavisi, kullanılabilen özel kıyafetler vardır. Bu kıyafetlerin özelliği ciltteki egzamalı bölgelerin iyileşmesine faydalı olabilen madde içermesi ve ayrıca ciltte mikrop barınmasını engelleme özelliği olmasından dolayıdır. Egzama tedavisi, yanıt vermeyen veya az veren egzamalı bebek ve çocuklar bu kıyafetleri kullanabilir.

Egzamalı Çocuklar İçin Özel Banyo

Egzamalı bebek ve çocuklara mısır veya buğday nişastalı banyo önerilebilir Cildi yumuşatması ve rahatlatması bakımından faydalıdır

Egzamalı Çocuklarda Meyan Kökü

Meyan kökü içren kremler de egzamalı çocuklarda faydalı olabileceğine yönelik çalışmalar vardır. Ancak yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.

Sonuç olarak;

  • Mısır veya buğday nişastalı banyo önerilebilir.
  • Meyan kökü içeren kremler faydalı olabilir ancak yeni araştırmalarla desteklenmesinde fayda vardır.

Prof. Dr. Ahmet Akçay