doktarlarimiz sule sonmez

Doç. Dr. Şule Çağlayan Sözmen

Çocuk Alerji, İmmünoloji ve Astım Uzmanı
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Doç. Dr. Şule Çağlayan Sözmen Kimdir?

1980 yılında doğan Doç.Dr.Şule Çağlayan Sözmen Antalya Metin-Nuran Çakallıklı Anadolu Lisesi’ninden mezun oldu. 2004 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Tıp Doktorluğu ve 2010 yılında Çocuk Sağlığı Hastalıkları Uzmanlığı’nı ve aynı fakültede Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları (Diğer adıyla Çocuk Alerji uzmanlığı) üst ihtisasını tamamladı. İleri derecede ingilizce bilmektedir. 

Doç. Dr. Şule Çağlayan Sözmen’in Eğitim Hayatı

Yan Dal Uzmanlık Sınavı’nda Türkiye 3.sü olarak Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Alerji ve İmmunoloji BD.’ında eğitim aldı. Bu eğitimin sonunda Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanlık diplomasını aldı

2013 yılında Avrupa Alerji ve Klinik İmmunoloji Derneği (EAACI) Board sınavını kazandı.

Ekim 2017’de Doçentlik ünvan ve yetkisini aldı. Mayıs 2018’de Avrupa Alerji ve Klinik İmmunoloji Derneği’nden Avrupa Pediatrik Alerji Uzmanı standartlarına uygun olduğuna dair diploma aldı.

2015-2018 yılları arasında Buca Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Çocuk Alerji polikliniğinde Devlet Hizmet Yükümlülüğü’nü tamamladı.

Doç. Dr. Şule Çağlayan Sözmen’in Yurtdışı Deneyimi

Uzmanlık eğitimi sırasında Hollanda’nın Rotterdam şehrinde Avrupa’nın önde gelen Tıp Fakültelerinden biri olan Erasmus Üniversitesi Tıp Merkezi Sophia Çocuk Hastanesi’nde Pediatrik Solunum Bölümü’nde 1 ay süreyle gözlemci olarak bulundu.

2014 yılında Avrupa Allerji ve Klinik İmmunoloji Derneği bursunu kazanarak 3 ay süreyle Parma Üniversitesi (İtalya) Tıp Fakültesi Çocuk Alerji Bölümü’nde besin alerjilerinde yama testlerinin yerini değerlendiren bir çalışma yaptı ve araştırma
makalesi Pediatric Allergy ve Immunology dergisinde yayımlandı.

Doç. Dr. Şule Çağlayan Sözmen Şu anda yürütücülüğünü Almanya’nın yapmakta olduğu
Portekiz, İspanya, Fransa, İtalya, Arnavutluk, Yunanistan ve Türkiye’nin dahil toplam yedi Akdeniz ülkesinde 10 klinik merkezin katılımıyla polen alerjisi tanı ve tedavisinde moleküler yöntemlerin araştırıldığı çok uluslu projede araştırıcı olarak çalışmaktadır.

Doç. Dr. Şule Çağlayan Sözmen ve İstanbul Alerji

Doç. Dr. Şule Çağlayan Sözmen devlet hastenesi zorunlu hizmeti bitmesinden sonra İstanbul Alerji ailesine Eylül 2018’de katılmıştır. Dr. Şule Çağlayan Sözmen İstanbul Alerji’de Dünya’daki alerji alanındaki son gelişmeleri Türkiye’ye kazandırmayı, yeni gelişmelere katkıda bulunmayı ve akademik çalışmalarına devam etmeyi planlamaktadır.

Doç. Dr. Şule Çağlayan Sözmen