COVID-19, astım veya egzama dahil olmak üzere alerjinin bazı semptomlarıyla kısmen örtüşebilen semptomlarla karakterize bir solunum hastalığıdır. Yüz kaplama ve el yıkama gibi COVID-19 yayılımıyla mücadelede kullanılan önleyici tedbirlerin çoğu alerji semptomlarını şiddetlendirebilir.

Ayrıca, şiddetli alerjik reaksiyon öyküsü olan kişiler, bazı aşılar alerjisi olan kişiler için uygun olmayabileceğinden, COVID-19 aşısı alırken dikkatli olmalıdır.

Alerji Belirtileri Ve COVID-19 Semptomları

Alerjiden şikayetçi birçok insan, aslında COVID-19 olmasa da COVID-19 semptomlarıyla örtüşen semptomlara sahip olabilir. Tersine, alerjiden şikayet eden kişiler, COVID-19’a bağlı olabilecek benzer semptomlara sahip olabilir ve alerji semptomları olarak fark edilmeyebilir. Bu nedenle, alerji semptomları ile COVID-19’a bağlı olabilecek yeni semptomlar arasında ayrım yapmak önemlidir.

COVID-19’un ana semptomları tipik olarak alerji semptomlarıyla ilişkili olmasa dahi kurdeşen, döküntü, öksürme, hapşırma, burun akıntısı, pembe göz gibi ek semptomların gelişebileceği durumlar vardır. En kötü senaryoya bakıldığında solunum güçlüğü alerjiyle ilgili olabilir, ancak aynı zamanda inhaler gibi anti-alerji tedavileriyle çözülmeyen ve bu nedenle acil olarak tedavi edilmesi gereken durumların merkezinde COVID-19 bulunabilir.

Astımlı olanlar muhtemelen daha orta-şiddetli COVID-19 riski altındadır ve grip risklerini en aza indirmek için mevsimsel grip aşısı yaptırmaları teşvik edilir. Astımınızı düzenli ilaçlarla kontrol etmek de hayli önemlidir.

Birçok anti-alerji ilacının daha şiddetli COVID-19 semptomlarına yol açma riski vardır, ancak bazı durumlarda oral yoldan steroid alan kişilerin bağışıklığı genellikle azalmıştır ve bu nedenle daha yüksek bir COVID-19 gelişme riskine yatkınlıktan bahsedilebilir. Spesifik bir örnek olarak söylenebilir ki egzama için kullanılan topikal steroid kremler azaltılmış bir bağışıklık riskini taşımamaktadır.

Son olarak, gıda alerjileri de dahil olmak üzere herhangi bir alerji şikayeti olanlar, COVID-19’a sahipken bir alerjenle temas ederse, bazı durumlarda daha kötü bir alerjik reaksiyondan muzdarip olabilir. Bu nedenle, pozitif bir COVID-19 sonucunun ardından ekstra dikkatli olunması ve sürekli olarak düzenli ilaç alınması önemlidir.

Astım ve Yüz Maskeleri

Maskeler özellikle iç mekanlarda, havalandırmanın yetersiz olduğu veya sosyal mesafenin sağlanamadığı durumlarda insanlar arasında SARS-CoV-2’nin yayılmasını önlemek için önemli bir yöntemdir. Şiddetli astımı olanlar, dükkanlar, kapalı kamusal alanlar gibi yasal olarak zorunlu oldukları yerlerde yüzlerini kapatmaktan yasal ve tıbbi olarak muaf tutulabilirler.

Hafif veya orta şiddette astımı olan kişiler maske takmakta zorlanmazlar. Bununla birlikte, sık alevlenmeler, sık semptomlar ve hastane ziyaretleri olan şiddetli astımı olanlar, maske takma konusunda istikrarlı olmayabilir ve bu nedenle doktorlarından tıbbi muafiyet almaları gerekir.

Ek olarak, belirli yüz maskeleri türleri daha uygun olabilir, bu nedenle, özellikle kamusal alanlarda, hiç maske takmamaya karar vermeden önce daha nefes alabilen kumaş gibi maske seçeneklerinin araştırılması muhtemelen daha uygun olacaktır. 

Egzama ve El Yıkama

Elleri en az 20 saniye sabun ve sıcak suyla yıkamak veya %70 ya da daha fazla alkol içeren el dezenfektanı kullanmak, ellerinizdeki virüsleri öldürmenin ve SARS-CoV-2’nin yayılmasını önlemenin en iyi yoludur. Bununla birlikte, egzaması olanlar, semptomlarının sık el yıkamayla birlikte ve özellikle de dezenfekte ettikten sonra kötüleştiğini fark edebilirler.

Elleri yıkadıktan hemen sonra nemlendirmek ve sterilize etmek, sık el yıkamanın cilt üzerindeki bazı olumsuz etkilerini hafifletebilir. Dezenfektanlar cilt üzerinde sert olma eğilimindedir, bu nedenle mümkünse egzamadan şikayetçi olanlar ellerini yıkamak için tercihen ılık su ve sabun kullanmalı ve ardından nemlendirmelidir.

Tüm bunların yanı sıra, dezenfektan kullanılıyorsa, nemlendirme eylemi kuruluğun bir kısmını da azaltabilir. COVID-19’un yayılmasıyla mücadele etme ihtiyacı göz önüne alındığında sterilize etmeyi seçmemek uygun değildir ve sterilize etmenin faydaları kuru ciltle ilişkili risklerden daha ağır basmaktadır.

Covid-19 ve Aşı Arasındaki İlişkisi

Özellikle herhangi bir aşıya veya enjekte edilebilir ilaca maruz kalan kişilere herhangi bir COVID-19 aşısı yaptırmadan önce tıbbi yardım almaları tavsiye edilir. Pfizer/BioNTech ve Moderna gibi mevcut acil durum aşılarından bazıları mRNA bazlı aşılardır.

Bu tür aşılara karşı alerjik reaksiyon göstermiş olan herkes ya da bileşenlerinden herhangi biri, bu aşıları almamalı ve bunun yerine Oxford/AstraZeneca aşısı gibi mRNA olmayan bir aşı için beklemelidir. Bu yılın ortasına kadar, dikkatli tıbbi değerlendirmelerden sonra daha fazla seçenek sağlayan daha birçok mRNA bazlı olmayan aşı yaygın olarak bulunacaktır.

Özetle, belirli alerjilerle ilişkili semptomların bazıları; COVID-19, grip, soğuk algınlığı semptomlarıyla ortak noktaları paylaşabilir ve alerji semptomlarının uygun yönetimi, özellikle semptomları ayırt etme noktasında pandemi dönemi boyunca önemlidir.

Astım, egzama ve gıda alerjisi gibi spesifik alerjileri olan kişiler proaktif kalmalı ve COVID-19’a yakalanma risklerini azaltmak için çabalarını en üst düzeye çıkarmalıdır. Maske kumaşı seçimi yapmak zorunda kalan şiddetli alerjisi olanlara özel, daha büyük bir özen ve dikkat gösterilmelidir. Son olarak, aşılara karşı şiddetli alerjik reaksiyon öyküsü olanlar mRNA bazlı aşıları almamalı ve diğer aşıların kullanıma sunulmasını beklemelidir.

Randevu ve Bilgi Formu