Çocuk alerji uzmanı olmak için 15 yıllık bir eğitim süreci geçirmek gerekir. Öncelikle tıp fakültesinin bitirilmesi gerekir. Tıp fakültesi bitirildikten sonra çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlığı yapılması gerekiyor.

Çocuğunuzun bağışıklık sistemi doğru çalışmıyorsa, sık sık, ciddi ve / veya nadir görülen enfeksiyonlardan dolayı muzdarip olabilir. Bu tür enfeksiyonların örnekleri, sinüzit (sinüslerin bir veya daha fazlasının iltihabı), zatürre (akciğer enfeksiyonu), pamukçuk (ağızda bir mantar enfeksiyonu) ve apse (iltihaplı doku ile çevrili irin koleksiyonları) gibi enfeksiyonlardır.

Bir Çocuk Alerji ve İmmünoloji uzmanı, bu alerjileri ve immün sistem problemlerini bulur ve tedavi eder.

Çocuk Alerji Uzmanı

Çocuk alerji uzmanı ünvanını almak çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olduktan sonra çocuk alerji üst ihtisası sınavına girilmesi ve bu üst ihtisas sınavı kazanıldıktan sonra çocuklarda görülen alerjik hastalıklar ve astım konusunda özel eğitim alabileceği çocuk alerji bölümünde eğitim alınması gerekiyor. Bu çocuk alerji bölümünde üç yıllık bir eğitim sonrasında bitirme sınavına girilerek çocuk alerji uzmanı olunmaktadır. Bu üç yıllık eğitimden sonra iki yıl da devlet hizmet yükümlülüğü yapılmakta ve bu hizmet yükümlülüğü sonrasında çocuk alerji uzmanı diploması alınmaktadır. Türkiye’de yaklaşık 200 ila 250 arasında çocuk alerji uzmanı bulunmaktadır. Çocuk alerji uzmanları, yeni adıyla çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanlarının gerek kaşelerinde gerek kartvizitlerinde bu iki uzmanlık alanının adı bulunmaktadır.

İSTANBUL ALERJİ MERKEZİ

Sağlıklı Günler Diler

Randevu ve Bilgi Formu