Çocuk alerji uzmanı – immünoloji doktoru yeni adıyla çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanı çocuğunda alerjik hastalık olan aileler için vazgeçilmez olan doktorlardır. Bu uzmanlar çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olan ve sonrasında çocuklarda görülen alerjik hastalıklar konusunda 3 yıl boyunca eğitim alan ve sonrasında çocuk alerji uzmanı – immünoloji diploması alan uzmanlardır.

Çocuk Alerji Uzmanı İmmünoloji Nasıl Olunur?

Öncelikle 6-7 yıl süreyle tıp fakültesi bitirilmelidir. Sonrasında 4 yıllık çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olunmalıdır. Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olduktan sonra yan dal sınavına girilmelidir. Çocuk alerji bölümü kazanıldıktan sonra çocuk alerji bölümünde 3 yıl süreyle eğitim alınır. Bu sure içinde çocuklarda görülen alerjik hastalıklar ve bağışıklık sistemi konusunda eğitim alınır. Çocuk alerji uzmanları immünoloji sorumlu oldukları başlıca hastalıklar şunlardır;

 • Astım
 • Alerjik Nezle
 • Hışıltılı Çocuk (Wheezing İnfant)
 • Egzama (Atopik Dermatit)
 • Ürtiker (Kurdeşen)
 • Cilt Alerjileri
 • Kontakt Dermatit
 • Göz Alerjisi
 • Gıda Alerjisi
 • İlaç Alerjileri
 • Böcek Alerjileri
 • Mesleki Allerjiler
 • Anaflaksi (Alerjik Şok)
 • Herditer Anjioödem
 • Bağışıklık Sistemi Hastalıkları

Çocuk alerji ve bağışıklık sistemi konularında eğitim alındıktan sonra bitirme sınavına girilir. Bitirme sınavında başarılı olunursa çocuk immünoloji ve alerjik hastalıklar uzmanı (eski adıyla çocuk alerji uzmanı) olmaya hak kazanılır. Bu çocuk alerji uzmanlık belgesini alabilmek için yaklaşık 2 yıl süreyle devlet hizmet yükümlülüğü yapılır. Bu hükümlülük sonrasında çocuk immünoloji ve alerjik hastalıklar uzmanlık belgesi almaya hak kazanılır. Bu diploma sonrasında artık hekim kaşesinde çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı altında çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanı yazılmaya başlar. Çocuk alerji uzmanlarına verilen haklardan faydalanılır.

Çocuk Alerji Uzmanları Hangi Yaştakilerden Sorumludur?

Doğumdan 18 yaşına kadar olan çocuklarda görülen astım, alerjik hastalık ve bağışıklık hastalıklarından sorumludurlar.

Ne Zaman Çocuk Alerji Uzmanına Gidilmelidir?

Doğumdan 18 yaşına kadar olan çocuklarda astım, egzama, besin alerjisi, ilaç alerjisi gibi alerjik hastalıkların belirtileri varsa çocuk alerji uzmanına gidilmesi gerekir. Çünkü çocuk alerji uzmanları çocuklarda görülen alerjik hastalıklarda eğitim almış en deneyimli uzmanlardır.

Çocuk Alerji Uzmanına Neden Gidilmelidir?

Çocuklarda alerjik hastalıklar birlikte olmaya eğilimlidir. Yani astımı olan çocukların yaklaşık %40’ında da alerjik nezle vardır. Aynı zamanda egzama da birlikte olmaya eğilimlidir. Düşünün ki bir çocukta hem astım hem alerjik nezle hem de egzama hastalığı var. Bu çocuğun astım için göğüs hastalıkları doktoru, alerjik nezle için kulak burun boğaz uzmanı, egzama için dermatoloji uzmanına gitmesi gerekir. İşte çocuk alerji uzmanları hem astım hem alerjik nezle hem de egzama konusunda en deneyimli olan uzmanlardır. Bir çok hekim yerine tek hekim yeterlidir.

Çocuk alerji testlerinde en deneyimli ve yetkili uzmanlardır!
Çocuklarda alerji testleri ciltten en doğru sonuç alınmaktadır. Çocuklara alerji testleri her yaşta yapılabilmektedir. 3 yaşından once doğru sonuç vermez bilgisi yanlış olup çocuk alerji uzmanları özellikle besin alerjileri için 1 aylıktan itibaren ciltten alerji testini yapma ve değerlendirme deneyimi ve yetkisi vardır. Ciltten alerji testi eğitimi sadece çocuk alerji uzmanlarına verilmektedir.

Çocuklara alerji aşılarını sadece çocuk alerji uzmanları yapmalıdır!

Çocuklarda görülen astım, alerjik nezle için faydası kanıtlanan alerji aşıları sadece çocuk alerji uzmanları yetkilidir. Aşı yapılması gerekiyor mu, gerekiyorsa hangi alerjenleri içermeli; hangi oranlarda alerji aşısı hazırlanmalıdır ve süresinin belirlenmesi için eğitim almış ve tek yetkili uzmanlar çocuk alerji uzmanlarıdır.
Çocuklardaki alerji hastalıklarının teşhisi çok önemlidir. Çünkü astım, alerjik nezle gibi tüm alerjik hastalıklar genelde uzun sürelidir. Bazen ömür boyu sürer. Bu kadar uzun sureli bir hastalığın doğru teşhis konulmadan uzun sure ilaç tedavisi verilmesi yanlış olur. Her ilacın da bir zararı olabilmektedir. Bu nedenle başlangıçta doğru teşhisin konulması ve en az ilaçla çocuğa zarar vermeden tedaviye başlanması çok önemlidir.

Sonuç olarak astım ve diğer alerjik hastalıklar; bağışıklık bozuklukları olan doğumdan 18 yaşına kadar olan çocukların gerekli eğitim sonrası diploma almış aynı zamanda çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olan çocuk alerji uzmanları yani yeni adıyla Çocuk alerji uzmanı immünoloji tarafından incelenmesi ve doğru teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.

 

Randevu ve Bilgi Formu