Çocuk Alerji Nedir?

Çocuk alerji nedir? Çocuklarda görülen alerjik hastalıklar için eğitimin verildiği bölümün ismidir. Çocuk alerji bölümünde eğitim alarak uzman olan çocuk sağlığı ve hastalıkları doktorları da, çocuk alerji uzmanlarıdır. Bu makalemizde çocuk alerjiyi sizlere anlatalım diye düşündük.

Çocuk Alerji Hastalıkları Nelerdir?

Çocuk alerji hastalıkları denilince astım, alerjik rinit, egzama, besin alerjisi, ilaç alerjisi, kurdeşen yani ürtiker, temas alerjileri, böcek alerjileri, heriditer anjioödem ve mastositoz akla gelmektedir.

Çocuk Alerji Bölümü Nedir?

Çocuk alerji bölümü, çocuklarda görülen alerjik hastalıklar konusunda eğitimin verildiği ve çocuklarda görülen alerjik hastalıkların teşhis ve tedavisinin yapıldığı ve çocuk alerji uzmanı diplomasının verildiği bölüme verilen addır. Çocuk alerji bölümünde, doğumdan 18 yaşına kadar olan çocuklarda görülen alerjik hastalıklar için eğitim verilmektedir.

Çocuk Alerji Uzmanı Kimlerdir?

Çocuk alerji bölümünde eğitim alarak çocuk alerji doktoru olan uzmanlardır. Türkiye’de çocuk alerji uzmanı, sadece çocuk sağlığı ve hastalıkları konusunda uzman olduktan sonra imkan bulmaktadır. Yani önce çocuk sağlığı ve uzmanı olunmalı, daha sonra da çocuk alerji bölümünde eğitim alarak çocuk alerji uzmanı diploması almaya hak kazanılmalıdır. Kulak burun boğaz, dermatoloji, göğüs hastalıkları ve iç hastalıkları uzmanlarından çocuk alerji uzmanı olunmamaktadır.

Sonuç olarak;

  • Çocuk Alerji çocuklarda görülen alerjik hastalıklar konusunda, eğitimin verildiği bölüme verilen addır.
  • Çocuk alerji uzmanı, çocuk alerji bölümünde eğitim alınarak çocuk alerji uzmanlık diploması alan uzmanlardır.
  • Çocuk alerji uzmanı, sadece çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olduktan sonra, üst ihtisas yapılarak çocuk alerji uzmanı diploması olan uzmanlardır.